Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sandero Stepway vs. Ford B-Max
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Diverse - Dacia Sandero
Alexupb
Salut,

Detin un Logan 1.4MPI fara dotari (Ambiance) din 2005. Masina inca se comporta bine si nu am avut probleme cu ea insa deja are o varsta si mai ales din datorita lipsei dotarilor simt nevoia sa o schimb.

Masina noua trebuie sa fie una de familie, deci destul de incapatoare, dar nu chiar mare datorita problemelor cu parcarea in Bucuresti. De asemenea trebuie sa fie benzinara (rar depasim 10.000 km/an) si cu costuri de intretinere cat mai mici.

Initial eram "chitit" pe Stepway sau poate chiar un MCV 0.9 TCe (cam mare ca dimensiuni exterioare dar bineinteles mult mai incapator la interior, in primul rand portbagajul ar fi de vis pentru noi). In prezent familia are 3 membrii dar cu timpul speram sa fim 4.

In fine, am fost la Simpotrans Colentina am facut un testdrive pe Stepway motorina, din pacate benzina nu aveau. Ce m-a demoralizat mult este faptul ca au zis ca la Stepway sau MCV motorizare 0.9 TCe nu mai prind programul rabla. Daca il comand acum ar veni in ianuarie sau cel devreme sfarsitul lui Decembrie. Masina ce sa zic, mi-a placut, insa la 11.200e (aproape toate dotarile, lipsa doar tapiterie piele si harta europei din cate am inteles), varianta 0.9 TCe, mi se pare cam scumpa. Cu un tichet Remat mai ca as fi luat-o dar asa nu prea mai imi vine.
MCV e cam la ceeasi bani si dotarile apropiate.

O sa intreb si la alti dealeri insa Simpotrans sustineau ca durata livrarii este aceeasi.

Logan ar fi fost disponibil insa cu toate ca sunt diferente evidente fata de varianta mea, nu as mai lua tot Logan, vreau o schimbare.

Cu gustul amar ramas de la Simpotrans am zis sa caut si ceva alternative pe internet si am vazut ca au o oferta foarte tentanta la Ford B-max: reducere de la 16.500 la 11000 euro(TVA inclus) folosind si cu un tichet Remat: http://www.nesteautomotive.ro/bmax_summer.pdf

Nu am vazut pe viu acest model, parca designul de la Stepway imi place mai mult, insa ca si dotari, calitate, siguranta, B-max este clar superior zic eu. Inca nu am avut timp sa compar prea mult cele 2 modele insa cred ca nu sunt diferente mari ca si dimensiuni exterioare si spatiu interior.
Motorul din oferta este tot un turbo, 1.0l 100CP si din ce am mai citit pe net e superior fata de 0.9TCe (a fost si motorul anului 2012-2014).
In mod normal nici nu m-as gandi la B-max datorita pretului ridicat insa acum e chiar tentanta oferta.
O sa incerc sa ma duc la un testdrive saptamana aceasta (am vorbit la Nestea insa au zis ca saptamana aceasta nu e disponibil nici un model de B-max). Si mai si sustineau ca ei sunt singurii din Bucuresti la care se poate face testdrive. Din ce vad pe net mai sunt 5 dealeri in Bucuresti, deci cred ca minteau cu nerusinare, o sa mai caut.

Rugamintea mea este, in special pentru cei care au folosit B-max sa-mi spuna cum li se pare si ce ar recomanda intre Stepway si B-Max. Avantaje/dezavantaje.
As dori si pareri fata de MCV. Nu-mi sariti in cap, stiu ca MCV este in alta clasa , sunt mult diferite. Insa cu aceasta oferta, diferenta de pret nu este mare intre MCV si B-max. Ca si familist cred ca mi-ar fi amandoua potrivite, fiecare cu avantaje si dezavantaje. (spatiu mai mare vs. dimensiuni mai mari).

Ce ma atrage iarasi mult la B-max este si siguranta sporita: 5 stele EuroNCap. Pentru nevoile mele, Dacia mi se pare un mare minus neavand nici macar optional Airbaguri pentru pasagerii din spate. B-max nu stiu exact cate are dar stiu ca are multe si in spate si in fata (vre-o 8-9 cred , sunt inca in faza de documentare).

