Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pisica lui Driverx
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
driverx
Sambata noaptea am salvat un pui de pisica (cred ca are ceva de birmanez in el). Murdar, singur in frig. L-am spalat, deparazitat cu sampon de deparazitare, ingrijit. Dar nu il pot tine din varii motive. Asa ca doresc sa caut pe cineva care ar dori sa aiba grija de el. L-am luat fiindca nu cred ca mai avea mama la cum arata, asa ca returnarea la viata de tomberon nu este o optiune pentru el, mai ales la varsta pe care o are.

Am 3 poze cu el, dar sunt de o calitate extrem de slaba. Sunt facute cu webcam.

Daca cineva doreste sa il ia, sa ma contacteze pe PM. Pisica se livreaza cu Nisip Friskies, Ladita de nisip, sampon antiparaziti Miau.

Astept doritori.

Multumesc.
driverx
Pisicuta va asteapta tongue.gif
anpop
Cred ca pisicuta asteapta mai multa atentie din "cauza" ta radmasa.gif
anyway e mult prea draguta ca sa o dai!!!....eu as lua cu placere pisoi mic, dar al meu motan (vaca din avatar!!!) e extrem de gelos....
so' : tine pisica si ai grija de ea....nu stii cate momente "fericite" veti avea impreuna!!! biggrin.gif
SfNeo
asta in cazu` de nu mai ai alte animale...

EDIT: de ex...ceva asemanator am patit si eu .... numai ca era dimineata si plecam la examenul de capacitate...iar in fata blocului un motanel mititel tipa de zor...n-am avut ce face..l-am bagat in casa....a stat vreo juma' de an pana intr-o zi cand a iesit afara si nu l-am mai gasit, imi pare rau dupa el sad.gif era jucaus...
driverx
QUOTE(anpop @ 21 Oct 2005, 11:16)
Cred ca pisicuta asteapta mai multa atentie din "cauza" ta  radmasa.gif
anyway e mult prea draguta ca sa o dai!!!....eu as lua cu placere pisoi mic, dar al meu motan (vaca din avatar!!!) e extrem de gelos....
so' : tine pisica si ai grija de ea....nu stii cate momente "fericite" veti avea impreuna!!! biggrin.gif
*



Pe langa alte motive, lipsesc mult de acasa, mai lucrez si acasa si nu pot de ea. Chitaie toata ziua. Gura io inchid numai cu lapte smile.gif Dar nu tine mult. Inca nu stie nici sa manance. I-am dat bucatele mici mici de sunca in palma mea si incepea sa faca ca un porc cu ratul. FIX ca un porc. Asa m-a tinut peste 10 minute si tot nu terminase. E mic si nu stie inca. Primele zile intradevar au fost foarte frumoase, dar deja nervii mei se intind. Cred ca nici pentru el si nici pentru mine nu prea are rost sa mai incercam sa stam sub acelasi acoperis. L-am salvat ca sa ii ofer o viata mai buna. Nu mai cred ca pot sa fac asta. N-am avut nici un animal pana acum, in afara de 2 perusi.

Deci nu cred ca sunt potrivit sa tin o pisica, si se pare ca nici prietena, care tocmai ea si-a dorit o fiara dinasta. De aceea cred ca e mai potrivit sa il dau, chit ca am inceput sa ma atasez de el.
Altis
Iti doresc sa mai dureze putin pana gasesti cui sa o dai...o sa fie :TOPIC CLOSED pe motiv de dragoste...
Eu am doua, asa ca nu ma mai bag tongue.gif
anpop
chestia cu lipsitul de acasa nu afecteaza prea mult o pisica....daca nu te obisnuiesti cu ea...incearca la un magazin de animalute smile.gif acolo cred ca o vor primi smile.gif
dar e asa haioasa'...mai bine te inveti cu ea...
PS: miorlaitul dispare peste o sapt 2..
SfNeo
Mai tine-ne la curent biggrin.gif ...
Jack Daniel's
Ar putea veni la mine , dar nu stiu daca se intelege cu ciobanescul german MAX din dotare si daca asculta manele . biggrin.gif
costi
Saracu' Max....
driverx
Well, deocamdata ramane la mine smile.gif Desi face chestii care nu ma bucura deloc.

