Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sisteme audio
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
SiloS
Doresc sa vorbim aici despre sistemele audio pentru masini , de la clasicul radio cu un difuzor pana la statii si subwoofere .

Pentru inceput , am cateva intrebari la care cei versati in domeniu pot raspunde :
1. Puterea unui rcs . [ 4x25w , 4x50w ] si puterea unui difuzor . De ce intotdeauna difuzoarele au puteri fenomenale pe ambalaj ? Prin iti poti da seama de fidelitatea unui difuzor ?

2. Conectarea unui subwoofer la rcs .

3. Conectarea difuzoarelor la rcs .
bogdan3l
1. Pentru ca aceea este puterea maxima , adica o pseudo-putere pentru ca aceasta nu poate fi atinsa decat pentru perioade foarte scurte de timp ( < 1 sec ) . Puterea reala (continua) a difuzorului este cea cu o valoare mai mica de pe ambalaj . De obicei la boxele produse de firmele cu renume P(RMS)=P(MAX)/2
Muttley
QUOTE(bogdan3l @ 21 Oct 2005, 14:01)
De obicei la boxele produse de firmele cu renume P(RMS)=P(MAX)/2
*



Nimic mai fals... P(RMS(nominala)) = P(max)/4 !

Ce ai scris tu e valabil pt head-unituri si amplificatoare...
Ex: pt un HU de 4x50W mazgaliti pe panou, vei avea 4x26W (nominal output power)
pt un difuzor, 350W (maximum input power) = 90W (nominal input power)

Personal, as avea si eu o intrebare... Dar, va rog, raspundeti doar daca sunteti f siguri pe voi! Ca sa fiu cat mai clar, voi formula intrebarea sub forma a 2 exemple:
1)pt un HU ca cel de mai sus (4x26 RMS) care ar fi puterea(tot RMS) minima recomandata a difuzoarelor ce se pot lega la el? Banuiesc ca se aplica o formula de genul Pdifuz = Pamplif * n. Corectati-ma daca gresesc... Si din ce am auzit eu pe la diversi, n ar fi =2. Adica pt HU-ul mentionat ar trebui difuz de minim 50W. Mi se pare cam mult totusi.
2)pt difuzoare de 90W RMS, care ar fi puterea maxima a amplificatorului la care pot lega difuzoarele astfel incat sa le folosesc la potentialul lor maxim?

Va rog, profit de topicul asta ca sa ma lamuresc odata pt totdeauna, postati daca stiti...
marianrec
QUOTE(Muttley @ 21 Oct 2005, 14:25)
1)pt un HU ca cel de mai sus (4x26 RMS) care ar fi puterea(tot RMS) minima recomandata a difuzoarelor ce se pot lega la el? Banuiesc ca se aplica o formula de genul Pdifuz = Pamplif * n. Corectati-ma daca gresesc... Si din ce am auzit eu pe la diversi, n ar fi =2. Adica pt HU-ul mentionat ar trebui difuz de minim 50W. Mi se pare cam mult totusi.
*




De unde pana unde trebuie sa fie dubla puterea dif-ului ? Daca stai si te gandesti putin, acel HU va avea distorsiuni foarte mari la puterea maxima. Eu personal am masurat cu watt-metrul puterea maxima la care nu distorsiona un sony si pana la 18watti se auzea bine dupa 18w distorsiona. Eu cred ca cel mai bine ar fi ca  amplificatorul sa fie mai puternic decat dif-ul si sa mergi cu puterea la jumatate.
kurupt
QUOTE
Prin iti poti da seama de fidelitatea unui difuzor ?

