Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Îmfoliere bord Berlină /'90
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Maverik
Io am bordul cu vre-o trei crăpături pe învelișul superior (bag sama c-o fi de la soare). Așa am cumpărat-o.

Am auzit, pe lângă varianta schimbării bordului, că se poate trage pest o oarece formă de folie autoadezivă. N-am văzut, n-am făcut, dar mă întreb:

1. O fi oare estetic sau ba?

2. Trebe vre-un model special de folie, sau e bună oridecare d-asta autoadezivă, cu condiția de lățime îndeplinită?

3. Vara, pe căldură, oare nu se dezlipește ?



Voi ce părere aveți ?
paulp
Eu am incercat chestia asta la vechea mea berlina.

Si a tinut exact pin' am lasat-o o data in soare, apoi s-a umflat tot autocolantul ala sad.gif
asarban
QUOTE


Si a tinut exact pin' am lasat-o o data in soare, apoi s-a umflat tot autocolantul ala 

Just!

Plus ca nu ii vei pute da "curbele" necesare as ca va avea bule de aer care se vor mari pana se va dezlipi de tot!
paulp
Maverick, poti incerca (eu n-am facut-o) sa dai bordu jos si sa mergi cu el la un nene cu atelier de pielarie sa ti-l inveleasca in piele. Pe linga faptul ca are scule stie si cum sa lipeasca pielea sa nu se dezlipeasca la soare.

Ar fi cool. Dacia cu bord de piele icon_twisted.gif .
klaus
daca ajunge aici, mai bine il schimba, ca-i mai ieftin.
Gabi
Maverik eu unu am adoptat o alta solutie de moment adevarat. ( eu aveam doua crapaturi). Am acoperit la fata cu silicon sanitar am sters bine si apoi am dat cu putin spray cu vopsea ( la mine bordul fiind negru). Asta vara a stat in soare si nu a facut nimic.
marius-gabriel
E cam naspa dar am vazut borduri imbracate in capitonaj. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
anakyn13
apropo de imbracat in piele. am vazut la cineva care imbracase o nova pe interior in piele galbena. da imbracase omu tot : bord, fete de usi, orice bucata de plastic. cu toate astea nu pot sa zic ca arata grozav. "ciudat" e cuvantul potrivit.
Maverik
QUOTE
Eu am incercat chestia asta la vechea mea berlina. 
Si a tinut exact pin' am lasat-o o data in soare, apoi s-a umflat tot autocolantul ala sad.gif

Vineri plec la țară! Nașul vecinului meu are bordul înfoliat de doi ani. Am înțeles că este ok în continuare, chiar și după vara care o trecut. O să mă duc să văd și să studiez artificiile de "urmărire a curbelor" de pe bord. Dacă-mi place, cred că o s-o "comit", așa că pe luni o să mă ... spovedesc.



Gabi:
QUOTE
Maverik eu unu am adoptat o alta solutie de moment adevarat. ( eu aveam doua crapaturi). Am acoperit la fata cu silicon sanitar am sters bine si apoi am dat cu putin spray cu vopsea ( la mine bordul fiind negru). Asta vara a stat in soare si nu a facut nimic.

Dar cum ai procedat, sau tu poate nu ai avut, cu aspectul de "buze" în zona crăpăturilor, deoarece la mine marginile are tendința de ridicare. Le-ai "pilit", le-ai ras, ... ?
Gabi
maverik.

Aici cam ai dreptate. la mine erau niste crapaturi mici. dar din cate spui la tine recomandabil e schimbatul cu unul nou.
dragOn
dacă toate accesoriile sunt bune, te poți duce în Chitila (stânga după ce trceci podul de la Buc Noi) și chiar lângă biserică e un magazin cu piese auto. Au borduri super ieftine: pe la 500k lei. Noi! Spoilere cu 200k lei (din fibră da ca alea din fabrică), etc...
Maverik
Aș vrea io, da cine-o convinge pe ... nevastă-mea ?!?!?

Glumeam. Este luată în calcul și varianta asta, problema este de timp. Sunt foarte înghesuit. Abia reușesc să mă odihnesc un pic atunci când sunt la serviciu. Nu glumesc de data asta. După ce plec de la muncă, .... "Pe cai că se filmează !"
paulp
Dar cit costa un bord nou? Citeva mil. nu?

O sa trec deseara pe la magazin sa vad cit e unu'.

Maverick, ce fel de bord ai?
Maverik
Este de-ăla fără turometru, cu ceasurile de ulei și apă în fața pasagerului!

Te-ai prins ? Denumire ... nu cunosc.
paulp
Se pare ce in acelasi minut am postat 3 oameni.

Dragoane, unde trimiti omu' ca e in Timisoara (sa nu e?)
dragOn
Scuze, sunt un idiot :oops: :oops: :oops: , nu m-am uitat la locație!
paulp
Stiu modelu', asa am avut si eu la berlina :wink: .

Ma uit si-ti spun cit e unu nou. Dar eu ramin tot la varianta cu pielea icon_twisted.gif (plus ca e mult mai usor de intretinut si nu se incinge ca plasticul)
Maverik
:shock: :shock: :shock:

QUOTE
dacă toate accesoriile sunt bune, te poți duce în Chitila (stânga după ce trceci podul de la Buc Noi) și chiar lângă biserică e un magazin cu piese auto. Au borduri super ieftine: pe la 500k lei. Noi! Spoilere cu 200k lei (din fibră da ca alea din fabrică), etc...