Multumesc tuturor pentru incurajari.
Dreamer
Am avut si eu pisica ... e misto ... dar din cauza ca lipsesc foarte mult de acasa nu pot sa am grija de ea ... pastreaz-o ... nu o sa iti para rau. Nu o sa te plictisesti niciodata ... iar chiar daca ai vrea sa te plictisesti ... tot nu o sa poti. biggrin.gif
raduboy
daca nu aveam una bucata motanel prin casa,lenes nevoie mare si cam tampitel,o luam eu.Sper ca pana la urma sa ramana la tine,vezi ce frumos e ,dupa o zi de munca,sa te destinzi acasa cu un asa animalut.
anpop
QUOTE(raduboy @ 23 Oct 2005, 12:26)
Sper ca pana la urma sa ramana la tine,vezi ce frumos e ,dupa o zi de munca,sa  te destinzi acasa  cu un asa animalut.
*


hihihih...mdea sa vii acasa sa fie tavita plina...sa vezi ca bou' si-a halit toata mancarea si trebuie sa te duci sa-i iei....sa descoperi ca a descoperit o noua modalitate de a-ti deschide dulapul si toate toalele sunt din nou pe jos.....
cute?! yaaaa... smile.gif dar tot imi place....chit ca nu pricepe ca sambata si duminica nu ma duc la serviciu..pe la 5:30~6:00 incepe show'ul tongue.gif : miau miau, hai sa ne jucam...a nu vrei?!...stai sa zgarii mobila un pic....nici asa?!..huh' ce zici vin sa te gadil la nas cu mustatile?! biggrin.gif....hehe, la cat de chiaun esti nu pui tu mana pe mine asa de usor.....
cam asta e programul lui de w-e! radmasa.gif
Dreamer
QUOTE(anpop @ 23 Oct 2005, 11:52)
hihihih...mdea sa vii acasa sa fie tavita plina...sa vezi ca bou' si-a halit toata mancarea si trebuie sa te duci sa-i iei....sa descoperi ca a descoperit o noua modalitate de a-ti deschide dulapul si toate toalele sunt din nou pe jos.....
cute?! yaaaa... smile.gif dar tot imi place....chit ca nu pricepe ca sambata si duminica nu ma duc la serviciu..pe la 5:30~6:00 incepe show'ul  tongue.gif : miau miau, hai sa ne jucam...a nu vrei?!...stai sa zgarii mobila un pic....nici asa?!..huh' ce zici vin sa te gadil la nas cu mustatile?! biggrin.gif....hehe, la cat de chiaun esti nu pui tu mana pe mine asa de usor.....
cam asta e programul lui de w-e!  radmasa.gif
*



Am intalnit si romani fericiti ! biggrin.gif
adso
bai fratilor, in afara de bucuriile de mai sus: la voi, nici una, niciodata, nu a calcat stramb?

nu a facut pisu prin casa?

eu am avut pisica in casa de pe la 5 ani pana acum 3 ani, si fiecare, oricat de cuminte a fost, si oricat de inteleapta, tot a gresit macar o data.

si PUTE!

chiar nu ati patit-o si am avut eu parte numai de pisici tampite?

LE: sunt "pisicar" convins, si de abia astept sa ma mut la casa ca sa imi pot trage o turma.
driverx
A meu de la inceput a facut la ladita, si dupa 3 zile incepea sa se pise sub pat, la capul nostru. 243.gif. Se pare ca si-a revenit si face doar la ladita.....sper. Ce nu imi place este ca se plimba prin pat. Asta chiar nu imi place deloc. Ii mai dau una, dar e asa mica si proasta ca ea crede ca ma joc cu ea.
adso
daca scapi de mersul prin pat esti maret. eu, deja il iau for granted.

tind sa cred ca e imposibil.

filozofia de viata a pisicilor nu e sa nu repete ce stiu ca e gresit ci sa invate sa se ascunda...