Cel mai usor dupa pretul lui smile.gif acum fara glume de obicei pretul totdeauna reflecta calitatea. Daca vrei sa ai un sunet de calitate si nu SPL trebuie sa te orientezi catre anumite marci consacrate, care fabrica difuzoare de caliate. De ex: Hertz, DLS. Alege obligatoriu set pe componente pt fata, si daca e posibil leaga la un amplificator separat, nu pe cel de la HU!
Subwoofer nu poti sa conectezi direct la RCS! Ai nevoie neaparat de un amplificator.
Totdeauna e recomandat sa ai amplificator mai puternic, pt a preveni distorsiunile -> distrugerea difuzorului.
QUOTE
Eu personal am masurat cu watt-metrul puterea maxima la care nu distorsiona un sony si pana la 18watti se auzea bine dupa 18w distorsiona.

Probabil distorsiona si mai repede de 18W numai ca nu se aude, dar daca pui pe aparat... Oricum daca vrei hi-fi trebuie neaparat amplificator.
steph
4x50 nu are 26 rms se opreste pe la 22 din care doar max. primii 17 w sunt rms...

eu am un player alpine si in rest totul dls componente fata, ovale spate woofer si statie. toate sunt seria classic parca adica cea mai ieftina si nepretentioasa si tot apar distorsiuni de la 20 in sus ( volum pana la 35 )

puterea maxima a unei boxe poate fi atinsa doar pt. cateva milisecunde cu niste distorsiuni enorme... si nici macar puterea max. rms nu poate fi folosita mai mult de 75%

in nici un caz o boxa de 50 w rms nu va putea fi folosita la aceasta putere. eu zic ca de pe la jumatate din putere se rupe firul biggrin.gif
SiloS
Si specificatiile amplificatoarelor care sunt ? Ca in general scrie de genul 2x100 sau 1x200 ...
bogdan3l
QUOTE(Muttley @ 21 Oct 2005, 14:25)
Nimic mai fals... P(RMS(nominala)) = P(max)/4 !

*



Totusi la Jbl e P(max)/3

Deci adevarul e undeva la mijloc smile.gif
marksman
QUOTE(Muttley @ 21 Oct 2005, 14:25)

Personal, as avea si eu o intrebare... Dar, va rog, raspundeti doar daca sunteti f siguri pe voi! Ca sa fiu cat mai clar, voi formula intrebarea sub forma a 2 exemple:
1)pt un HU ca cel de mai sus (4x26 RMS) care ar fi puterea(tot RMS) minima recomandata a difuzoarelor ce se pot lega la el? Banuiesc ca se aplica o formula de genul Pdifuz = Pamplif * n. Corectati-ma daca gresesc... Si din ce am auzit eu pe la diversi, n ar fi =2. Adica pt HU-ul mentionat ar trebui difuz de minim 50W. Mi se pare cam mult totusi.

Va rog, profit de topicul asta ca sa ma lamuresc odata pt totdeauna, postati daca stiti...
*



La 1 pot sa-ti raspund. n-ul tau este o constanta empirica, diversi autori de "electronice" specificand n de la 1.5 pana la 2. Daca vrei sa fii sigur, ia 2. Spre exemplu: pe vechea Dacie 1300 am un deck Grundig conectat la o statie de 2x10 w (RMS), care debiteaza pe niste difuzoare LG de 2x20w (tot RMS, normal). Sunetul e curat, iar difuzoarele nu au probleme. (le am de 6 ani)
kurupt
QUOTE
Si specificatiile amplificatoarelor care sunt ? Ca in general scrie de genul 2x100 sau 1x200 ...

