Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aceeasi Problema!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alexxutzu02
Pompa de apa noua,radiator nou nout, garnitura schimbata(chiuloasa) acum 2saptamani,termonstat nou, robinet calorifer habitat nou , furtunul din partea dreapta pana sub pompa(cel care vine de la caloriferul de habitat) schimbat.aceeasi problema ca si inainte sa schimb toate cele pe rand pt a detecta problema.
Specific dacia 1410 din anul 1989! Recarosata .
Problema este urmatoarea: in mers apa urca pana la marcajul hasurat apoi scade si tot asa....sta un timp unde ar trebui sa stea di ce am inteles 85 grade apoi urca pe hadurat 95-100 si scade 80-85 si tot asa tot drumul.astazi in drum spre bucuresti am observat ca in mom in care apa urca pe hasurat aproape de locul unde se aprinde becul din bord pt apa numai baga caldura in mom ala si in mom i care revine unde ar trebui ar baga di nou caldura.are cineva vreo explicatie va rog frumoa...o idee ceva sau cv de genu ca ma inebunit de tot .....la masina nu pot renunta momentan va rog ajutati ma sa o pu la punct.Multe multumiri
sebymesteru
Cu ce si cine a strans chiuloasa dupa ce ai schimbat garnitura? Inainte sa o schimbi,te-ai uitat sa nu aibe vre-o fisura pe undeva pe fatza plana care se aseaza pe garnitura? 99% cea ce iti face tie acolo pleaca de acolo. Cauta pe forum,e un topic deschis de mine ,cand am avut probleme cu chiuloasa. Exact aceleasi simptome.
alexxutzu02
Masina a fost dusa la 3 mecanici fiecare uitandu se la astfel de lucruri inclusiv verificarea chiuloasei de 2 dintre ei...nu am apa in ulei si nici bule in vasul de expansiune.apa nu urca pana la mom i care martorul s ar aprinde...urca pana la hasurat sta cv timp apoi scade la loc unde ar trebui.termonstat am de 89 de grade
val2011
sonda sau ceasul indica eronat...
vladut88
Aceeasi problema am avuto si eu la un aro 10 cu motor de dacie , schimbat n garnituri termostate radiatoare etc , pana cand intro zii am dat jos chiulasa si am vazut in fata la bloc deasupra dopului pe unde golesti apa o fisura apa nu curgea , dar tragea aer
roland
QUOTE(alexxutzu02 @ 26 Oct 2014, 17:54)
...termonstat nou.



QUOTE(vladut88 @ 26 Oct 2014, 21:33)
... avuto ... intro zii ...


Cred ca puteai continua topicul initial, nu era nevoie sa deschizi unul nou, e o chestie de regulament.

Si incercati sa scrieti corect romaneste, ca ma doare sufletul cand va vad. Si da, la intrebarea "conteaza cum scriu?" raspunsul e "da, conteaza".

Apropo, termoNstat nu exista in limba romana, este termostat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.