Multumesc mult si va rog pe cat posibil sa incercati sa ma ajutati cu pareri pertinente (adica mai glumim bineinteles insa nu as vrea ca topicul acesta sa ajunga o bascalie biggrin.gif ).

torquemada
Dacia
TCe distributie pe lant
posibilitate modare medianav, (harti gratis, etc)

Ford
Ecoboost distributie pe curea in ulei


Alegi ce iti place/trebuie
Alexupb
Multumesc pentru raspuns si te rog daca poti sa-mi dai niste detalii.
Distrbutia pe lant din cate stiu este mai fiabila si cu durata de viata foarte mare (mai multe nu stiu...)
Insa despre distribuita pe curea in ulei chiar nu stiu nimic. Adica cureaua aia din cauciuc (ma rog mai are si panza cred si alte materiale, insa in principal este o curea din cauciuc cred eu, nu-i asa?) sta in ulei? Durata de viata este banuiesc mult mai mica adica trebuie schimbata periodic asemanator cu 1.4 MPI de exemplu. Care sunt avantajele/dezavantajele fata de distrutia pe curea de la 1.4/1.6 MPI ?

PS: Am vorbit cu un dealer de pe Sos. Bucuresti Ploiesti si ma duc la un testdrive. Revin cu impresii smile.gif.
dizzy
Pentru familie mai mare as alege oricand MCV.
MCV are portbagaj mare, loc destul calitate decenta.
Daca iti convine portbagajul mai mic la Stepway, e si asta o optiune, cu avanatjul unei garzi la sol mai mari.
Despre Ford, e o masina care mi-a placut dar o sa coste mai mult ca Dacia la intretinere.
Nu te impiedica intr-o curea/lant, apuci sa o schimbi o data sau de doua ori in viata masinii.
La preturile astea ia-ti linistit ce-ti place si gata.
IRONICK
cureaua din ulei este cea de la arborele suplimentar de echilibrare motor
torquemada
Oare?!

de la minutul 2:10


Ecoboost


TCe
Alexupb
Foarte interesant, din primul film inteleg ca aceasta curea in ulei are o durata de viata indelungata (practic nu e nevoie sa o schimbi) similar cu distributia pe lant.

Daca scapi de revizia distributiei periodica (e adevarat se face la 4 ani chiar 5 deci in mod normal nu apuci sa faci decat o data de doua ori) e un castig care se simte totusi la costul de intretinere.
IRONICK
QUOTE(torquemada @ 11 Sep 2014, 13:15)
Oare?!
*


Ambele sunt in ambient de ulei, dar una singura este scufundata.
spik1
Eu am trecut prin aceiasi dilema vara asta !
Sa iau Logan 1,2/16 v, sau B-max; costuri intretinere, fiabilitate, etc.
Am facut test drive cu Sandero 2011- 1,6 mpi, Clio 1,2 din 2011 si Fiesta 1,25 din 2010.
Am luat Fiesta, net superioara la toate in afara de spatiu, dar nu a mai contat ! wink.gif
Sfatul meu este sa faci un test drive cu B-max si ne spui parerea. smile.gif
Cele bune !
Bicicleta galbena
Cred ca n-ar strica sa te uiti si la un Hyundai i30: hatchback, spatioasa, dotari, arata excelent; trage si tu de pret, vezi unde iesi si bineinteles solicita un test drive.
Alexupb
Si Hyundai i30 imi place, are o ruda de-a mea. Insa cu siguranta e mai scump iar la mine conteaza fiecare banut, mai ales ca o sa fac imprumut.

Am facut astazi testdrive la B-Max. Ce sa spun, chiar daca sunt fan Dacia, mi-a placut foarte mult si B-max-ul, este clar o masina superioara.

Mi-au placut mult si usile culisante, foarte practice cand ai parcat aproape de alta masina sau un gard (de exemplu la mine locul de parcare e stramt si trebuie mereu sa opresc inainte de a parca ca sa coboare sotia mai intai, altfel riscam sa "amestecam" culorile cu masina de alaturi smile.gif ) Iar cum ea sta mai mult in spate cu copilul, acesta fiind inca destul de mic ar fi chiar la fix.

Ar fi intretinerea ceva mai scumpa (dar din din cate am mai cautat pe net nu e chiar mare diferenta) mai ales ca am negociat si manopera gratuita la primele 3 revizii. Insa din punctul meu de vedere pretul si costurile ceva mai mari fata de un Stepway se justifica pe deplin avand un scor mai mare la siguranta EuroNCAP.