Depinde cum se masoara, acum firmele mai no name scrie cifre mari pe aplifuri, pt a baga in ceata pe cei care nu se misca in lumea hi-fi. Firmele mai cu renume au alta metode, se masoara puterea in conditii mai speciale, care iar nu reflecta realitatea. Unii spun ca o metoda [fara a proba bineinteles] de a determina ca un amp ce putere are este sa te uiti la sigurante, adica la valoarea lor. Un amp cu o singura siguranta de 20A si cu putere de 500W declarata deja miroasa rau! Dar si unii producatorii s-au smecherit si monteaza sigurante mult mai mari, decat cel necesar, asa ca metoda asta numai e sigur.
Cel mai sigur este sa mergi pe firme renumite si consacrate in lumea auto hi-fi,cauta pe situl lor de internet testele facute de reviste [unele firme le pune pe situl lor testele facute cu produsele lor de reviste de specialitate] sau sa mergi pe modele cu care sunt echipate masinile care participa la concursuri [dar daca alegi calea asta trebuie sa ai multi bani pt ca de obicei la concursuri se folosesc modelel de varf care costa mult].
Dar in nici un caz sa nu crezi ca pt 100 euro gasesti un amp bun care sa aiba 300w reali la 4 ohmi fara distorsiuni mari!
Atasez o poza cu un amp no name sa vezi ce se afla inauntru...
marianrec
radmasa.gif E criminala poza aia... Am mai vazut no-name-uri dar totusi erau cu un mic convertor, cu mos-uri, nu ca aia cu ... ce naiba sunt alea...TDA-uri???
SiloS
Si ce inseamna?

Amplificator auto, frecventa de raspuns 10Hz - 26kHz, nivel de zgomot 90 dB, putere maxima 2x150 W(4 Ohm), putere RMS 2x70 W(4 Ohm), putere maxima 1x400 W(4 Ohm), putere RMS 1x200 W(4 Ohm), putere RMS 2x100 W(2 Ohm), dimensiuni: 254x49x200 mm....

Cate difuzoare se pot conecta la asta si cate suburi ? Si la ce puteri pentru un echilibru perfect ?
eXtenSion
Pai poti conecta sau 2 difuzoare de 70 w cu impedanta 4 ohmi (impedanta e un fel de rezistenta..adica cat de greu trece curentul prin difuzor) SAU 1 difuzor de 200 w tot 4 ohmi (probabil pe bridge..adica iei + de la un canal si - de la alt canal si legi asa difuzorul) SAU 2 de 100, dar cu impedanta 2. Eu am citit undeva ca la difuzoare e cel mai bine sa aiba impedanta cat mai mica.

Acuma nu stiu cate woofere se pot lega, pentru ca la al meu scrie pe care canale poti sa legi woofere...


Si alt tip util: Nu legati amplificatorul direct la baterie daca ii amplificator ca lumea ca o distruge(daca ii ca lumea ii trebuie si condensator si de aia.

Firul de masa sa nu fie mai lung de 30 cm ca altfel sunt pierderi pe fir. La dacia mea vad ca e important si cum pui tubul de bas cu difuzorul indreptat spre fata/ spate. Se aude diferit, dar nu stiu inca cum ii mai bine. Trebuie sa mai testez.

Sa nu puneti firul RCA(care duce semnalul pt amplificator) langa firele de alimentare ale amplificatorului, pt ca se vor auzi in difuzoare motorul, stergatoarele etc.
SiloS
Pai si cum pana corbului sa dau 6 mil pe statia de mai sus [ 2x70w = 140w ] cand eu cu 5 mil imi iau cd-player 4x50w = 200w ???

Am sarit un lucru elementar : cum pot afla daca un sub se poate conecta la rcs ?
eXtenSion
In primul rand hu nu scoate 50 w RMS.

In al 2-lea rand la hu nu poti face bridge la toate canalele sa scoti pe un canal 200W. Iar daca poti nu cred ca se merita ca ai avea 1 singur difuzor. Oricum nu se poate, decat daca scrie in manual. Inca nu am auzit sa fie vreun hu cu asa ceva. Cineva spunea ca un hu nici nu poate sa miste un woofer adevarat-asta folosind un singur canal(exemplu stanga fata) biggrin.gif.

Deci, un Sub NU se poate conecta direct la hu(pt ca o sa se auda prost), ci ii trebuie statie.Daca la hu ai iesire "RCA" sau "Subwoofer" sau "Woofer"(practic toate inseamna acelasi lucru-semnal pentru statie-deci NU poti lega un difuzor direct pe rca,subwoofer sau alte denumiri de genul) atunci ii poti lega o statie pe care iti pui ce vrei- woofer / difuzor.