am avut un martan de 8kg. care sarea pe mine in pat (si il simteam), dupa care venea chitit, cu ochii intredeschisi, si se aseza cu tupeu de borfas langa mine pe perna. noaptea, adormit, pierdeam invariabil batalia, si ma trezeam a doua zi, cu capul pe cearceaf, si el incolacit ca un pasa pe perna... asta cand nu ma trezea pe la 5.30 ca i se nazarea sa iasa din camera, si nu putea sa deschida usa (se deschidea mai gre).
Jack Daniel's
Costi vezi sa nu zgarii tastele ! biggrin.gif
SfNeo
radmasa.gif Tare.. biggrin.gif... eu am un prieten pe scara care are o pisica foarte economica....ca acasa la ea nu mananca orice ,face mofturi ...dar mere la juma din scara la usa si face concert pana i se deschide usa .... dupa care mananca la respectivu (nu face mofturi la mancare, papa orice) si doarme toata ziua cu juma` de limbuta scoasa afara.....se trezeste si iar face scandal vrea..mancare...iar a doua zi mere la alt vecin...

EDIT: era sa uit...e cat o scroafa de mare biggrin.gif
adso
aaa, respira pe gura... e clar, are polipi. operatie, dar nu stiu cum o convingeti sa manance inghetata radmasa.gif
driverx
2 poze cu fiara. radmasa.gif

Fisa tehnica (aflate ieri de la veterinar)
- Are ceva de siameza
- 5 saptamani
- aproape 400 g

radmasa.gif radmasa.gif
dacicuss
DriverX, maestre, fa-i o poza mai artistica, ataseaza fisa tehnica si pune-o la un Pet Shop sau la cabinetul veterinar unde o duci....are efect, sunt sanse sa-i gasesti mai repede "sluga" biggrin.gif
Am vazut chestii d'astea si functioneaza, garantat pe animalute de companie wink.gif
driverx
QUOTE(dacicuss @ 25 Oct 2005, 12:54)
DriverX, maestre, fa-i o poza mai artistica, ataseaza fisa tehnica si pune-o la un Pet Shop sau la cabinetul veterinar unde o duci....are efect, sunt sanse sa-i gasesti mai repede "sluga" biggrin.gif
Am vazut chestii d'astea si functioneaza, garantat pe animalute de companie wink.gif
*



Am zis ca nu o mai dau. Cel putin.....perioada asta. Cam isteric dar e FUN.
Am pus poze doar asa, sa va arat ce fiara am tongue.gif
costi
QUOTE(big2003 @ 23 Oct 2005, 23:58)
Costi vezi sa nu zgarii tastele ! biggrin.gif
*



De ce ca e de bine !? (cel putin pina acum).

E pasnica lumea !

Adso ce pute mai ? Pute daca nu este castrat si este in calduri ! Altfel nu poate fi vorba de mirosuri la pisici.

Faza cu suitul in pat e fara sanse de dezvat. Sau daca insisti trebuie sa rezisti citeva nopti miorlaiturilor fiarei nemultumite.

La mine motanii nu rezista sa nu sara pe masa de la bucatarie cind se pregateste ceva cu carne. Amindoi stiu ca-i interzis si totusi se urca. Nu trebuie decit sa le spun JOS si decoleaza protestind pe limba lor. Asa si cu patul. Eu sint multumit ca totusi dorm la picioare si nu pe perna smile.gif


dacicuss
No bine, s-o stapanesti sanatos atunci...sau invers ! radmasa.gif
Un pont: e mica, e in crestere, are unghiile "de lapte" inca. Ia-i o rogojina de panusa impletita de la aia cu artizanat de pe marginea drumului wink.gif o sa o considere tare atractiva pentru gherute si-ti va lasa mobila in pace...io i-am luat si ceva anume facut de la Pet Shop da' bestia nici nu baga in seama chestiile "domnesti"...
adso
costi, pisicile nu put. pute PISU. pute inimaginabil la motanii in calduri, intr-adevar, dar pute rau si la femele.

si e greu de scos sad.gif
SfNeo
E draguta foc biggrin.gif
driverx
QUOTE(costi @ 25 Oct 2005, 13:07)
Faza cu suitul in pat e fara sanse de dezvat. Sau daca insisti trebuie sa rezisti citeva nopti miorlaiturilor fiarei nemultumite.
*



Incep sa constat asta. Ieri dupa ce a primit pastiluta de paraziti, a fost foarte agitata. Cersea mancare, dupa care numa' se juca cu biberonul (dupa comportament pare idea de a-si proteja mancarea sau ceva de genu). Enervant...ce mai.

