Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kilometraj berlina '97
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sddragos
Salutare!
Indicatorul numarului de kilometri parcursi imi face numai belele: indica mai multi kilometri decat in realitate. Am facut probe la 100km parcursi si el indica 120-130, cat si cum vrea el. Jurnalierul nu merge deloc.
In plus, am senzatia ca vitezometrul indica si el o viteza superioara celei reale (dupa experienta mea, cu vreo 10-15 km/h in plus).
Mi-am montat instalatie GPL si trebuie sa fac revizia la 1000 km, desi, in realitate, eu n-am facut mai mult de 600. Cine s-a mai intalnit cu problema asta si cum a remediat-o?
Mersi! 256.gif 256.gif
Ov
ce dimensiune de roti ai ?
sddragos
QUOTE(Ov @ 19 Oct 2005, 09:38)
ce dimensiune de roti ai ?
*



Nu m-am uitat inca, dar stiu ca reportul dintre inaltimea si latimea pneului poate influenta indicatiile. Totusi, chiar asa de mare sa fie diferenta?
Cum ajung acasa o sa ma uit la pneuri.
bertro
raportul nu are treaba, ci insusi diametrul rotii. si da, influenteaza.
circumferinta cercului = 2*pi*r, deci la o roata de 13'' o sa ai un diametru de ~41'', iar la o roata de 14'' o sa ai un diametru de 44'', adica cu vreo 7 cm mai mare. vitezometrul calculeaza viteza pe baza rotatiilor indicate de pinionul din cutia de viteze. calcul care se cam da peste cap cand tu ai roti de 14'' si parcurgi cu 7 cm mai mult la fiecare rotatie. si asta calculat numai la nivelul jantei. daca mai adaugi si diferenta la nivelul anvelopei, distanta parcursa e si mai mare.
deci cu cat creste diametrul rotii fata de cel "standard", vitezometrul va indica mai putin decat viteza reala si invers.
adumitrachy
Cauciucurile de pe fata sunt cauza problemei.Ar trebui sa ai de 165/70/r13. Sunt sanse mari sa ai de 155/70/r13 sau eventual 155/65/r13.Ar fi bine sa fie asta cauza problemei . wink.gif
gattoman
Eu am tot berlina din '97 si cauciucuri pe fata de 155/70/13 si nu am asemenea probleme la inregistrarea kilometrilor parcursi.Daca spui ca jurnalierul nu merge cum trebuie inseamna ca sau dus ceva rotite prin vitezometru pe acolo.Dar la viteza mare acul vitezometrului vibreaza sau ramane constant pe ceas.Daca ai umblat in cutia de viteze si ai schimbat pinioanele alea de plastic din capacul cutiei e posibil sa nu fi pus cele corecte.Din cate stiu sunt de doua tipuri.
sddragos
QUOTE(gattoman @ 19 Oct 2005, 17:22)
Eu am tot berlina din '97 si cauciucuri pe fata de 155/70/13 si nu am asemenea probleme la inregistrarea kilometrilor parcursi.Daca spui ca jurnalierul nu merge cum trebuie inseamna ca sau dus ceva rotite prin vitezometru pe acolo.Dar la viteza mare acul vitezometrului vibreaza sau ramane constant pe ceas.Daca ai umblat in cutia de viteze si ai schimbat pinioanele alea de plastic din capacul cutiei e posibil sa nu fi pus cele corecte.Din cate stiu sunt de doua tipuri.
*



Pneurile mele sunt tot 155/70/R13, iar in cutie nu stiu daca s-a umblat. Eu am cumparat masina de vreo 3 saptamani. Fostul proprietar (care mi-e coleg de serviciu) mi-a zis ca el n-a sesizat neconcordante in indicarea numarului de kilometri parcursi. Jurnalierul nu merge deloc sau merge un pic (asta destul de rar) dupa care se opreste. Acul vitezometrului nu e stabil deloc, are oscilatii ale vitezei de deplasare cam la toate regimurile de viteza. Nici nu vreau sa ma gandesc ca ar fi ceasul bulit, am inteles ca e crima sa-l schimbi la un bord CN.
Ov
e crima dpdv al costurilor wink.gif
MAKRON
QUOTE(sddragos @ 20 Oct 2005, 09:35)
Acul vitezometrului nu e stabil deloc, are oscilatii ale vitezei de deplasare cam la toate regimurile de viteza.
*


Desfa cablul din spatele bordului si injecteaza sub camasa cablului niste ulei de mecanisme fine.
gattoman
Daca acul vitezometrului oscileaza puternic de vina sunt cele doua rotite din cutia de viteze care actioneaza cablul acestuia.Una din ele e piulita de la trenul mobil si cealalta e cea in care se baga cablul de kilometraj in cutie.Ca pret sunt ieftine dar mai mult e chinuiala ca trebuie sa dai capacul la cutie jos. Daca pui ulei in cablul de la kilometraj risti sa il blochezi, pentru ca se poate imbiba cu praf.De aceea nici la cablul de la frana de mana nu se pune ulei ci lichid de frana.
TheSaiLor
<<Cauciucurile de pe fata sunt cauza problemei.Ar trebui sa ai de 165/70/r13. Sunt sanse mari sa ai de 155/70/r13 sau eventual 155/65/r13.Ar fi bine sa fie asta cauza problemei >>

182.gif si care ar fi ma rog dupa tine diferenta intre 165/70/R13 si 155/70/R13? 155, 165, 175, etc se refera la latimea rotii. Nu influenteaza cu nimic viteza aratata de ceas. R13 e diametrul interior al pneului = diametrul jantei. Singura diferenta e daca in loc de 70 ai 65 care reprezinta inaltimea cauciucului (raza roata - raza janta)
bertro
nu ca as fi eu un pedant incurabil, dar ca sa nu inducem totusi lumea in eroare:
70 ala reprezinta raportul procentual intre latimea anvelopei si "inaltimea" ei (raza roata-raza janta).
deci 165/70/R13 inseamna o inaltime totala a rotii de 13''(330mm)+165*0.7*2 = 561mm si este mai inalta decat 155/70/R13, care inseamna o inaltime totala de 547mm

uite o pagina cu mai multe detalii:
http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=7
si o pagina care calculeaza inclusiv eroarea vitezometrului intre diferitele marimi de anvelope.
http://www.miata.net/garage/tirecalc.html
conform paginii de mai sus, daca masina vine echipata cu 155/70/13 si tu ii pui 165/70/13, vitezometrul arata cu 2.6%mai putin decat viteza reala.
zax
Am avut si eu un topic cu aceeasi tema! Concluzia a fost ca "asa e ele". Stiu pe cineva care are o dacie din 95 si arata viteza cu 10% mai mare iar a mea (din 98) arata aproape 60 cand de fapt am 50 si 110 cand am 95. Treaba asta am verificat-o cu cronometrul pe autostrada, la viteza constanta, pe o distanta de 1, 2 sau 3 km (functie de cum am reusit sa vad placuta). Mentionez ca am cauciucurile standard din talon (165/70 R13)
In concluzie ori iti pui niste cauciucuri mai mari (de exemplu unele de iarna) si daca ai noroc sau calculezi f bine poate o nimeresti foarte aproape, sau te obisnuiesti cu ideea si te bucuri ca desi ai avut 60, nu te-a luat radarul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.