In acest caz la statie folosesti intrarea low`end(sau cum ii zice..ceva cu low oricum). Daca nu ai iesire din`aia atunci legi statia la o iesire pentru boxe(exemplu spate dreapta), dar la high`end.

kurupt
QUOTE
Pai si cum pana corbului sa dau 6 mil pe statia de mai sus [ 2x70w = 140w ] cand eu cu 5 mil imi iau cd-player 4x50w = 200w ???

Pai domnule ia sa vezi diferenta la dimensiune si la greutate intr-un amp care are real 200w si un HU fabricat de orice producator! Ah da ca HU are si cd player cu radio in acelasi cutie, e si mai ieftin, asta inseamna ca toti care da multe sute de euro pt amplificatori sunt toti fraieri? Din cauza dimensiunii [standardizat, pt a putea fi montat in orice masina] si din cauza imposibilitatii de a putea asigura o racire corespunzatoare un HU niciodata nu o sa scoate nici 100W reali. Acuma depinde de producatorul de HU ca ce putere declara de ex la HU meu de Alpine, se declara puterea de 4X 16W RMS la 4ohmi cu THD+N de 1% sau mai mare masurat la S/N 80 dba [reference 1w into 4 ohms], care inseamna pe romaneste THD=distorsiuni, N=zgomot de 1% sau mai mare masurat la S/N=raportul de semnal/zgomot de 80dba care valoare la randul lui este masurat la 1W!! la 4ohmi. Deci S/N ul de la CD playerul meu este dat la 105db, iar difuzoarele nu lucreaza niciodata la o rezistenta fixa [ohmi] valoarea fluctuand in raport cu "muzica" ce asculti, deci nu sta la fix 4 ohmi. Deci poti sa dai seama cat de real este puterea masurata de producatori [putere masurata de obicei cu un semnal fix, nu cu muzica, si in conditii mai delicate care in realitatea de zi de zi nu exista. Deci distorsiunea este mai mare de 1% cea ce este indicat si de producator foarte corect in fisa technica, asta poate ajunge practic la orice valoare.
Unele Hu scumpe nici nu mai au amplificator incorporat din simplul fapt sa nu ocupe loc, pt ca la acel nivel de pret si calitate nimeni nu o sa foloseasca. smile.gif
marianrec
Asta este ultimul "proiect" pe care l-am realizat eu impreuna cu cei doi colegi ai mei de la o firma din Gl. Vreau sa va dati si voi cu parerea despre cum a iesit.: http://www.99poze.ro/Ford_Focus_by_TEHNOSOFTEX/
SiloS
Mdea ... iarasi revin si cu ocazia asta cer mutarea topicului la sectiunea corespunzatoare . biggrin.gif

Cate iesiri are un rc ? Cred ca trebuie sa aibe 4 x 2 [ plus si minus ] iesiri pentru difuzoare , una rca [ de care o sa imi conectez statia , implicit subwooferul ] si inca 3 iesiri pentru cass - plus minus si masa . unsure.gif
StefanT
Al meu CD-Player are 2 iesiri RCA... rosu si alb, stanga dreapta.
Insa am vazut cu 4..si chiar cu 6.
XMihai
QUOTE(Steffyx @ 15 Jul 2006, 00:48)
Al meu CD-Player are 2 iesiri RCA... rosu si alb, stanga dreapta.
Insa am vazut cu 4..si chiar cu 6.
*



Alooo...tipu...iti dai seama ce spui pe aci?
Sau nu te-ai exprimat corect?

2 iesiri alea ce zici tu e defapt UNA...rosu-alb=1 iesire(care e pt statie/subwoofer)
aia cu 4 adica e doua, una de intrare pt AUXiliar si una pt ce am zis mai sus
iar aia cu 6 adica 3....nu stiu care mai e....eu n-am vazut pana acu, dar daca tu zici ca exista....

O fii aparut logan 4x4 si nu stiu eu?
eXtenSion
Mai este o denumire, frecventa de rezonanta. Ce inseamna asta?