:shock: :shock: :shock:



Tocmai mă pregăteam să mă plâng de mărimea consumului meu, iar tu-mi propui drumuri la Chitila !!!

În Timișoara, știe cineva locuri cu "boarde" și spoilere ieftine ? Poate Marty
Maverik
Again !!!

La sincron !!!
dragOn
Soluția ar fi să-ți cumpere cineva de aici și să ți-l trimită prin poștă!
Marty
IO ?????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: N-am fost in viata mea in Timisoara, pacatele mele !!!! Ba...mint, am fost pe Gearmata de 3 - 4 ori, dar atit. Spun asta spre rusinea mea, ca am inteles ca nu e un oras rau, ba dimpotriva.

Maverick, singurul mod in care te pot ajuta, ar fi sa-ti cumpar un bord din Chitila si sa ti-l pun la posta, cu plata ramburs. Doar ca te va usca la buzunare transportul.
paulp
Se pare ca stam toti pe acelasi topic tongue.gif
Maverik
Stați fraților, că se rezolvă !!!!

Săptămâna viitoare vin (cu avionul nu cu masina) la Minister și poate că rămân o săptămână ! Atunci poate reușesc să fac achizițiile și să le trimit cu o mașină de la Direcția Silvică sau de la Reg. Nat. a Păd. !
Maverik
QUOTE
IO ??????  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  N-am fost in viata mea in Timisoara, pacatele mele !!!!


Iartă-mă !!! Eram convins că-n profilul tău apărea TM.

Mulțam tare de intenție!!! Las că vin io la București săptămâna viitoare !



Dacă vi la TM (luna asta, că apoi mă mut io la București, dau o bere !

------

Totuși: Care ești timișorean frate, p-acilea ? Ca să mă-nvârt prin București cu .. boarde, spoilere,...
paulp
Pai daca te muti in Bucuresti ai un pic rabdare si se rezolva icon_twisted.gif
asarban
QUOTE


Totuși: Care ești timișorean frate, p-acilea ? Ca să mă-nvârt prin București cu .. boarde, spoilere,...



Vezi la Lista membrilor, da-i sortare dupa LOCATIE si...go!
Maverik
URAAAAAAAA !



Mi-am înfoliat bordul !!!

A ieșit super !

A fost puțin de muncă la urmărirea suprafețelor curbate din zona șoferului, dar ... is done !!!
paulp
Fa si tu o poza sa vedem si noi minunea :wink:
Maverik
M-aș da mare , dar n-am cu ce (mă referam la aparat) !!!

Trebe să caut !
c1p0
vreau si eu sa vaaaad!!! fa o poza neaparat!!! gaseste un aparat!!!! :shock:
Maverik
Cred că pe vineri - sambata vine cumnată-miu pe la mine și o să-l rog să-și aducă aparatu' lui digital ș-atuni o ... fotăm !





AAAAAAAAaaaaaaaaaaaaa, MĂ MUT LA BUCUREȘTI !!!

De la 01.12.2003 sunt angajat al ministerului apelor, pământului, .... și cum o mai fi (încă n-am reușit să-i învăț numele) !!! 124.gif
roberth
Maverick, or somebody else smile.gif



ma intereseaza si pe mine o solutie pe tema asta... vad ca nu a mai postat nimeni.. de un an ! :cry:
kinderu'
Eu am dacia de 2 ani,cand am cuparat-o am bagat-o in reparatie capitala si ca orice dacie veche am avut aceasi problema cu bordul crapat,asa ca am astupat crapaurile din bord cu silicon si am pus folie de care vorbesti tu"un autocolant"ce se lipeste perfect si ia forma bordului in intregime.Si acum o m-ai am pe bord arata bine si nu s-a dezlipid deloc,treaba e ca trebui sa degresezi bine burdul inainte de a incerca sa lipesti autocolantul! Dezavantajul e ca uneori reflecta prea puternic soarele si e cam deranjant! Asa ca daca vrei incearca dar cu multa rabdare ,si nu lasa bule de aer sub ea,si trebui sate mai ajute cineva!
kinderu'
scuze BORDUL :oops:

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
van den plas
Eu am folosit alta metoda. Am indepartat total zona afectata de crapaturi.Am scos si buretele, care era si el partial deteriorat, ramanand numai metalul. In locul buretelui am lipit lavete de bucatarie (de firma laugh.gif ), iar deasupra am lipit piele sintetica (de la o servieta veche). Pielea am cautat sa aiba aceiasi culoare si textura ca bordul. Arta consta in a taia pielea exact la dimensiunea necesara si a aduce stratul laveta+piele la acelasi nivel cu restul bordului. Operatiunea consider ca mi-a reusit, desi am acoperit si o zona dificila aflata deasupra ceasurilor, unde grosimea stratului de burete era diferita fata de restul bordului. A iesit foarte bine ca aspect, iar rezistenta in timp la razele soarelui este buna (are peste un an vechime si nu se observa modificari).
roberth
Multzam mult, o sa incerc cu autocolant... poate chiar in acest week-end. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.