Toata noaptea a incercat sa sara in pat. 1-0 pentru mine ca imediat zbura inapoi jos. 1-1 sau 2-1 la el ca n-am avut parte de foarte mult somn noaptea asta. Inca nu se stie curata, il mai sterg eu la fund cateodata, calca in pisat dupa ce face (se invarte ca prostu acolo sa vada ce a facut), scurma inainte nu dupa.....ce mai...toate pe dos. De aia nu prea vreau sa il las (cel putin inca o perioada in pat). Ieri mi-am gasit patul vomat si plin de nisip. mad.gif mad.gif
costi
Puii de pisica parasiti/pierduti au probleme de adaptare/invatare.
Ii tot dau exemplu pe ai mei dar cel mare e maidanez sadea iar cel mic a stat cu maica-sa citeva luni. Ei bine, cel mare nu stia sa se spele. A invatat de la cel mic (e 1 an diferenta intre ei).
Ideal era daca mai avea un compagnion macar de joaca.
Putin mai mare era chiar perfect.
Dar asta e!

Stiu pe cineva caruia i-am dat un pisic maidanez cit pumnul (si care acum e ditamai motanul) si care i-au amplasat culcusul in WC-ul de serviciu (cam nefolosit). Ei bine, si acum doarme tot acolo. Poti incerca si asta.
Esential era insa sa o faci din prima clipa.
Daca insa stie deja cit de moale este patul...... smile.gif
driverx
QUOTE(costi @ 25 Oct 2005, 13:48)
Puii de pisica parasiti/pierduti au probleme de adaptare/invatare.
...
Ideal era daca mai avea un compagnion macar de joaca.
Putin mai mare era chiar perfect.
Dar asta e!
*



Hesus.... blink.gif Don't scare me....too much blink.gif ohmy.gif

Oricum e prost. Desi nu cred in educatia cu palma, ieri a luat cateva, nu prea tare dar el crede ca te joci cu el. blink.gif

Si nu il inteleg. Il apuca crize dinastea copilaresti, vine langa tine, tare dulce nam ce zice, mai da cu labuta, ma aplec la el, vine mai aproape, ii intind mana, eventual o atinge scurt cu labuta (asta cand nimereste si nu da pe langa radmasa.gif radmasa.gif ) si dupa aia iar miauna si se uita agitat in alta parte. Credeam ca vrea mancare, dar daca ii dau biberon se face sa bea putin dupa care linge biberonul, il prinde bine cu ghearele si iar incepe sa miaune (desi mieunatul asta de la sfarsit e mai rar). Dupa aia m-am gandit ca vrea alintare de mama. Pe dracu, il iau in brate, poate sta, poate chiar toarce, vede nu stiu ce in camera, si incepe sa dea din labe si vrea sa plece. Il am de 1.5 saptamani. De atunci parca e intr-o continua cautare....Ce...nu stiu

Ce are/vrea?
driverx
One more question....Mamele ii mai transporta luandui dupa ceafa cu gura. Cum dracu ii prinde ca eu mai mult de blana il pot prinde acolo. Ia pozitia aia specifica, tace, dar mie frica sa nu il doara si sa il las fara blana acolo daca tin mai mult de blana.
Mache
Am inteles ca in acea pozitie se elibereaza nu stiu ce substante in corpul lui (endorfine, parca), al caror rol este de a-l linisti.
costi
QUOTE(driverx @ 25 Oct 2005, 14:03)
Ce are/vrea?
*


Nimic anume si tot.
E foarte mic si singur (pisiceste vorbind).
Trebuie sa ai mare rabdare cu el.

