Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incalzire exagerata temperatura dacia PAPUC
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Usernoname
In primul rand, SALUT ! Am si eu o problema la o dacie papuc din 2002 , mi se ridica temperatura foarte tare la apă si gasesc bule de apă in rezervorul de apa, de la ce oare ???? NU e de la chiuloasa !
razvan32
posibil sa fie garnitura de chiuloasa. trebuie schimbata
RaduWra
Pun si eu o intrebare aici (sper sa nu se supere nimeni). Vreau sa schimb lichidul de racire la masina. Are ceva daca il scot pe cel vechi, curat bine radiatorul, bag apa distilata fara antigel (doar acum ca e vara) ca sa curat bine instalatia, iar cand se apropie vara, scot lichidul, bag apa distilata + antigel si aia e. E ok cum m-am gandit ? Afecteaza cu ceva ca vara asta voi merge cu apa distilata (si partea acea de antigel care o sa ramana prin motor).
DJ-55-AMC
Pe langa faptul ca nu lasa apa sa inghete pana la -20-30 grade celsius, antigelul are si proprietati de "urgere" a sistemului de racire si a pompei de apa. Daca mergi cateva zile iti dai seama ca nu are nimic dar daca mergi toata vara s-ar putea sa afecte ceva pe acolo. Poti sa folosesti niste antigel prost (eu am gasit si la 8 lei).
Iti recomand si o solutie buna pentru curatarea instalatiei.

Spor la treaba!
Usernoname
Nu e de la garnitura de chiuloasa
maho
QUOTE(Usernoname @ 29 May 2014, 19:01)
mi se ridica temperatura foarte tare la apă si gasesc bule de apă in rezervorul de apa, de la ce oare ????

blink.gif

Poate ai radiatorul infundat.
RaduWra
QUOTE(DJ-55-AMC @ 29 May 2014, 20:16)
Pe langa faptul ca nu lasa apa sa inghete pana la -20-30 grade celsius, antigelul are si proprietati de "urgere" a sistemului de racire si a pompei de apa. Daca mergi cateva zile iti dai seama ca nu are nimic dar daca mergi toata vara s-ar putea sa afecte ceva pe acolo. Poti sa folosesti niste antigel prost (eu am gasit si la 8 lei).
Iti recomand si o solutie buna pentru curatarea instalatiei.

Spor la treaba!
*


Ms frumos asa am sa fac. Multa bafta.
DJ-55-AMC
QUOTE(maho @ 29 May 2014, 20:44)
blink.gif

Poate ai radiatorul infundat.
*




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


De ce esti asa sigur ca nu e garnitura?
Babaq139QMB2
Daca nu scade nivelul , si pierde pe la furtune si coliere , si radiatorul e gaurit , trage aer si face bolboroci , ce UAMENI , puneti omul sa desfaca motorul in toiul VERII wink.gif
Usernoname
Pentru ca am schimbat garnitura la chiuloasa ! Imi face presiune in borcan
pistritu
ai rectificat chiulasa sa fie plana? Ai verificat planeitatea blocului motor?
Usernoname
da, sunt in regula amandoua
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.