Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Luare in evidenta la primarie?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
fares
Salut,

Tocmai am achizitionat o super nova 2002 cu numere de sibiu,ieri am facut si asigurarea era expirata.
Am copie buletin de la cel din talon/carte.intrebarea mea este trebuie sa o bag la primarie?cum?am vreo 2 fiscale in actele care mi le-a dat vanzatorul dar sunt din2013.


Daca circul cu ea asa?itp asig valabile.Se poate verifica daca este dau nu luata in evidenta undeva?
corbex
La primarie o bagi pe baza de act de vinzare/cumparare, mostenire, donatie. Si mai sint zeci de posturi despre asta. Nu cauta, mura-n gura are gust mai bun.
fares
Daca nu o bag deloc?ce se intampla?rovigneta mai imi trebuie in cazul asta?
corbex
Nu-ti mai trebuie nimic. Decit pregatire psihica pentru cazul ca ala o da furata. Nici itp nu se mai face.
gotty
Mai nasol este daca iti ia talonul.In rest cat mai multe radare(fixe).
fares
Corbex eu intreb pt ca nu stiu nu sa ma iei tu la misto.
corbex
Sa mori tu ca nu stii! Cum ai reusit s-o cumperi? Pina acum ajungeai la primaria din Racari - oras cu o gramada de samsari auto - si aflai, direct de la sursa, tot ce te interesa. in drum te puteai opri si la politie.
betamax
Racari e oras ?? Ca am trecut prin zona aia de cateva ori. Probabil n-am vazut bine.
corbex
Statutul se scorda prin lege, nu prin imagini live. Curind si Domnestiul o sa fie oras.
betamax
Aha, deci ce vad nu e adevarat. Simturile mele (cele 6) ma minte.
VladSoare
Simțurile nu arată întotdeauna ce trebuie. tongue.gif
Și noi sîntem chipurile oraș, deși la ochiometru nu pare - n-avem secție de poliție, avem străzi de pămînt cu pietriș, sau cu un beton vai de mama lui, pe care-ți rupi mașina în două, iar dacă vrei să faci o plimbare pe jos... mult succes, că n-avem trotuare, deci o iei la pas prin praf sau noroi, pe lîngă drum. biggrin.gif
Din trecerea mașinii n-ar zice nimeni că-i oraș. Și totuși buzunarele lui Pandele încasează impozite la nivel de oraș de vreo zece ani încoace, mama lui de tîlhar nenorocit, că iar mi-am adus aminte. mad.gif
betamax
Vlad, la tine scrie ca esti din Bucuresti... Pandele presteaza in alta parte.
VladSoare
A rămas locația de pe vremea cînd m-am înscris pe forum. tongue.gif
Am încercat s-o corectez, dar nu mă lasă. Cică nu pot salva decît dacă umplu tot formularul. unsure.gif
betamax
Sanchi. Te dai bucurestean.
VladSoare
Eh, am învățat și eu de la colegul cu bicicleta. biggrin.gif tongue.gif
Na, că am reușit. Trebuia să mai completez marca și modelul mașinii ca să mă lase să salvez.
betamax
Colegul cu bicicleta a venit in Bucuresti pentru ca era nevoie de el !! Acu', ca ai recunoscut ca esti din (de fapt ca locuiesti in) Voluntarii de sud (acolo e stanga), esti pe jumatate iertat. Pe cealalta jumatate circuleaza bicicletari.
VladSoare
No, sînt în Voluntarii de nord, pe stînga cînd mergi încolo, nu cînd te-ntorci. tongue.gif
Da' nu prea contează, că tot Pandele e și-ntr-o parte, și-n cealaltă. sad.gif

QUOTE
Colegul cu bicicleta a venit in Bucuresti pentru ca era nevoie de el !!

Corect! biggrin.gif
fares
Corbex esti redus daca stiam mai intrebam pe forun?si uite ca nu am avut timp sa ma duc la primarie si nu vroiam sa intreb pe toti samsarii din racari am crezut ca gasesc un raspuns corect aici dar de la tine cel putin nu am gasit.
corbex
Daca iesi din topicul asta, ajungi in legislatie. Ce sa vezi? Primul topic de acolo e cu inmatricularea masinilor secon hand. Dar tu, ca orice rural care se crede buricul satului, vrei numai raspunsuri adresate tie personal. Celelate ce au? Nu le intelegi? Te adresezi unui translator local, imposibil ca toata lumea de acolo sa fi inceput abecedarul cu coperta a doua, urmata de vacanta.
twinbubu
Sant sute,poate chiar mii de masini care circula asa,radiate de la financiar,daca proprietarul nu a mentionat pe certificatul de inmatriculare instrainat la data de.......,nu se sesizeaza nimeni,conditia este ca proprietarul sa nu se duca sa o radieze si de la politie.Totusi sfatul meu,daca vrei sa fie legala treaba si sa nu platesti taxa aberanta de inmatriculare,este sa te duci la proprietar sa o reintroduca la financiar si sa faci cu el un contract de comodat.Te costa cam180 de lei,in functie de notariat,dar mergi fara grija si in tara si afara nu stai cu frica in san ca te opreste garcea si te lasa fara talon.
betamax
Corbex, esti redus (ce-mi place expresia ! ) ai ramas blocat intre copertile abecedarului. Un om normal (fara reductie) ar fi trecut fara probleme peste acest fleac.

Bubule, n-ai nici o treaba cu radiatul la militie cand vinzi masina. Vorbesti din auzite.
espacern
La "politie" nu se mai radiaza masina la vanzare...doar la distrugere(remat),furt sau alte situatii.
Pentru a circula cu masina pe drumurile publice TREBUIE sa o inmatriculezi pe numele tau...daca exista CVC(legea este clara).
Daca nu faci demersurile de inmatriculare in termen de 30 zile de la data CVC va trebuie sa suporti consecintele legii....de la contraventie pana la penal(caz de accident).
Daca nu vrei sa circuli cu masina pe drumurile publice nu esti obligat sa o inmatriculezi.....si doar declararea la directia financiara este obligatorie.

@+
twinbubu
QUOTE(betamax @ 24 Jun 2014, 01:48)
Corbex, esti redus (ce-mi place expresia ! ) ai ramas blocat intre copertile abecedarului. Un om normal (fara reductie) ar fi trecut fara probleme peste acest fleac.

Bubule, n-ai nici o treaba cu radiatul la militie cand vinzi masina. Vorbesti din auzite.
*


A se citi Ordinul 1501 din 13 noiembrie 2006 privind procedurile de radiere a unui autoturism, iar ca sa fac o sinteza a ce zice legea,cu cartea de identitate si declaratii pe propria raspundere ca ai pierdut numerele si certificatul o radiezi de la politie ca si cum ar fi distrusa.Nu am afirmat nici o clipa ca trebuie sa radiezi masina la politie atunci cand o vinzi cu acte in regula dar cand apar neintelegeri proprietarul poate apela la radierea la politie .Am intalnit caz in care a venit proprietarul si i a luat si numerele de pe masina in vederea radierii,a nu se interpreta ca doresc polemici,departe de mine gandul asta,zic doar ca metoda actelor in regula,in cazul asta comodatul,este cea mai ok.
espacern
Daca vinzi masina cu CVC semnat si datat trebuie sa-i dai CI cumparatorului si nu poti sa mergi sa dai declaratie ca ai pierdut numerele/CI/talon(fals in declaratie).....doar daca se anuleaza CVC de catre parti sau in instanta.
Radierea din circulatie la Politie se poate face daca masina se dezmembreaza/furt/stocare pe teren privat...nu la vanzare.

@+
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.