SfNeo
ha ha ha:) e mic nu stie nici el ce vrea....ma mir cum de iti face la ladita...tine minte....oricum nu`i de alintat acuma e prea mic...acu joaca , joaca , joaca ,....pana oboseste...mananca ceva si doarme ... se tezeste si iar joaca,joaca,joaca, ....sau poate meauna dupa masa biggrin.gif...da o sa uite la un moment dat...cand creste mai mare o sa fie mai ...calculat ca sa zic asa...
driverx
QUOTE(Mache @ 25 Oct 2005, 14:09)
Am inteles ca in acea pozitie se elibereaza nu stiu ce substante in corpul lui (endorfine, parca), al caror rol este de a-l linisti.
*



Mai...nu stiu...poate. Cert este ca ceva functioneaza...cum pierde contactul cu solul, instant ia pozitia aia si sta.....sta radmasa.gif

Cred ca inventez ceva scula faina sa iti pui fiara in ea sa o tina in pozitia asta. Si tu dupa aia poti face ce vrei, poti sa ii faci mutre, sa te joci cu degetu in fata lui, ca poate nu va face nimic. radmasa.gif Apropo...chestia asta mai e valabila si cand devin fiare in adevaratul sens al cuvantului? Ca sa stiu care mii targetul pentru produsul asta care il fac . radmasa.gif

Vreau sa fac concurenta la aia cu Device-ul de transportat pisic radmasa.gif
driverx
QUOTE(SfNeo @ 25 Oct 2005, 14:15)
ha ha ha:) e mic nu stie nici el ce vrea....ma mir cum de iti face la ladita...tine minte....
*



De facut a facut de la inceput. L-am pus noi in ladita dupa ce manca, si ii dadeam noi cu labutele prin nisip. Se pare ca s-a prins. Dar bucuria a durat cca. 3 zile. Dupa aia, cum am mai zis....s-a pus pe facut pipi pe parchet. Sper ca s-a lasat de sportul asta.

Interesant e ritualul pe care l-am observat. Daca ii trebuie la buda, incepe sa se invarta in camera, si merge prin toate colturile, se mai incurca in cablaraia de la computador si eventual dupa aia merge la ladita. Mie nu imi miroase a bine treaba asta, la figurat vorbind....

Deci de facut face. Problema e CUM face. Asta nu prea acopera dupa ce face. Face o gaura inainte, chiar pregatita minutios, poate dura si vreo 20 secunde, dar dupa ce termina se rezuma la 2-3 labe cu nisip, si alea fara directie.
tatabobu
Driverx, tot de acolo am tinut eu matahala cand i-am facut dus. Stai linistit, nu pateste nimic daca-l apuci de blana de la ceafa. Iar cu device-ul, trimiti si prin posta cu plata ramburs? radmasa.gif

Odata ce a facut undeva, locul ala e buda bestiei. Presara piper, si nu va mai face in locul ala. Mai nasol e cand ai nevoie de juma' de kil de piper macinat pe zi wink.gif
driverx
QUOTE(tatabobu @ 25 Oct 2005, 14:20)
Iar cu device-ul, trimiti si prin posta cu plata ramburs?  radmasa.gif
*


Deocamdata e in faza de proiect. Deja ma gandesc sa il fac cat mai modular si practic......sa aiba posibilitatea sa il pui in cuier, sau cu ventuza pe geamul de la masina sa vada si el lucruri noi si sa nu mai agati tu tot felul de mutunache de oglinda interioara, etc.... radmasa.gif radmasa.gif

QUOTE(tatabobu @ 25 Oct 2005, 14:20)
Odata ce a facut undeva, locul ala e buda bestiei. Presara piper, si nu va mai face in locul ala. Mai nasol e cand ai nevoie de juma' de kil de piper macinat pe zi wink.gif
*


Sper ca nu face pe ascuns.....
maxiK
driverx in primul rand felicitari pentru noua achizitie, e superb motanelul. Sper sa-l pastrezi, iti spun eu n-o sa-ti para rau wub.gif . In legatura cu facutul la ladita, nu-ti face probleme, daca acolo l-ai invatat acolo o sa faca si de acum incolo... bine cu mici exceptii ca cea pe care mi-a facut-o Max (asa-l cheama pe motnul meu), aseara: una bucata pipsor direct pe perna. mad.gif
Mache
Daca i-ai descifrat comportamentul pe care il are inainte de momentul "actiunii" e bine sa-l duci la nisip. Cred ca isi cauta un loc. Motanul parintilor mei are tavita cu nisip sub un scaun din bucatarie. Acolo a avut-o si celalalt motan.
driverx
QUOTE(Mache @ 25 Oct 2005, 14:29)
Daca i-ai descifrat comportamentul pe care il are inainte de momentul "actiunii" e bine sa-l duci la nisip. Cred ca isi cauta un loc. Motanul parintilor mei are tavita cu nisip sub un scaun din bucatarie. Acolo a avut-o si celalalt motan.
*