Care tweetere sunt mai bune? Ca am vazut doua feluri, un fel seamana cu un difuzor f. mic, iar celalalt e o infasurare pe un miez de ... nu am vazut ce. smile.gif


Alte chestii de stiut: La fiecare 500w, condensator de 0.5 F (farazi). Statia e mai bine sa o montezi pe o placa de lemn, care o prinzi de caroserie cu alte surubi. Asta pentru ca statia sa isi ia masa doar din firul de masa si nu din suruburi (la ce ajuta asta nu stiu).

kmi
am si eu 2 intrebari:
1. care-i exact rolul condensatorului pe instalatia audio(chestia aia de dinaintea amplificatorului cred??? sad.gif pus pe alimentare
eu am nevoie de asa ceva la amplif de 500w
2. am schimbat difurile in usile din fata, a trebuit sa fac niste taieturi in panou pt ca nu intrau; mi se pare ca suruburile de fixare, 4 la numar imi tin difuzorul descentrat, adica unul e strans mai mult altul mai putin, se poate strica difuzorul din cauza asta?
deconectat
QUOTE
1. care-i exact rolul condensatorului pe instalatia audio(chestia aia de dinaintea amplificatorului cred??? sad.gif pus pe alimentare
eu am nevoie de asa ceva la amplif de 500w

Consumul amplificatorului tau nu este constant. El creste cand trebuie sa amplifice sunete puternice. Condensatorul se incarca in momentele cand si consum mai mic si se descarca cand creste consumul pentru a nu suprasolicita bateria. La un amplificator de 500W ai nevoie de un condensator destul de mare.
QUOTE
2. am schimbat difurile in usile din fata, a trebuit sa fac niste taieturi in panou pt ca nu intrau; mi se pare ca suruburile de fixare, 4 la numar imi tin difuzorul descentrat, adica unul e strans mai mult altul mai putin, se poate strica difuzorul din cauza asta?

Ar fi bine sa fie fixat strans difuzorul de usa. Daca se misca sau iese aer pe langa el nu e bine. Daca suna ciudat (distorsioneaza), iarasi nu e bine.
kmi
in cazul in care nu am condensator ampliful este legat in brigde numai pe subw imi pierd si din calitatea sunetului
Sociopatul Tandru
RMS cu PMPO nu se afla intr-o relatie predefinita.
Puteti avea 300W PMPO cu 100W RMS sau 400W PMPO cu 50W RMS.Depinde in special de standardul de testare aplicat de fiecare producator in parte!
Relatiile de echilibru intre puterile HU si difuzoare:
Puteti folosii amplificatoare cu puterea egala cu puterea nominala a difuzorului, numita RMS.
Daca vreti puteti folosii amplifuri care dau puterea dubla fata de puterea nominala a difuzoarelor, daca vreti redata corect gama dinamica a semnalelor. Aceste setup-uri se folosesc de obicei la studiouri.
Cert este un lucru daca veti folosii un amplif mult mai slab decat puterea nominala vor apare distorsiuni.
Impotriva credintei "cunoscatorilor" care cred ca multe din distorsiuni sunt din cauza ca difuzorul e prea mic sau nu are puterea inscrisa pe el, acestea sunt in general din amplificare.
In aceasta situatie ma aflu eu acum de exemplu cu un RMS la difuri de 100W pe spate si HU care da 35-36W.
deconectat
Ia zi tu aici mai pe larg de unde apar distorsiunile alea si prin ce difera din punct de vedere electric un difuzor de 1W/4 ohmi de unul de 10000W/4 ohmi.
cristirenault
pana sa va uitati la puterea unui difuzor uitati-va mai bine de cati dB e capabil sa scoata , restul abia dupa aia urmeaza...
@marianrec, trebuia sa pui pozele direct pe forum ca merg super-extraordinar de greu pe site-ul ala...
Fratzica
db aia din specificatii se refera la sensibilitate, nu la cat de tare urla. Si la ce e bun un difuzor care urla tare daca fidelitatea lui e 0???

