Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu pot sa ma strang platina fixa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ydaniel
de vreo 10 km masina merge asa cand bine,cand prost.dupa ce le iau pe rand,vad ca platina fixa joaca!surubul ala se invarte in gol!:(tre sa iau un platou nou sau incerc cu un surub cu un filet mai mare in diametru?smile.gif
Ov
pai ori una, ori alta ....
sau poti sa-i dai cu poxipol smile.gif
ydaniel
in nici un caz!un platou din ala(banuiesc ca trebuie schimbat cu totul)cam cat costa?>
tatabobu
240.000 acum fix un an jumate (platou+ platina montata)
argon
300 000 acum 1 luna, cumpara de uzina, nu de SRL, electroprecizia parca.
Ai grija la tija avansului vacumatic, sa nu fortezi sa nu indoi, si sa pui rotita exact cum era.

Daca vrei sa te complici poti incerca cu un tarod sa dai filet la aia veche si pui un surub mai mare.
andutzu
Ai mare grija la ce fel de surub pui.Daca e putin mai lung chiar si cu 1/2 de milimetru o sa-ti atinga in avasul centrifugal si o sa ti-l faca varza. Si pe urma o sa trebuiasca sa schimbi si axul. Chestia asta din pacate am testat-o eu (fara sa vreau) smile.gif)
ydaniel
deci pana la urma?oricum eu numai de uzina sau made in ger cumpar!macar am rezolvat o enigma!de ce mergea ea bine si prost in aceeasi zi!da difera
platourile dupa tipul de motor?102.13...?
Al Cap0nE
Stai linistit cu platoul,te complici degeaba, parerea mea. Un surub o idee mai gros (dar aceeasi lungime) rezolva problema.
sddragos
[quote=argon,20 Oct 2005, 18:57]
300 000 acum 1 luna, cumpara de uzina, nu de SRL, electroprecizia parca.

Eu am cumparat o platina de Electropreciazia Sacele cu 150000. Celelalte erau 60000. Am luat teapa sau asta e pretul corect?
argon
QUOTE(sddragos @ 21 Oct 2005, 06:33)

Eu am cumparat o platina de Electropreciazia Sacele cu 150000. Celelalte erau 60000. Am luat teapa sau asta e pretul corect?
*




mi se pare cam mult o platina la 150 000, in conditiite in care un platou cu platina montata , de sacele e 300 000
DodoBird
Mai intai scoti surubul apoi in inlocuiesti asa cu s-a spus mai sus ! Greu de crezut ca merita investit in platou nou.
Dyda
QUOTE(DodoBird @ 21 Oct 2005, 07:05)
Mai intai scoti surubul apoi in inlocuiesti asa cu s-a spus mai sus ! Greu de crezut ca merita  investit in platou nou.
*



Lucrarea nu este chiar asa de simpla. In primul rind piulita din platou este realizata mai inti prin ambutisarea tablei astfel realizundu-se o "buza " de 2 mm cu grosimea de 6.3mm, cu tabla de 2 mm deci toata lungimea piulitaei este de cca 4-5 mm, filetul dat este de M 5 cu pasul de 1. Daca tu vei majora filetul la M 6, vei rade acea buza ambutisata si nu va ramine decit filetul din tabla, ceea ce nu este suficient pentru realizarea stringerii. In timp vei realiza ca surubul se va invirtii in gol.
Deci unul nou sau de la un cunoscut SH.
bertro
si eu zic sa folosesti poxipol. dar nu tii surubul acolo pana intepeneste, ci numai cat sa se contureze filetul, apoi desfiletezi surubul si lasi adezivul sa se intareasca. producatorii se lauda ca poti folosi pxp la treburi din astea...
ydaniel
ok,cam naspa da platourile se dau cu platina sau fara.si mai ales toate sunt la fel ,adica difera de la la un tip de motor la altul???
Dyda
QUOTE(bertro @ 21 Oct 2005, 09:05)
si eu zic sa folosesti poxipol. dar nu tii surubul acolo pana intepeneste, ci numai cat sa se contureze filetul, apoi desfiletezi surubul si lasi adezivul sa se intareasca.  producatorii se lauda ca poti folosi pxp la treburi din astea...
*



Si la cite cicluri insurubari - desurubari va resista aceasta compozitie, va fi obligat ca la ficare inlocuire de platina fixa sa puna poxipol? Ce se va intimpla cind platina va ceda pe "drum de seara " si va fi nevoit sa o schimbe. Eu ramin la parerea de una noua sau intreaga caci astfel spus lucru amestecat pute a rahat. ( scuze nu am gasit alta rima)
driverx
Inca ma crucesc cand vad ce idei aveti unii. Cat dracu poate fi 30 lei? E asa mult? Plus ca nu merita un gunoi de piesa noua. Mergeti la dezmembrari Dacia si sigur veti gasi o piesa buna, sa stranga bine. Si poate nici 10 lei nu va cere.

Poxipoil...M6....gizas. Si mai injurati propria masina. Nici nu ma mira ca va da de atatea ori ocazia sa o injurati. De fapt...pe voi va injurati, ca sa nu zic altceva.
ionut232
un platou complet e 31 lei grei,am vazut ieri.

incearca cu un surub putin mai gros si nu prea lung...daca e lung mai pune niste saibe.
nu se merita sa iei un platou.
bertro
driverx, am vazut ca omul nu prea era dispus sa dea 30 de lei pe un platou nou, asa ca i-am propus solutia cea mai ieftina, nu am spus ca e si cea mai indicata. stii vorba aia: "de cati bani dai, de atatia ai".
driverx
OK. Este FIX problema lui. Vreau sa il vad cand poxipolu are chef de glume in timp ce el este intr-o depasire. Probabil va ganditi ca nu e o piesa asa periculoasa, dar in multe cazuri o prostie dinasta poate costa mult. Si de iti "zboara" platina fixa motorul se opreste instant, nu ca incepe sa mearga prost sau mai stiu eu ce cum face de obicei. Ramai subit fara motor. Ia testati voi la 50 la ora in viteza IV opriti motorul din contact. Tinetiva bine de volan si asigurati-va ca nu e nimeni in spate. Cine nu da 30 lei pe o asemenea piesa, sau cum am zis eu, una SH FOARTE BUNA, poate cu noroc mai buna ca una noua la 30 lei, care ar costa max 10 lei, atunci nu isi permite masina aia. Ma mir ce alte poxipolisme mai sunt in masina aia.
matrafox
dar ce te faci cand schimbi 4 platine la rand din cauza ca sunt impuscate ,condesatoru la alternator schimbat si tot se impusca platina .din ce cauza poate fi? sper ca stiti destul de bine cum se manifesta masina cand are platina impuscata ,adica tremuraturi atunci cand o calc dar si atunci cand este la o viteza constanta .
ydaniel
una de pitesti 140.000 lei una de sacele 190.000
si cumpar un platou nou,indiferent de ce a-ti zice voi!ms guys de raspunsuri.nu va mai agitati atata!:P
si nici nu am injurat niciodata masina tongue.gif
e a mea si o iubesc,nu pt mult timp....316 i:P(sper)tongue.gif
si nu e nici un poxipolism.eu am intrebat doar smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.