Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Boxe solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
MaX
Pai in primul rand nici nu prea pot sa le numesc boxe, distorsioneaza la volum mic, nu situ daca ati vazut cum arata boxele de pe fata, ,cred ca si pe un casetofon chinezesc gasesc boxe mai bune...deja ma gandesc sa le schimb.....da nu prea stiu cu ce, ma gandesc la 2 boxe si doua twetere pe fata..... astept niste propuneri....



In schimb casetofounul mi se pare ok ..... pacat ca poate fi scos usor
Mihai_E
vezi la http://www.dsn.as.ro/viewtopic.php?t=91
boss_rzv
salutare ma cheama razvan si m-am inscris decurad ,ce sfat pot sa-ti dau eu la solenza mea in usii mi-am pus niste kenwood care se aud super, ce e drept sunt cam mici da merg daca te interseaz modelu este kfc 1028c
asarban
Bine ai venit musiu!
DSops
Bine ai venit si musiu Mihai_E la dsn.as.ro!
rad0
salut,

boss_rzv , boxele se potrivesc perfect ? sau mai treb ceva ajustari? tu cat ai dat pe ele?...eu le-am gasit pe net cu 1,5 mil

ps

pe spate ce boxe ai ...de fabrica sau ti-ai pus altele?
nova
orice : adika sa fie sony, alpine, kenwood,



eu inca mai am cartoanele din fabrica - vreau niste sony Seria noua X ... de 10cm e suficient pentru casetofonul din fabrica!
rad0
si pentru spate ce marimi sunt ? tot asa ..sa mearga fara ajustare.. :roll:
Razvy
Eu am in masina un Cd-Player Pioneer si mi-am pus niste boxe cu diametrul de 13cm, Pioneer, doua in usi pe fata si doua in spate in gaurile originale ale masinii (am DSN). Se aud super, sunt boxe pe 2 cai si nici nu se vad sa bata la ochi sa-mi fure polita. Ai mare grija ce boxe iti pui pe spate sa nu bata la ochi. Cu un pic de adaptare pe spate merg si boxe de 14cm. Bafta
rad0
eu as vrea sa imi pun exact pe dimensiunile producatorului...fara sa mai fie nevoie sa modific ceva ( nu de alta ..da sunt cam lenes :roll: ) stii dimensiunile exacte?
nova
dimensiunile exacte le stii cand vei da jos "cartoanele" din fabrica....mi se pare 10-11 (nu stiu exact). 4 difuzoare meseriase si o insonorizare cu folie PEE e suficient daca nu esti pretentios sa te dea muzica afara din masina. biggrin.gif
Razvy
Pe fata boxele sunt de 10 si pe spate de 13. Dar pe spate ai gauri si de 10. Dar cu o bormasina finuta pot da alte gauri pe fata fara a taia din tabla. Bafta
bogdan_o
Pe fata boxele sunt de 10 cm, insa pe spate sunt ovale DIN 6X4. Asta daca nu vrei sa faci modificari. Pe spate e mai greu, ca nu intra altceva in locasurile alea si daca vrrei alta dimensiune trebuie sa le pui pe polita. Insa pe fata se pot pune fara efort prea mare boxe de maxim 13 cm.
IgGiFung
Am primit si eu niste boxe de masina prbl este ca sunt cam mari daca pe pun in usi si le acopar nu pot sa deschid geamu la maxim iar ca sa tai din chestia aia care acopera usa nu am cu ce sa le acopar mi-ar trebuie niste tabla din aceea neagra cu multe gaurele cu care se acopera boxele dar nu am gasit nici unde prin zona mea ...nu ati vazut voi pe undeva ???
IgGiFung
053.gif 053.gif 053.gif 053.gif 053.gif nu mai ii nimeni pe aici ???
bogdan_o
Incearca sa iei din targ capacele cu tabla de la niste boxe mai mari ca ele tale. Mai tai din ele si rezolvi problema.
vallig
Cum se scot capacele acelea de plastic de la difuzoarele din usi?