Acum trebuie sa ma interesez sa caut si un imprumut cat mai avantajos.
Attilla
Stepway nu prea este masina de familie smile.gif arata bine, se tine bine pe sosea...merge pe forestiera...dar daca pleci pentru o saptamana in 4 iti cam numeri sosetele sa nu iei prea multe smile.gif
eu la a mea am zis ca trebuie sa-i iau portbagaj.

stolniceanulucian

Ar mai fi si varianta Renault Captur

Dacia Sandero Stepway 0.9 Tce Pret RABLA aprox. 10 000 EUR - portbagaj 320 de litri

Renault Captur 0.9 Tce cu aer conditionat Pret RABLA 11 000 de EUR - portbagaj 377 de litri

Ford B-Max 1.0 EcoBoost cu aer conditionat Pret RABLA 11 000 de EUR - portbagaj 318 litri

Eu as alege Renault Captur pentru ca are portbagajul mai mare decat Ford si pentru ca are garda la sol mai mare.

M-am urcat in B-max si spatiul in spate este inghesuit. Pe laterale sunt niste plastice negre care ingusteaza mult locul pe bancheta. De asemenea in partea de jos in spate atarna niste cabluri atunci cand usile glisante sunt deschise.

Senzatia de spatiu pe bancheta din spate mi s-a parut mult mai buna in Renault Captur.

Mergi la un drive test cu fiecare masina si te vei edifica.

Spatiul interior este cel mai bine organizat la Renault comparativ cu Dacia si Ford.

Stepway e dragut dar are portbagajul mai mic (320 de l versus 377 de litri). De asemenea are 3-4 stele la EuroNcap fata de 5 stele in cazul lui Captur.

Din pacate si vopseaua si tabla este foarte proasta la Dacia. Daca vrei sa tii masina 7-8 ani, mai bine iei Renault sau Ford.


Alexupb
Ai dreptate, si Renault Captur pare o varianta foarte interesanta.

La Stepway si B-Max intr-adevar portbagajul este cam mic.
spik1
Un aspect destul de important mai este si pretul mare al pieselor de Renault !
Alexupb
QUOTE(spik1 @ 4 Oct 2014, 14:25)
Un aspect destul de important mai este si pretul mare al pieselor de Renault !
*



Mai scumpe decat la Ford?
spik1
Daaaa !
Am prieteni , mecanici, si toti au spus la unison : "Nu-ti lua Renault, ca te imbie s-o cumperi si te rupe la piese !"
spik1
QUOTE(Alexupb @ 11 Sep 2014, 21:45)
Si Hyundai i30 imi place, are o ruda de-a mea. Insa cu siguranta e mai scump iar la mine conteaza fiecare banut, mai ales ca o sa fac imprumut.

Am facut astazi testdrive la B-Max. Ce sa spun, chiar daca sunt fan Dacia, mi-a placut foarte mult  si B-max-ul, este clar o masina superioara.

Mi-au placut mult si usile culisante, foarte practice cand ai parcat aproape de alta masina sau un gard (de exemplu la mine locul de parcare e stramt si trebuie mereu sa opresc inainte de a parca ca sa coboare sotia mai intai, altfel riscam sa "amestecam" culorile cu masina de alaturi smile.gif ) Iar cum ea sta mai mult in spate cu copilul, acesta fiind inca destul de mic ar fi chiar la fix.

Ar fi intretinerea ceva mai scumpa (dar din din cate am mai cautat pe net nu e chiar mare diferenta) mai ales ca am negociat si manopera gratuita la primele 3 revizii. Insa din punctul meu de vedere pretul si costurile ceva mai mari fata de un Stepway se justifica pe deplin avand un scor mai mare la siguranta EuroNCAP.

Acum trebuie sa ma interesez sa caut si un imprumut cat mai avantajos.
*



E, si ce ai luat ?!
klaus
QUOTE(Alexupb @ 5 Oct 2014, 08:07)
Mai scumpe decat la Ford?
*




QUOTE(spik1 @ 5 Oct 2014, 19:16)
Daaaa !
Am prieteni , mecanici, si toti au spus la unison : "Nu-ti lua Renault, ca te imbie s-o cumperi si te rupe la piese !"
*