apropo, de db putem vorbi doar in cazul wooferelor.
cristirenault
sincer cata cate difuzoare proaste ai vazut capabile sa sara peste 100 de decibeli ? eu nu ma refeream la zgomot ci la muzica,sunet.
nu e valabil doar in cazul subwooferelor , nu crezi ca sunte cu totii intr-o mare eroare discutand despre puterea unui difuzor , care este o putere electrica si noi toti o percepem ca si cum ar fi o putere fonica ca sa ma exprim asa , ceea ce noi auzim de la un difuzor este nivelul lui acustic si nu neaparat puterea de x watts.
Am vazut difuzoare care aveau doar 60 de watts si 105 dB care desfiintau difuzoare de 120w dar 80dB... si asta in conditiile unei acustici cat mai curate , lipsita de distorsiuni.
Fratzica
Pana la urma totul depinde de pret...... Pretul dicteaza calitatea.
Oricum in fisa tehnica nu pot scrie cati db poate scoate acel difuzor, dat fiind ca fie majoritatea sunt fie free-air, fie incinta variaza in volum si nu se pot face calcule exacte.
cristirenault
Daca intri pe site-uri de producatori seriosi de difuzoare ai sa gasesti in toate fisele tehnice scris de cati decibeli e capabil difuzorul respectiv smile.gif
Dar ai dreptate cand spui ca depinde si de incinta in care pui acel difuzor , prodcatorii considera ca ai sa faci o incinta conform cerintelor lor si numai asa vei putea folosi la maxim performantele acelui dif
Sociopatul Tandru
Dragi tovarasi si "pretini", db nu sunt valabili doar in cazul difuzoarelor de bass (subwoofer).
"Pn" iar nu are legatura cu "cantitatea" de sunet.

Pn este puterea electrica aparenta ce poate fi aplicata unui difuzor pentru care temperatura elementelor nu depaseste un anumit cuantum si distorsiunile armonice evaluate la 1000Hz nu depasesc o anumita valoare (de ex.3%).
Acum binenteles ca difuzoarele de 1000W vor fi mai puternice decat cele de 1W insa, nu asta e totul.

micutz
db exprima sensibilitatea unui difuzor si reprezinta modul in care poate reda spectrele de frecventa si binenteles cat de tare va suna.
Miky 48
QUOTE(XMihai @ 15 Jul 2006, 05:15)
Alooo...tipu...iti dai seama ce spui pe aci?
Sau nu te-ai exprimat corect?

2 iesiri alea ce zici tu e defapt UNA...rosu-alb=1 iesire(care e pt statie/subwoofer)
aia cu 4 adica e doua, una de intrare pt AUXiliar si una pt ce am zis mai sus
iar aia cu 6 adica 3....nu stiu care mai e....eu n-am vazut pana acu, dar daca tu zici ca exista....

O fii aparut logan 4x4 si nu stiu eu?
*


Azi m-am uitat si eu sa vad ce are HU meu in spate si am descoperit numai putin de 6 (sase) mufe RCA, 2 pt iesire fata, 2 pt spate si 2 pt sub. 4 din ele sunt chiar pe HU linga mufa de la antena si 2 sunt pe un "cablu" linga mufa ISO. HU este un Pioneer DEH 6800MP. Nu stiam sigur daca pot sa pun o statie cu 6 canale la HU dar se pare ca merge, tot ce trebuie sunt inca 2 seturi de cbluri RCA smile.gif
tuner
pareri
Mich@el
am mare nevoie de un sfat.
vreau sa montez HU asta:
panasonic
care scoate 4*50w mosfet(din care cat o fi RMS?)
vreau sa stiu daca sunt compatibile boxele astea:
http://www.sigmanet.ro/cat.php?id=2882&pro...Sony%20XS-F1324
despre care scrie ca ar scoate 35w RMS
e suficient pt HU pe care vreau sa-l montez,sau nici ala nu scoate 50W RMS...

