Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare pinion din CV pt. kilometraj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
make_bd
Problema e ca am schimbat vitezometrul si uneori (cand e cald de obicei blink.gif ) acul de la kilometraj danseaza. E enervant, asa ca m-am gandit sa schimb cablul de kilometraj, ca citisem pe-aici ca s-ar putea sa fie acesta.

Zilele astea am dus masina si mi-a umblat un meste la CV (intra greu in a 2-a si a 1-a) si am uitat sa-i spun sa-mi schimbe si cablul, dar mi-a spus ca pinionul ala care vine in continuarea cablului mergea cam in hopuri.
Ar putea fi si asta o cauza?

Intrebarea e daca acesta se poate schimba fara a scoate uleiul din cutie si cum se face operatiunea asta. Pinionul asta e numai vreo 35 lei.

Multumesc mult.
cristimm
Se poate schimba fara sa scoti uleiul dar se scoate foarte greu cel vechi - recomand service.
diaconuliviu
Urci masina pe o rampa (eu am facut si doar pe doi chituci, sub ea, dar e mai greu).
scoti acel surub cu contrapiulita COMPLET si tragi in afara de cablu. De regula iese cablul cu pinion cu tot si cu suport. Daca nu, si iese numai cablul, apuci cu un cleste spitz (cu virf ascutit) de tija pinionului si il extragi.
Sa ai pregatita o cirpa cu care sa infunzi imediat orificiul, o sa curga ulei.
La remontare ai grija sa aliniezi orificiul pentru acel surub M6 cu gaura din carcasa cutiei, acel surub fixeaza atit pinionul dar ci cablul.
make_bd
Multumesc pentru raspunsuri.
Am sa schimb mai intai cablul si daca tot falfaie, am sa ma duc la un meserias sa schimbe pinionul, ca nu pare cine stie ce manopera.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.