Ceva pareri privind niste difuzoare (si fata si spate) care sa se potriveasca din prima la gauri si sa fie si de calitate ? (Alpine, Magnat...?) Si de unde pot fi luate...
razvancc
QUOTE


Cum se scot capacele acelea de plastic de la difuzoarele din usi?  


prin rasucire...in sens invers acelor de ceasornic, cat despre dimensiuni, cauta si tu pe forum.
boss_rzv
dacia solenza
boss_rzv
salutare nu prea am mai vizitat" www.daciaclub.ro",dar intre timp s-au intamplat multe cu solnitza mea

i-am cumparat boxe in usi [alpine], in spate [infinity] si un mp3 vdo si se aude super.[incluzand si subwooferul din portbagaj]

daca aveti intrebari astept promit sa raspun cat de repede pot
Wolfmark
Ce ai facut cu boxele de pe fatza? Le mai ai? :wink:
IgGiFung
bogdan_o, smile.gif) sper sa gasesc niste capace mersi ....boss_rzv, ce putere ai la boxe si ai statie in masina ???
boss_rzv
nu am statie deocamdata da vreau sa-mi iau cred ca[ jbl 4000]
boss_rzv
am uitat sa-ti zic puterea de la boxe e de 40 wati fata spate
boss_rzv
Wolfmark care boxe ? originale ale masinii sau kenwoodurile care le aveam inainte
Wolfmark
originale. ca le vreau eu 8)
bogdan_o
Boss Rzw, incearca sa nu mai postezi cate o propozitie in post-uri consecutive. Daca mai vrei sa scrii ceva ce ai uitat foloseste functia de editare.
nicusor
Boss, boxele de pe spate sunt infinity d'alea albe, cu tweeter incorporat, de dimensiuni 10x15 cm? Si daca da, la ce pret le-ai luat si de unde? Mersi.

http://www.infinitysystems.com/caraudio/pr...Ser=REF&Cat=MEL



Si fara subwoofer, e diferenta mare intre boxele romanesti si infinity? (ma refer in special la bass)
Marty
nicusor, am vazut la Flanco de linga Cocor o gramada de boxe Infinity. Poate faci o vizita !?
nicusor
Mersi mult Marty. Chiar o sa ma duc pe acolo zilele astea!
xliviux
* Eu am, la Solenza, pe fata Kenwood 3cai, 13cm (din Autovit, 2.5mLei) si pe spate Alpine ovale, pe polita, tot 3 cai (Cora 2.3mLei).

Sursa = RCD (standard la Solenza scala, am auzit ca ar fi Blaunkpunkt).

Daca le dau pe cele de pe spate la max., ar parea ca nu am dat banii degeaba. Dar daca am pe cineva in spate, nu-mi permit.

* Ce se poate face sa se imbunatateasca sound-ul pe fata? A incercat cineva cu tweeter-e din alea de prin targ (80-200 miiLei) puse pe bord, sub bord, usi etc.?
bogdan_o
Tweetere de la magazinele de electronice de pe Maica Domnului (80k) se aud foarte bine. Sunt puse pe bord si conectate in paralel cu difuzoarele fata.
fcop
Salutare! in legatura cu boxele de pe solenza eu cred ca sunt niste pocnituri. pt ca se aude aiurea rau. afacere ce putem face si se stie sunt boxele ovale pe policioarasi daca se poate si un subwofer mic.De ce spun asta pt ca se aude belea,dar nu stiu cat de mult vor sta acolo pt ca eu din proprie experienta am ramas fara fara boxele SONY 200W si policioara asta intr-o dimineata pe la 5.30.cu tot cu alarma intr-un minut baietii au facut curat. De data mi-am pus 2PIONEER fata si 2JBL spate pe suporturile alea vechi,toata afacerea nu ma dus de cat 2.800.000.Iar acu asa cum va spuneam ma gandesc la un subwofer dar sa vad cum o sa-l spanzur prin portbagaj,sa fiu sigur ca nu raman fara el! Ceva idei aveti e cam dificil portbagajul de solenza... :idea:
mucalitu'
[Salut, si eu mia-m pus 2 Kenwood in spate si suna destul de bine, cred ca o sa le schimb si p;alea din fata ca sint jenante.
mucalitu'
Casu' suna bine, dar pe radio mai face unele ciudatenii , bashka ca nu e foarte sensibil, unde nu mai prinde nimic un CCRT700 de pe OPEL ASTRA 2000 mergea beton multe posturi de radio( numa' la 40 km de Cluj)' :twisted:
mucalitu'
Mai degraba este Philips Thaila.Vezi link=ul:

http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24...em1/renault.htm
mucalitu'
Intr-adevar se leaga in paralel dar nu uita sa piu un condensator electrolitic de33uF/100V (experimental) :fir + ,condensator, fir minus ,difuzor iar celalalt direct la difuzor.Asa o sa fie selevtate doar inaltele, ca sa nu baraie( la fel faci si daca pui un dif cu 2 cai, medii+ inalte).Bafta
Manuel
QUOTE
Mai degraba este Philips Thaila.Vezi link=ul:
http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/oem1/renault.htm


