Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nelamurire dsn
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
afro.gipsy
in primu rand scuze daca mai e un topic cu asta dar chiar nu am gasit cu functia search nimic de genu. smile.gif Deci am gasit azi un fir/cablu cum vreti voi langa furtunul de la frane pe fata.. si faza e ca nu stiu unde trebuiau sa ajunga si care este rolul lor, ca sa intelegeti la ce ma refer am sa bag niste poze sa vedeti si voi, si poate sa ma si lamuriti biggrin.gif


a! si inca ceva...la tamburul spate dreapta cam aceeasi situatie...de data asta un furtun.

astept sa vad ce scot de la voi acum. biggrin.gif
10tacl3
o fi firul de la senzorul de uzura de pe placutele de frana
Tince1290
da..insa la aproape toate a fost taiat la primul schimb de placute...ca deh, mecanicii dacia nu prea stiau ce sunt alea la vremea respectiva
catalinski
Macar avem martor in bord cand se tocesc placutele?
fuzzzy
E acelasi martor cu frana de mana.
afro.gipsy
deci teoretic ar trebui sa le gasesc locu oe etrier... daca am inteles bine


dar furtunu ala pe spate? ce stiti de el?
mrkiry
Ala vine probabil de la pompa de benzina.
afro.gipsy
@mrkiri nustiu sigur ce sa zic blink.gif . am sa ma uit totusi iar pe acolo sa vada incotro ajunge respectivu furtun
Maskatu
Cablul este pentru martorul uzura placute frana. Si nu este acelasi cu martorul franei de mana. Este un martor portocaliu cu un cerc si cateva linii intrerupte in jur.

Furtunul este de la rezervor. De gaze sau ceva de genul. La mine atarna in scutul rezervorului.
afro.gipsy
ooooooooook am inteles...ramane sa ma uit maine unde ar fi locul acelor fire de la uzura, poate reusesc sa le prind inapoi... ca numi plac cum atarna pe acolo...si asa is cam nemultumit de instalatia electrica a masinii... fac tot posibilul sa mai fie ceva inr egula in afara de motor si cutie... oricum multumesc mult pentru raspunsuri. Ceaules!
Maskatu
Eu nu am mai legat martorii de uzura. Oricum de doua ori pe an dau jos rotile (cand schimb gumele) deci pot arunca un ochi sa vad. Plus de asta uneori fac masa aiurea si se aprind fara rost.
bogdanmardare
@afro.gipsy
No offence, dar in prima poza ai vaselina pe burduful planetarei, care nu are ce cauta acolo. Cel mai probabil ai burduful spart. Daca il schimbi curand, te mai duce vreo 10-15.000 km (depinde de mecanic, de noroc si daca acum bate sau nu). Daca il lasi asa, planetara se degradeaza rapid.
Spor!
Maskatu
40-50 de lei burduful original cu colierele de prindere si vaselina.
afro.gipsy
stiu cam am burduful spart...am deja unu pe partea stanga cumparat si trebuie sal montez...urmeaza sa iau si pt dreapta...si de batut sau troncanit nam ce zice ca nu bate...stiu ca se drgradeaza dar deocamdata masina sta in fata casei pt reparatiile ce le pot face eu...

@Maskatu
sa inteleg ca daca nu le mai leg inapoi nu e nici o problema, nu?
Maskatu
Doar sa le izolezi bine capetele ca sa nu atinga de ceva. Cablurile alea sunt doar minusuri care in contact cu discul, iti aprind martorul... atata tot.
afro.gipsy
ok va multumesc mult pentru ajutor. Ceaules! cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.