Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: filet chiuloasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ady_KPK
Salut ! Am si eu o problema cu filetul la o gaura de la chiuloasa. Deocamdata mai reusesc sa strang bujia dar numai daca bujia are filetul foarte bun daca e un pic tocit nu mai merge. Stie cineva unde as putea sa rezolv problema ? Un mecanic sau un service bun unde sa-mi puna o reductie sau ceva?
Tropy
daca esti din bucuresti, la service la salajan, in spate la benzinaria petrom, este un atelier; eu am facut reductii la vreo doua chiuloase si merg si-n ziua de azi foarte bine.

pana iti faci reductia, iti recomand sa pui pe filetul bujiei ata de azbest sau banda de teflon , ca sa nu-ti sara . mie mi-a sarit o bujie; m-am speriat groaznic, am crezut ca mi-a explodat motorul smile.gif
ady_KPK
poti sa-mi spui mai exact unde este si eventual si cum se numeste... cunosc zona stau pe aproape. Si cam care e pretul?
Tropy
acum 2-3 ani cand am facut eu, era 150.000.
este chiar la intrarea in service-ul Salajan; la Diham, vis-a-vis de sirul de terase, in spatele benzinariei Petrom. Au un panou acolo, cu rectificari arbori cotiti si chiuloase.
ionutctn
Pe aceasta cale recomand tuturor ca inainte de a baga la loc bujiile sa le unga filetul cu un pic de vaselina sau ulei motor (eu le-am uns cu un pic de vaselina). Cand le-am scos pe alea vechi au iesit usor si nu ai probleme sa se ancraseze pe acolo, merg usor si la mana pana aproape de final cu cheia le mai strangi putin de tot. smile.gif
geonic
QUOTE(ady_KPK @ 18 Oct 2005, 18:38)
Salut ! Am si eu o problema cu filetul la o gaura de la chiuloasa. Deocamdata mai reusesc sa strang bujia dar numai daca bujia are filetul foarte bun daca e un pic tocit nu mai merge. Stie cineva unde as putea sa rezolv problema ? Un mecanic sau un service bun unde sa-mi puna o reductie sau ceva?
*


Da, solutia cu reductia este cea mai buna dar trebuie timp si bani, dar daca zici ca nu este chiar dus de tot filetul vezi ca exista si alta solutie si anume prin service sau prin magazine sunt niste spirale ca sa zic asa dintr-o sirma otelita care se infasoara pe filetul bujiei. Dupa infasurarea acesteia pe bujia respectiva, aceasta se monteaza pe chiuloasa in gaura cu probleme, astfel nu mai scapa de pe filet, iar etanseitatea se realizeaza normal prin saiba bujiei.
Faza cu asbestul sau teflon pe filet nu este foarte buna - a fost incercat de mine si nu a tinut.
ady_KPK
Cred ca o sa aleg totusi solutia cu reductia pt ca la cilindrul respectiv imi arunca si ulei pe bujie... sad.gif
ydaniel
vreti un nr de tel al unui maistru de acolo>?
ady_KPK

Da, de ce nu?
ydaniel
pai maistru costel ghe e unu mare:0745094930
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.