Intr-adevar e Philips insa Thalia e modelul masinii, nu a cass-ului :wink:
mucalitu'
okid-doki
mucalitu'
eiii, e luni dimineatza; oki-doki!!!
bogdan_o
Poti sa-i pui subwoofer dar nu faci mare branza, ca nu e cass-ul suficient de puternic. Pentru niste boxe decente e suficient de bun, dar pentru sub iti trebuie neaparat amplificator.
fcop
boxe pt solenza sunt o varietate de modele daca vrei sa iti pui, dar cel mai bine ar fi ca toate adica linia sa fie aceeasi firma pt un sound mai bun. daca leg dintre ele se face si bine e totul ok separarea inaltelor de joase fata+spate 8) laugh.gif
GABONE77
am si eu 2 boxe auto noi Sony XS-F1723 dupa cum le zice numele din seria xplode de 17 cm si vreau sa le montez pe fata dar cred ca sunt prea mari si nu ma apuc sa tai din usa deci daca e cineva amator de vreun schimb cu unele de 13 care am inteles ca incap astept mesaje de la voi.va pun si o poza sa le vedeti.
bogdan_o
GABONE77, vezi ca si la alea de 13 tot trebuie sa tai. Daca vrei sa nu tai nimic ia-ti de 10 cm.
Augustin
boss_rzv nu era nevoie sa dai 3 mesaje ..unul mai lung era ok :mrgreen: :inger:
bogdan_o
Pentru cine vrea boxe decente pe bani putini. Am fost azi la Kon (pe Maica Domnului) si am vazut ca avea boxe 6X4 DIN care merg puse pe spate la SLZ. Pretul e de 119.000 bucata. Boxe fata de 10 cm, 80.000 bucata si de 13 cm 90.000 bucata. L-am rugat pe cel de acolo sa-mi faca o proba (foarte amabil tipul, cand a auzit ca le iau pt SLZ m-a intrebat de cum merge masina, etc) si cele de spate se aud chiar foarte bine. De acord ca nu sunt Magnat sau Bose, dar se aud bine. Fata de cartoanele de fabrica nu sufera comparatie. Eu maine imi iau de 13 pe fata si 6X4 pe spate. Asta inseamna 430k. Eu zic ca merita, toate 4 boxele costand mai putin decat o singura boxa de firma (2 Alpine-uri de 13 costau 1.500.000).
GABONE77
asa e ai dreptate pe toata strada Maica Domnului gasesti boxe din astea care daca nu ai bani de o linie merita ca sunt ieftine dar calitativ nu f bune deci eu zic ca pasul facut de la boxele din fabrica nu e prea mare. Daca aveti ceva banutzi mergeti la AlarmService 96 de p[e Drumul Sarii si intrati sa aruncati un ochi.Au marfa de calitate iar preturile sunt de bun gust.SI au si program pana la ora 22.00 sa tot stai sa ti le si monteze...

Eu cum pun mana pe niste bani acolo ma opresc... smile.gif
bogdan_o
In ce ma priveste, muzica in masina pentru mine nu e o necesitate. Si-asa in oras merg fara cass 90% din timp. Ii mai dau drumul daca vor cei cu care sunt in masina, dar atat. Asa ca pt mine nu e nevoie stringenta de boxe tapene. Cand o sa-mi fac aplificatorul o sa iau ceva de calitate, dar pana atunci nu merita sa bag banii in asa ceva. II stang sa-mi iau blana, computer de bord si sa-mi fac o sursa pt amplif.
nicusor
bogdan_o, vine iarna, ia-ti blana!
Marty
Am vazut la IPSO niste boxe Sony (din pacate pocnitori de X-plod), 10", 2 cai, 800 de mii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.