Daca il prind, asa fac. Desi nu intotdeauna ii si trebuie. Sau uita intre timp. Cateodata se rezuma doar la mirosit nisipul, baga nasul, ramane cu un fir de nisip agatat de o mustata si o plimba dupa aia pe covor mad.gif radmasa.gif
dacicuss
Apropo, ce nisip folosesti la ladita?...de fapt, folosesti argila d'aia de la Pet Shop? Cat de des ii cureti ladita? E important sa fie tot timpul curata, ca daca nu e si o deranjeaza mirosurile si drajeurile din lada, isi cauta alt loc radmasa.gif
By the way, argila e un absorbant ideal de mirosuri wink.gif
Acu' legat de device-ul ala, proiecteaza-l din start sa tina pana la 10-12 kg...ma notezi si pe mine cu una bucata !...nu te obosesti cu posta, ma deplasez personal la CJ...pardon, Balotesti! radmasa.gif
costi
Daca ai sti tu despre ce device vorbeste driverx nu ai insista....
Stii ?
maxiK
@dacicuss
Recomand Natusan. M-am oprit la el dupa mai multe incercari
costi
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...=crescut+pisica

in caz ca uitase-i !! smile.gif
dacicuss
Costi, stiu ca am "cetit" biggrin.gif
Natusan zic si io...dai un ban da' stai in fata ! wink.gif
driverx
O sa trec si eu pe Natusan. Prietena a mai avut bestii dinastea, si Natusan a folosit. Am inteles ca ale are granule mai mari. Ne-am gandit ca bestia noastra e inca bestie-demo si nu iar strica nisip mai fin. Si am luat din Selgros Friskies. Dar daca ea zice ca Natusan e mai mare, cu proxima ocazie, Natusan o sa iau. Deja atata nisip am pe covor, ca pot sa imi fac masaj la talpi.

Anyway, am o lopatica mica si galbena radmasa.gif de nisip pentru copii care o folosesc si dimineata si seara, curat pe cat posibil nisipul. Azi i-am pus gand rau la lopatica si ma gandeam ca bormasina mea sta de prea mult timp pe dulap asa ca m-am gandit sa ii dau gauri in lopatica pentru a face economie de nisip. Arunc prea mult nisip luat o data cu bombele lasate de bestie. Problema mare e ca nu stiu de cat sa fie gaurile...de 3? de 4? blink.gif ohmy.gif
driverx
Ieri i-am cumparat din Selgros o jucarie pentru pisici, care de fapt are moaca de soseata umpluta cu cine stie ce. Mai are ceva snur si la un capat e o chestie de metal care face zgomote (se vrea un fel de clopotel, dar e cam impropriu spus). Nu credeam ca o sa ii placa asa mult. Si nu cred ca mie o sa imi placa in viitor cand o sa constat ca a exersat bine pe jucaria asta tehnicile de infipt ghearele. Prinde cu toate labutele si dupa aia le scutura violent. Normal ca la ansamblul de forte aparut, gherele, vor nu vor, tot la tine in piele ajung.

Prietena are o boala. Sa spele seara gresia din bucatarie. Bine de altfel ca atunci cand face ea mancare, poti face meniul uitandu-te pe jos. Scapa prea multe. Asa ca seara ramane galeata cu apa pentru mop in hol sau in bucatarie. Am inteles ca bestiile astea is bune la acrobatii pe uscat dar nu si sub apa. E adevarat? Sa imi fac griji? Ca e tare curioasa si mi-a sari fi in galeata....Ieri a invatat sa fuga galop...in 1-2 zile o vad ca si sare...
costi
Cu apa nu-i broblem ca o ocoleste din motive de "asa face toate"
Sa vezi insa cind o sa fie constienta de posibilitatea catararii pe verticala, evebtual pe dulap, biblioteca, etc unde nu o mai poti ajunge tu !!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.