Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme jenti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Novicele
masina pe care mi-am luat-o de curand, avea anvelopele lu' bunica-sa pe ea...banuiesc ca fostii proprietari au cautat mult pana au gasit gumele alea...asa ca printre prioritati a fost si schimbarea anvelopelor...am luat 4 buc firestone la 1.400.000 buc full season...si m-am dus sa mi le si monteze/echilibreze...la 3 din ele, echilibratul n-a fost o problema asa mare, dar la a4-a, trebuia sa puna pe ea plumb de 90 pe o parte si 70 pe cealalta...si baiatul de acolo mi-a zis ca degeaba imi pune plumb la ea ca de la 60 in sus nu mai conteaza, si ca ar trebui sa -mi nu stiu ce jentile...(am uitat cum a zis)...ideea ar fi ca trebuie rotunjite din nou...ca sunt prea deformate...stie cineva cum ii spune operatiunii si unde se poate face cu simt de raspundere?
multam anticipat...
Al Cap0nE
roluit se numeste operatiunea. la orice vulcanizare serioasa wink.gif
Loghy
Daca esti din Bucuresti, este un centru de roluire si indreptare a jentilor la pod pe soseaua Fundeni.
Cum vii dinspre sos. Colentina imediat dupa ce cobori podul pe partea dreapta.
Daca vii dinspre Pantelimon chiar inainte de urcarea pe pod pe partea stanga.

Eu mi-am indreptat jentile de aliaj la ei si am fost foarte multumit, dar am vazut ca indreptau si jenti de tabla.
Pretul este intre 3 si 400.000.
adumitrachy
Eu am pe o janta un plum de 90 si nu vibreaza deloc.MErgi la alta vulcanizare pana una alta.Parerea mea.Cand ai bani,ia-ti o janta din targ(eu mi-am luat cu 300.000 bucata).
ches
QUOTE(adumitrachy @ 18 Oct 2005, 15:53)
Eu am pe o janta un plum de 90 si nu vibreaza deloc.MErgi la alta vulcanizare pana una alta.Parerea mea.Cand ai bani,ia-ti o janta din targ(eu mi-am luat cu 300.000 bucata).
*



Intrebare:
Merita sa dau 700-800 pe o janta noua din targ sau sa mai pun cateva sute si s-o cumpar de la un magazin?

Vreau sa stiu daca si-a mai luat cineva jenti noi din targ si a avut probleme cu ele (deformare la socuri mici, ovalizate inca de la cumparare etc).

BLK
e 800 la magazin noua, de ce sa iei din targ? cauta bine ca gasesti...
si eu eram in dilema, am ales sa iau noi, pentru ca pentru 1 milion in plus am 4 jenti de origine noi.
Cos
Sau poate ai drum pe la Pitesti si iti iei 4 bucati noi direct de la ei. Acum 2 ani am cautat modelul ala "de Canada" sau cum ii zice si am gasit pentru "super balon" destul de ieftin in comparatie cu cele din Bucuresti.
airimia13
Salut din nou.
Ma intereseaza si pe mine sa fac o roluire (cred ca asa se numeste) la jentile din spate (am impresia ca nu sunt perfect centrate, s-ar putea sa bata putin deoarece la viteza de 40, 50 km. la ora simt cum se misca masina de spate (se balanseaza putin). Mentionez ca jentile sunt originale, de tabla, masina e Dacia din 1998. Daca viteza este mai mare, nu se mai simte nimic.
Stie cineva o vulcanizare buna unde se fac roluiri si cam ce preturi au pt. jenti din tabla?

Multumesc anticipat.
adumitrachy
La tine nu sunt jantele. Sigur sunt cauciucurile. Cred ca ai vre-un cauciuc cu o boalfa pe undeva, dar mai ales pe calea de rulare. Cred.
airimia13
Cauciucurile sunt Matador MP12 au vreo 9000 de km. (luate in decembrie anul trecut). M-am mai uitat la ele si nu am vazut nimic "suspect". De asta banuiesc ca ar fi jantele, cu probleme.
ATM
O problema asemanatoare, dar la mine apare o tremuratie incepand cu 80 km/h , odata cu cresterea vitezei creste si vibratia.
Cauciucuri GLOBAL luate la set acum 8 luni (si cu alea vechi tot asa facea).
Jenti echilibrate (15, 30, 30 si 60 g pe fiecare janta luata separat)
Nu s-a facut roluire (inca).
Intrebare: vibratia asta poate veni cumva si din amortizoare uzate? Sau din unghiurile rotii care pot fi dereglate? (de cand am luat-o nu am facut reglajul de roata, deci nu bag mana in foc ca e perfect, ca la carte, desi nu uzeaza cauciucul)...
Pareri?
Marius97fer
Salut. Am si eu o intrebare de neam prost.... Ce se poate intampla daca leg toate becurile din spate la frana , ca sa se aprinda tot blocul cand franez (cu exceptia becurilor de marsarier)? Ma gandesc sa pun becuri de tip frana/pozitie peste tot si apoi sa le leg. Voi ce ziceti? Pareri ceva... Eu o fac oricum si va anunt dupa...
workarea
Sa traiesti. Nu cumva sa uiti sa ne anunti si pe noi, ca uite-asa o sa ne-ntoarcem la noapte de pe-o parte pe alta de grija! Doamne, doamne, le-o fi legat? Ce s-o fi intimplat?

Auzi, fii atent ca este ilegal. Una la mina. Doi: nu ne mai intreba, daca tot nu te intereseaza. Trei: ce legatura are framintarea asta a ta cu topicul cu jantele?
Marius97fer
pai am zis sa nu fac un topic nou asa degeaba. Da de ce ar fi ilegal... abia vad prostii din spatele meu ca am carlg si franeaza mai tare. Da eu tot o fac... asa din plictiseala...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.