Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bule in vas dupa ce am pus termostatul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raptordivx
Asta vara am schimbat garnitura de chiulasa. Insa nu am mai pus la loc si termostatul. Acum am pus acel termostat dar am constatat ca se fac bule de aer in vasul de expansiune. De la ce e oare? De ars nu are cum sa fie arsa. Ce pericol e ?
Se poate strica motorul ?


-------------------

E ultima oara cand iti mai editez mesajul ca sa ai in titlul topicului descrierea problemei asa cum o cere regulamentul (si asa cum e logic sa fie) !
Ov
ai aerisit bine ?
au pus termostatul bine ? (cu varful in jos) ?
diaconuliviu
De ce ai schimbat garnitura?
Daca accelerezi, bulele se inmultesc? Daca da, din nou garnitura; daca nu, posibil ce a spus Ov, termostat montat eronat sau aerisire incompleta.
raptordivx
Prima data am aerist bine. Insa din cate mi-am dat eu seama am pierdut niste antigel pe la un furtun. Poate sa fie de la asta ?
diaconuliviu

Te intrebasem daca la accelerare bulele se inmultesc...citeste mai sus
AC
QUOTE(raptordivx @ 19 Oct 2005, 15:15)
Prima data am aerist bine. Insa din cate mi-am dat eu seama am pierdut niste antigel pe la un furtun. Poate sa fie de la asta ?
*


Asa-i, daca pierde apa pe la furtun, in vas vor aparea bule de aer!
raptordivx
Da intradevar cand accelerez face bule mai multe de aer.
Ov
atunci e garnitura de chiulasa
ionutctn
Am si eu o problema. Va rog sa cititi pana la capat. Sambata ce tocmai a trecut am mers cu masina prin oras bine mersi (auzeam eu zgomotul ala de pompa de apa dar am zis ca e cureaua slabita). Ajung acasa trag capota intr-adevar cureaua dansa binemersi pe fulie (am verificat-o tragand de fulia alternatorului cu mana si mergea in gol pe curea asa mi-a spus cineva ca verifici daca cureaua e intinsa corect) dar observ si ca imi supura apa pe la niste coliere (am zis ca le mai strang si rezolv usor) si mai curgea apa si din plamanul de la instalatia de gaz (mama am o membrana sparta am pus-o).
Ma apuc de treaba. Am cumparat curea, slabesc alternatorul, il las mai jos (era cureaua varza) si ma bucuram zic gata scap, cand invart de elice cu mana fluiera si pompa de apa (zic capac 500.000 m-am scos). Am lasat-o demontata asa si m-am apucat duminica dimineata cu un prieten, am dat jos radiator sa lucram repede cu tubulara instant am scos elicea, capacul de la pompa de apa schimbam cu tot cu garnitura strangeam coliere, puneam radiator la loc. Am desfacut capacul de sus al radiatorului am turnat 2 L de antigel combinat cu apa distilata. CULMEA acuma nu mai curgea nici plamanul de la gaz.
Problema mea este ca duminica am tot mers cu ea si mi-a tot mancat lichid de racire oameni buni (3 litri in total). E mult oameni buni???? Tineti cont ca am dat jos radiatorul FARA SA II DESFAC DE JOS SURUBUL ACELA DE GOLIRE AL LUI + am mai pierdut pe la coliere ca eu ca desteptul le-am desfacut initial si a curs apa ca la nebuni.
Stiu ca sistemul de racire are capacitate 7 Litri dar totusi........
Asa nu se vede nimic ca m-am uitat la toate colierele peste tot uscat am bagat mana.....am mers cu caloriferu deschis ca asa se merge sa isi faca aerisirea caldura imi baga eu stiu mai completez si azi lichid o iau si o mai plimb sa vaf cat lichid de racire mai vrea.
Inca ceva: nu face bule in vasul de expandiune (borcan) doar observ ca dupa un parcurs de N km lichid din borcan mai scade cu 2 degete ca nivel.
cromo
Daca mai este de actualitate, 3 litri este destul de mult... si fara sa lase urme pe unde s-a pierdut lichidul? Poate nu ai complatat cu necesarul de lichid si nici nu ai aerisit instalatia cum trebuie.
Dar scurgeri de apa pe la teava de esapament ai observat cumva? Uleiul de motor spumeaza?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.