Mai spik1, spune drept, tu vrei sa-ti vinzi acu' fiesta aia si faci apologia lu' ford sa obtii un pret bun..
spik1
Nu vreau sa vand Fiesta, sunt multumit de ea !
Am spus ceea ce stiu si am aflat si eu de la prietenii mei , mecanici, atunci cand eram in febra achizitionarii unui autoturism. Mi-au aratat preturi de piese de la Ford si de la Renault, bineinteles la masini de aceiasi categorie. La Ford gasesti piese pe buzunarul fiecaruia, la Renault...numai de la ei si preturi de preturi ! Unii dintre mecanici lucreaza la AutoMarcus, dealer Renault ! Daca nici aia nu stiu....
Am vrut sa cumpar Logan diesel...m-au pus sa intreb pe toti colegii lor si sa aflu cati dintre ei au asa ceva...e adevarat, acum 5 ani de zile.
klaus
QUOTE(spik1 @ 14 Oct 2014, 11:08)
La Ford gasesti piese pe buzunarul fiecaruia, la Renault...numai de la ei si preturi de preturi ! Unii dintre mecanici lucreaza la AutoMarcus, dealer Renault !
*

Daca mecanicii aia atata stiau, ca numai la ei se gasesc piese si numai la preturi mari, fereste-te de ei! Habar nu au despre ce vorbesc.
E un sfat sincer!
spik1
Tot ce poate, nu te contrazic, pentru ca nu pot/stiu. Dar sunt prietenii mei si , deocamdata nu m-au dezamagit si asta este cel mai important.
Numai de bine !

P.S. Unii au atelierul acasa si cauta disperati piese cat mai ieftine si bune, pentru ca nu-si permit sa piarda clientii.
Nici unul nu are Renault !
Nu vreau sa starnesc o polemica, dar asa stau lucrurile in acest caz.
Ralphy
Mda, probabil ca sunt si oameni care nu stiu unde sa caute....Eu am avut ocazia sa compar preturi intre un Renault o Toyota si chiar un Ford Focus. Sincer am iesit mai ieftin la Renault, si vorbesc aici de operatiuni simple, gen schimbat un amarat de bec la un far, sau schimbat un led in bord. Asta pt ca la unele masini desfaci jumatate de masina ca sa schimbi acel bec/led.
klaus
QUOTE(spik1 @ 14 Oct 2014, 20:47)
P.S. Unii au atelierul acasa si cauta disperati piese cat mai ieftine si bune, pentru ca nu-si permit sa piarda clientii.
     Nici unul nu are Renault !
*

Uita-te pe site-uri de piese de schimb (de ex. http://www.autokarma.ro/, http://www.unixauto.ro/ etc) si alege de acolo piese pentru diverse marci, comparabile (adica faci fiesta cu clio, nu fiesta cu laguna...), de la aceeasi producatori de piese.
Si mai spune-ne daca amicii tai au avut dreptate ca piese se gasesc numai la renault si doar scumpe...
spik1
Nu te contrazic, acum "fapta" este consumata biggrin.gif asa ca important este ca sunt multumit de alegerea facuta. Precum am scris mai sus, am vizionat inainte de a cumpara Fiesta, un Clio 1,2 (2011), dar mie mi s-a parut mult mai anost, puturos, decat Fiesta 1,25 (2010), ca de altfel si un Sandero 1,6 (2011).
Asta nu inseamna ca nu mi-a placut un alt model de Clio , mai nou, dar nu-l gaseam decat nou, ceea ce nu prea imi "convenea" si spun de ce, imi permit, dar la banii asa greu castigati nu mi se pare o scofala sa dau o gramada pe o masina noua ! biggrin.gif
Va salut !
Alexupb
Pana la urma a intervenit ceva si a trebuit sa aman achizitia masinii (pentru anul viitor probabil). Sper sa mai fie si in 2015 programul rabla. Intre timp incerc sa mai ma documentez.
M-am uitat pe site-uri de piese auto si vad ca unele piese sunt mai scumpe la Ford iar unele la Dacia/Renault. Pana la urma, per total cred ca nu sunt diferente mari intre costurile pieselor la cele doua marci .
maru
si pe mine ma cam bate gandu` sa fac o schimbare anu` asta si sa cumpar o masina la mana a doua
am studiat si eu putin piata si ma gandesc sa optez pentru un opel astra sau un vw polo
ambele variante break
preturile la piesele de opel sunt similare cu cele de la logan (chiar mai ieftine) si centrele de dezmembrari sunt pline
Dacia-OEM
asa e, sunt foarte ieftine piesele la opel!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.