multumesc.
Miky 48
De obicei HU de 4 x 50W scot 4 x 27 RMS deci ar trebui sa se auda bine. Daca vrei sa le montezi in usile din fata ti-as recomanda sa cauti componente (bas + inalte + filtru), s-ar auzi mult mai bine dar sunt mai scumpe.
Mich@el
din pacate eu la logan am toate 4 de 13 cm si nu vreau sa maresc orificiile,deci voi pune 4 buc la fel si astea le-am gasit la un pret convenabil.
nu atat pt volum cat pt calitatea sunetului...sper sa fie conectorii compatibili,masina-mp3 player.

cum iti dai seama cat RMS scoate o scula de 4x50w?
Miky 48
De obicei scrie in cartea HU la specificatii. La Pioneer-ul meu este
Built-in Speaker Power MOSFET 50W x 4
Continuous Power Output 22W x 4
la 12V si sub 1% distorsiuni
La 14,4V si max 10% distorsiuni cartea da 27W RMS.
Incearca si cauta pe site-ul producatorului dupa Tehnical specifications.
Mich@el
multumesc.
ai dreptate,am gasit:
Maximum Power Output : 50 W x 4 (at 4 Ω)
Power Output : 22 W x 4 (DIN45 324, at 4 Ω)
Mich@el
va rog sa va dati cu parerea,care din cele de mai jos sa le cumpar?

sony

mac audio

preturile sunt cam la fel.
Miky 48
Dupa cum spuneam mai sus componentele deci mac audio, oricum sony nu ma incanta la sculele car audio.
andreicri
am citit ce curand ca au introdus si pe Megane adaptorul acela Usb pentru stick mp3.Aveti idee daca el se gaseste si separat de cumparat si cam al ce pret este?Va vad ca la alte firme se poate asatasa si after market pe iesirea auz a head unit-ului.Stie cineva?
Buyaka
... chestiune generala...

Am un amplif... xxl...si nu mai stiu ce... problema: cum il conectez la instalatia electrica... stiu ca o sa-mi ziceti ca-s dobitoc dar asta e...

Deci adevarata problema e asta: il leg + la + baterie; - la masa; si mai e un conector (scrie "remote" pe el)... care din cate am banuit eu e + pe contact sau pe +cass... indiferent daca am sau nu boxe conectate, intra in protectie adica... porneste si se opreste intermitent...
Ce o avea???

Mentiune speciala: nu am cartea amplif-ului sad.gif
Mich@el
din cate stiu eu e un + care se leaga pe + la baterie,un - care se leaga pe - la baterie si mai un fir prin care primeste un impuls de la HU pentru a porni.
poate ma insel,sa vedem ce mai zic ceilalti...
Buyaka
... asa stiu si eu, dar... face ca pomu' de iarna... acum dupa o noapte de meditat ma gandesc ca nu cumva sa fi fost inversata polaritatea la iesirea boxelor din HU... unitatea nu are iesire RCA...

Sau si mai probabil... cam cat ar trebui sa fie grosimea cablului de alimentare???
Buyaka
... gata, am rezolvat-o... era bulita statia... ma si miram sa ma fi indobitocit eu biggrin.gif ... scuze pentru postul consecutiv...
SiloS
Revin cu o mica problema.

Am un difuzor de bas marca Kenwood, cu circumferinta de 25de cm, arata la fel ca cel din imagine :
user posted image

Nu am incinta la el. Singura incinta pe care am gasit-o in oras este "universala" si costa 100 RON.

Ma intereseaza, de acum va cer ajutorul, daca se pricepe si daca poate cineva sa ma ajute cu o informatie, un sfat despre cum trebuie sa arate incinta subwooferului meu.

Ce volum trebuie sa aiba ?
Din ce materiale o pot confectiona ?

Need help.

Citesc aici : http://www.be-loud.ro/forum/cum-sa-ne-face...inte-t2987.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.