Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bataie motor ... de la un bolt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sardariu
Am o bataie la motor de la un bolt; am fost la mecanic si asta e decizia finala .. nu este altceva (motorul e zgomotos si trepideaza la relanti, in sarcina se comporta bine); as vrea sa rezolv problema dar ma intereseaza costurile. Avand in vedere ca motorul a fost facut acum 2.5 ani (consumul de ulei si benzina e standard... nu am probleme). Ce trebuie schimbat si ce costuri implica?
paulp
bolt + piston, astea ar trebui schimbate, dar tinind cont ca umbli la motor, o sa schimbi tot setu wink.gif ca iesi mai ieftin decit sa-l faci iar peste 1 an.
Daca esti 500% sigur ca zgomotul e de la bataie de bolt, si ca nu te mai duce, ia un set nou (preferabil ceva de calitate) si executa-l acum.

Oricum, pina nu desfaci motorul nu stii ce surprize ai wink.gif
Ov
oricum sa schimbi un singur piston nu e o solutie (ca e putin probabil sa-l nimeresti de aceeasi greutate cu celelalte) asa ca trebuie sa-i schimbi pe toti
sardariu
QUOTE(Ov @ 19 Oct 2005, 08:41)
oricum sa schimbi un singur piston nu e o solutie (ca e putin probabil sa-l nimeresti de aceeasi greutate cu celelalte) asa ca trebuie sa-i schimbi pe toti
*




ok, schimb toate pistoanele, dar ce costuriu implica ... trebuie cumparat tot setul motor ??
paulp
Teoretic nu, dar practic, e mai bine sa dai o data banii si sa schimbi tot wink.gif
Un set de calitate (Kolbenschmidt, Perfect Circle, Mahle) e in jur de 4 mil., manopera te mai duce pe la 2-3 mil. daca nu e de rectificat arbore, cuzineti, etc. Daca schimbi acum doar pistoanele si bolturile peste vrun an desfcai iar motorul sa schimba camasile si segmentii, si apoi sa schimbi cuzinetii si sa rectifici arborele si tot asa smile.gif
sardariu
QUOTE(paulp @ 19 Oct 2005, 09:24)
Teoretic nu, dar practic, e mai bine sa dai o data banii si sa schimbi tot wink.gif
Un set de calitate (Kolbenschmidt, Perfect Circle, Mahle) e in jur de 4 mil., manopera te mai duce pe la 2-3 mil. daca nu e de rectificat arbore, cuzineti, etc. Daca schimbi acum doar pistoanele si bolturile peste vrun an desfcai iar motorul sa schimba camasile si segmentii, si apoi sa schimbi cuzinetii si sa rectifici arborele si tot asa smile.gif
*




ok, daca las asa .. se intampla ceva??? .. si cum imi dau seama cand trebuie schimbat ???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.