Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cu apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Linux77
am o problema ca nu mi se raceste apa,am schimbat termostatu si am spalat radiatoru
nikuniku
schimba pompa de apa
BuggyDacia
Radiatorul se înfundă cu timpul, degeaba-l speli dacă apa nu circulă printre elemenți.
Cât despre pompa de apă, s-ar putea să-i schimbi degeaba capacul. La pompă se uzează rulmentul, dar nu influențează debitul. Verifică și cureaua de accesorii, să nu fie slăbită.
Fă-i o probă și fără termostatul de pe furtun. L-ai verificat să vezi la ce temperatură permite trecerea apei?
sebymesteru
Si daca e aluminiul ala de la turbina de calitate si i s-au mancat din pale si nu mai are debit? Daca masina e din 2000,nu ar trebui sa ai radiatorul si circuitele din motor prea infundate,dar depinde si ce antigel si apa a fost bagat prin ea. Cum zice si Buggy mai sus,fa proba fara termostat. Daca tot se incalzeste trebuie curatat bine radiatorul cu niste detartrant si nu i-ar strica si motorului un astfel de tratament.
maru
ce tratament sa faca la motor ? cu detartrant ? si ce se va intampla cu garnitura de chelioasa si toate garniturile/oringurile de peste tot ? dar cu orificiile inguste si toata mizeria care se va aduna de la curatare ? unde crezi ca se vor aduna/depune ele ? de curatat radiatorul (dat de pe masina jos excl.gif ) poate mai merge,desi daca orificiul respectiv este infundat si nu patrunde putin pe langa el solutie poate sa fie si mama detartrantului si a sodei caustice ca nu rezolvi nimic.. nu mai invatati oamenii la prostii ca poate unii nu au bani sa desfaca motorul sa schimbe garnitura de chiuloasa sau inelele de pe cilindrii
linux 77 incearca prima data cum au zis baietii, adica sa renunti la termostat sa vezi daca se mai incalzeste rau apoi daca nu functioneaza imprumuta de la cineva un radiator sa vezi daca si cu alt radiator face tot asa

p.s: spre binele tau ($$) si al masinii renunta la spalarea instalatiei de racire PE masina cu tot felu` de solutii ca o faci de boala copiilor
sebymesteru
Si tu cam cum ai vrea sa cureti 14 ani de depuneri din motor? Cu rugaciuni si pomelnice? Nu se apuca nici dracu sa-si faca motorul bucati ca sa-l curete de calcar si alte mizerii si nu bat campii,au spus-o alti inaintea mea: [attachmentid=1627954511]
Din cate stiu,in Nufar nu mai e acid clorhidric, a fost inlocuit cu acid metasulfonic,e mai eco. Eu as recomanda o solutie cu detartrant pe baza de acid fosforic, care se foloseste si la curatarea centralelor termice si nu creeaza probleme de nici un fel. Acuma fiecare face cum stie. Totusi sa incerce prima oara fara termostat,cand sistemul are calcar,se incalzeste in regimuri de mers sustinut la turatii mai mari.
madalin78
metoda simpla si tehnic aprobata
10 litri apa clocotita
doi pumni de soda
1 litru motorina
se combina se baga in radiator si se spala....se poate intampla sa ramana si ceva gauri nu face asta cu radiatorul pe masina
se recomanda curatirea cu apa sub presiune
si nu mai folosi apa in instalatia de racire
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.