Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bate tare ceva in volan cand dau in gropi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihaitamar
Salut , am si eu o problema cu dacia mea din 98 cu care ma confrunt de ceva vreme , cand intru pe drum denivelat , sau pe un drum cu ceva gropi mici , bate volanul de nici nu poti tine mana pe el , si se aude un zgomot tare din el ,iar cand depasesc viteza de 80- 85 de km/h imi trepideaza grav volanul .De la ce poate sa fie ?Mentionez ca tot ce tine de bucsaraie , teuri , pivoti , le-am schimbat cam acum vreo 3 luni. Ma poate ajuta si pe mine cineva?Multumesc!

26 Jun 2014, 18:39:
Chiar nimeni nu ma poate ajuta??
maru
mihaita ce ar trebui tu sa faci : o ridici pe cric si tragi stanga-dreapta (cap de bara) apoi sus-jos (pivoti,teu amortizor) de roata si vezi daca se simt jocuri.. daca nu ai jocuri o lasi jos si faci joc stanga-dreapta la volan si vezi daca orice miscare cat de mica se transmite la roti, daca nu se transmite te uiti la cuplaju` de la volan (se undeva sub bord deasupra la pedale) si incearca si o roluire a jentilor (include montat/demontat + echilibrat)

p.s: chiar daca ai facut articulatia de curand sunt unele piese facute de srl-uri care tin foarte putin (eu am schimbat racoardele de frana si m`am chitrosit sa iau ieftine si la doua-trei luni erau mai crapate decat cele care au rezistat ani de zile)
BuggyDacia
Până nu te bagi sub ea să verifici toate articulațiile mișcând de ele, nu rezolvi nimic. Verifică și echilibrarea roțiilor. Poți face asta suspendând pe rând roțile din față, și accelerând într-o treaptă de viteză superioară.
clawoodiu
Probabil bieletele de directie. Prin suspendarea unei roti pe fata trage de sus/jos si vezi daca iti cloncane in capetele de bara (care sunt pe cremaliera de la caseta de directie).
Daca nu, poti incerca sa vezi sub bord cum se comporta articulatia cardanica, respectiv daca cele 2 bucsi (pe care intra bolturile) sunt sau nu cu joc.
Ai inlocuit vreodata bucsa de teflon de pe coloana volanului? Sa nu se fi spart din uzura. Cartea zice ca se schimba dupa 40-50.000 km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.