Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Arc fata Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Florin27
Salutare !

Astazi mi s-a rupt arcul de pe dreapta fata la Solenza din dotare...

Rugamintea mea este : Ce arcuri imi recomandati sa cumpar ?

Am gasit Autospeed/Breckner etc undeva la 68 lei, iar original la 176 lei la bonmarc.

Se merita diferenta de pret ? Sau in timp se comporta ambele la fel ?

Va multumesc !
velceani
salut,

in 2010 le-am schimbat pe ale mele, masina era pe burta...
Am luat atunci ceva pe la 70-80 ron, nu mai stiu exact, cred ca erau "de uzina", asa zicea vanzatorul atunci, desi nu prea l-am crezut.
Dupa 4 ani si aproape 50000 km s-au lasat iar. Masina e iar joasa de fata si dau mai in toate denivelarile cu scutul.

Oricum 80-90 % din solenzele vazute sunt asa, cred ca din proiectare nu s-a prea pus accent pe asta asa ca nu stiu daca isi justifica banii cele scumpe.
Tu faci cum crezi si cum stii, de rupt nu am patit pana acum, dar na, cine stie...

Aaa, inca ceva, vad ca a ta e Scala ca a mea, toate sunt joase de fata.. sad.gif
Florin27
Multumesc mult pentru raspuns ! smile.gif

Am cumparat de la un magazin cica poloneze la 75 lei bucata. Urmeaza sa le montez sa vad cum se comporta...
velceani
sa imi zici cum sta dupa montaj masina si daca e o imbunatatire reala in comportamentul ei la denivelari, curbe..
Florin27
Ieri am terminat de schimbat arcurile pe fata... Garda la sol s-a ridicat cu 3-4 cm cred. Nu am masurat inainte si dupa... Ca efect dupa schimbare parca se simt mai putin denivelarile si in curbe si la drum lung parca e mai stabila sau poate e doar un "placebo".
Tavy84
Servofrana Autospeed - 150 lei; Pompa frana Auto Nova (OE) - 180 lei; Lichid frana Ferodo Dot 4 - 22 lei/l. Manopera va costa la Service Dacia 150 de lei care va include schimbat piesele mentionate + aerisire la toate rotile + verificare pe standul de frana iar la final sper sa fie bine, revin cu impresii dupa..
velceani
ok, e bine daca e o schimbare in bine, in timp insa se vor lasa iar...
oricum nu stiu cati posesori de solenza au schimbat arcurile fara sa se rupa.

Sa te bucuri de ele si de masina multi KM. smile.gif
Florin27
Multumesc mult ! Multi km fara incidente tuturor !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.