Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR] Motor 1.6 16v de megane 1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Foxer
Am un megane 1 coupe' din 2000 cu 150.000km la bord, ce pierde compresie pe cilindrii 3 si 4. As dori sa-l schimb cu altul identic (dar bun).
Codul motorului e k4m 700.. nu stiu ce diferente sunt intre 700 si 701 sau 708.. in fine.

Multumesc.
espacern
Pierderea compresiei este de la supapa/e care nu mai etanseaza.....parerea mea.

@+
bogdannicusor83
QUOTE(Foxer @ 18 Jul 2014, 13:00)
Am un megane 1 coupe' din 2000 cu 150.000km la bord, ce pierde compresie pe cilindrii 3 si 4. As dori sa-l schimb cu altul identic (dar bun).
Codul motorului e k4m 700.. nu stiu ce diferente sunt intre 700 si 701 sau 708.. in fine.
aca ma poate ajuta cineva, il rog mult sa ma apeleze la nr. de telefon:  695 841

Multumesc.
*




D
La km astia sunt 99% convins ca nu vei gasi....mai bine vezi pe unde scapa compresia(si eu banuiesc supapele) si repara-l pe al tau, nu are rostul pentru asa ceva sa schimbi tot motorul.
Foxer
asta a si fost intentia mea initiala, dar tipul cu care am vorbit pentru reparatia chiulasei, mi-a spus ca daca ma trezesc ca e si de la segmenti, ce ma fac? Pt ca, costurile se vor ridica foarte sus...
compresie pistoane masurata la rece:
1= 13
2= 12
3= 4
4= 8

Iar motorul trage excelent.. blink.gif doar ca se aude am urat cand deschid capota, dardaie la 2500rpm turat pe loc, iar ralantiul are picaje mici si dese care se simt in scaun si volan.

Nu stiu ce sa mai cred. El mi-a spus ca pentru a-mi face chiulasa "tipla" (inclusiv semeringuri de supape, rectificare scaune, planare, garnitura, ulei, etc) m-ar duce cam peste 2000ron... Ma gandesc ca mai pun inca un pic si-mi iau motor..
pistritu
nu gasesti motor la banii aia. Mai bine ti-l faci pe al tau boboc.
ala de ce n-a pus ulei pe capu pistoanelor 3 si 4 si sa reia masuratoarea compresiei? ca asa stiati sigur daca era din segmenti sau din supapele care nu etanseaza pe scaun. Ti-as sugera in prima faza sa schimbi mecanicul
Foxer
QUOTE(pistritu @ 18 Jul 2014, 22:01)
nu gasesti motor la banii aia. Mai bine ti-l faci pe al tau boboc.
ala de ce n-a pus ulei pe capu pistoanelor 3 si 4 si sa reia masuratoarea compresiei? ca asa stiati sigur daca era din segmenti sau din supapele care nu etanseaza pe scaun. Ti-as sugera in prima faza sa schimbi mecanicul
*



ma crezi ca si eu m-am gandit la faza cu uleiul?! i-am si zis parca.. dar nu mai stiu ce a bombanit ...
Mi-am luat ieri un tester de compresie de la BGS si o sa imi fac singur testarea si incerc si cu ulei. Multumesc mult de sfat smile.gif
pistritu
ok, ca sfat scoti releul de la pompa electrica de benzina din rezervor(ca sa nu o mai alimentezi), scoti toate bujiile
pui pe cineva sa tina apasata acceleratia la maxim si dai 6-8 rotiri de electromotor si citesti valoarea pe compressmetru
Nu este admisa o diferenta de 1-2bari intre cilindrii
espacern
Motoarele astea nu prea au probleme cu segmentii....si la 500-600 MKm rulati.
1 supapa costa 20 Ron si garnitura de chiuloasa 100....planare nu se face la 16V.
Mai adauga distributia si nu depasesti 400-500.....pana la 2000 este diferenta mare.

@+
Foxer
@pistritu
data trecuta n-am stiut care e releul de la pompa si am scos in schimb mufele de la injectoare.. mi-a fost mai usor. Sper ca n-am facut rau.. Iar clapeta de acceleratie n-am deschis-o pt nici un piston. O sa o deschid luni cand fac urmatorul test (ca vreau sa-mi schimb si bujiile si abia luni o sa le am)

@espacern
chiulasa de 16v nu e nevoie sa fie planata? sau nu e voie?
(daca nu e voie, atunci ce garantie am ca se va mai etansa bine garnitura dupa ce o desfac?)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.