Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Saboti frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
tribunul
Am inlocuit sabotii, nu conteaza daca ai abs sau nu la masina.
Masina are cam 100.000 km iar uzura sobotilor era foarte mica, mai putin de jumatate. I-am schimbat pt. ca la un sabot "ferodoul" se desprinsese.
Cei de pe masina erau TRW, dar am pus ferodo, au costat cam 80 lei.
IRONICK
Nu conteaza nici la tamburi, coroana magnetica se scoate usor si se schimba.
YRX
Coroana magnetica exista ca reper separat? Cand am schimbat rulmentul am ciupit putin una, deocamdata n-a facut nazuri dar e bine de stiut pe viitor.
IRONICK
Gasesti la mine doua neciupite.
sorin1983
dar rulmentul conteaza?
andreig1982
aveti idee cum as putea sa aflu ce sistem de franare am pe spate la un logan 2005, 1.6 8V?
trebuie sa schimb cilindrul receptor de pe stanga si dupa vin cei de la epiesa au zis ca le apar 2 echipari, lucas si trw
eu parca stiam ca echiparea este lucas/trw nu lucas sau trw
nikuniku
dai tamburu jos si vezi ce sistem ai,scrie pe sabotii de frana
andreig1982
as prefera sa-l dau jos doar cand schimb cilindrul smile.gif
zfmflorin
Ori ce ai avea acolo trebuie sa fie interschimbabil, indiferent de producator.
Asa ca mergi si cumperi piesa compatibila cu ce ai pe masina, iar aceasta poate fi facuta de lucas, trw, etc....
YRX
Este sistem Lucas/TRW, uite o poza cu ce am eu pe masina. Ar mai fi sistem Bosch.
Diametrul cilindrului este 17 mm daca nu ma insel.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1921051
andreig1982
multumesc YRX smile.gif
ar merita merita sa-i schimb pe amandoi ?
YRX
Ar fi bine sa-i schimbi in pereche.
andreig1982
am schimbat cilindrii
pe cei originali scrie lucas
iaca 2 poze cu impricinatul
RenaultR27
A venit vremea sa schimb sabotii. Desi sunt 99% ca sistemul este trw(mai ales c-am vazut linkul de la YRX) v-as ruga sa-mi confirmati si voi daca asa este. Am atasat o poza cu sistemul. Multumesc anticipat!
Victorine
HELP! Cum naiba ati scos voi asa usor coroana magnetica de pe tamburii vechi ca eu nu reusesc neam! Si mi-e teama sa nu le sparg. Am dat si cu degripant si degeaba. Cat costa una?

<span class='edit'>10 Jul 2016, 19:47:</span>
Nimeni nici o idee? Problema e ca nuci nu le gasesc de cumparat separat... a dat cineva niste coduri din Rusia, dar nu stiu daca sunt valabile, ca nu le mai gasesc...

10 Jul 2016, 20:24:
Am gasit codurile respective, erau de senzori, nu de coroane.
Deci, ma poate ajuta cineva cu un sfat?

11 Jul 2016, 07:59:
Nimeni? Mai incerc azi dupa ce i-am lasat la inmuiat peste noapte in degripant, dar fara mari sperante. Asa arata.
YRX
Se scot cu parghie dedesubt (o surubelnita). Probabil ii ai intepeniti de rugina si mizerie. Mai da-i cu degripant si ia-i usor, cu rabdare pana ies. Nu forta prea tare pentru ca se deformeaza si n-o sa mai mearga.
Ca idee de coduri ar fi ce gasesti aici:

http://www.epiesa.ro/inel-senzor-abs-dacia.../piesa-2493235/
Victorine
Multumesc pentru raspuns. Am incercat cu o dalta de lemn de 18mm pentru ca e mai lata si forma o ajuta sa intre bine sub inel. Am ciocanit usor tot roata inelul metalic al coroanei presat pe tambur. Am dat cu degripant la greu sub inel pe ambele parti si degeaba... nu mai am idei. Nici nu arata ca ar vrea sa miste.
Coroanele alea din link arata cu totul altfel... dar macar ai dat un site unde se gasesc ca reper separat.
Nici nu stiu cati poli au ale mele, logan din 2005.
YRX
Nu te uita la poze, sunt aiurea.
Di ce stiu toate logan-urile au acelasi inel, cu 26 de dinti.
Masoara-l pe cel de pe tambur la inaltine si diametru interior/ exterior sa vezi daca corespunde. Poti sa numeri si dintii, se vad in cauciucul ala de deasupra.
Daca le gasesti pe alea la 20-30 de lei merita, Mapco la 150 de lei mi se pare nesimtire biggrin.gif
IRONICK
Nu trebuie sa le ciocanesti. Cu o surubelinita, bagi sub coroana si rotesti. Faci asta din 5 in 5 mm (max). Si daca le-ai stricat, cred ca am eu unele pe acasa (noi, scoase de pe tambur), ti le fac cadou.
Victorine
Multumesc mult de tot IRONIK! Am reusit sa scot una dintre ele!!! Dupa aproape o zi de gadilat. Intrebarea este daca nu cumva a avut de suferit. Nu e crapata sau ceva si nu e chiar de mamaliga dar o sa vad dupa o proba de drum azi la sfarsitul zilei. A trebuit sa aplic o forta considerabila si cand am eliberat-o a sarit cat colo.

11 Jul 2016, 22:08:
Am reusit in cele din urma sa scot ambele coroane. La montarea pe noii tamburi am aplicat o pelicula de unsoare ca sa nu mai fie problema la demontare, desi sper sa nu mai fiu eu cel care umbla acolo...
Si ca sa fiu ontopic, am pus saboti textar (sistem Lucas/TRW) pentru ca la placutele de frana am fost foarte multumit (eu am discuri, etrieri si placute mari de Van). Am schimbat si cilindrii receptori cu unii Delphi, pentru ca unul supura. Arcuri si accesorii fixare saboti Delphi. Nu a fost chiar ce trebuie, trebuia sa iau Ate dar nu am bagat de seama ca arcul mare de la autoreglaj nu era identic, asa ca l-am pastrat pe cel vechi. Tamburi Ate cu rulmenti Mapco, lichid de frana Ate SL DOT4. am aerisit doar unde am umblat, adica in spate. Martorul ABS ramane stins, insa nu am mers peste 60-70. Tamburii se incing usor, insa ma gandesc ca e din cauza sabotilor noi. Sabotii i-am reglat in asa fel incat sa intre fix tamburii, darroata se misca liber.
In concluzie, eu am zis mai femult ca troaca asta nu mai vede piese scumpe, insa mentalitatea asta se schimba rapid dupa ce folosesti odata repere Mastersport, de exemplu. Iar eu m-am fript.
Nu am poze din timpul lucrarii in afara de una, pentru ca am fost prea preocupat sa scot minunile alea de coroane magnetice intacte. Nimic ce nu exista deja pe forum. Si pe aia vad ca am pierdut-o...
Victorine
Am zis ca revin cu un update si am uitat. Asta pentru ca totul a mers bine cu schimbarea coroanelor si trecerea lor pe noii tamburi. Nu am avut erori de ABS in ultimii 3000 km. In plus acum am si frane adevarate pe spate.
george_c_ro
dupa aprox 115000 km
1.4 Laureate Plus ( cu ABS ) 09.2006

nu prea se vede ce sistem este , dar ar fi TRW pe 203 x 38 mm din ce s-a mai scris pe forum smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.