Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutorrr-identificare piesa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
barbu_radu2000
Va salut...
Am nevoie sa ma ajutati putin..
NU stiu ce este piesa incercuita din poza de mai jos si ce rol are?
Multumesc
[attachmentid=1627969338]
nikuniku
teu aerisitor calorifer
numele spune pentru ce se foloseste
barbu_radu2000
Scuze...ma refer la piesa aceea neagra mare ce seamana cu un filtru, asezata sub Teu..
Multumesc
pais_valenciano
nu sunt sigur dar vad ca masina este pe injectie. poza e cam la distanta, poate vi canistra de carbon (i se mai spune si canistra de vapori de benzina). Masinile de generatie noua nu mai comunica rezervorul cu atmosfera si surplusul de vapori de benzina nu mai ies afara ci intra in canistra asta, la un moment dat calculatorul de injectie printro electrovalva le da drumul in galeria de admisie, sar putea sa gresc nu cunosc 100% situatia biggrin.gif
barbu_radu2000
salut..am mai gasit o poza pe net care arata piesa de aproape..
ideea este ca asa cum se vede din poza are in partea de jos 2 furtunase..la mine la masina pe la unul dintre ele pierde antigel...
maine am sa identific problema...este de vina furtunul sau trebuie sa schimb piesa..care habar nu aveam ce este...

[attachmentid=1627969342]
pais_valenciano
QUOTE(barbu_radu2000 @ 10 Nov 2014, 00:47)
salut..am mai gasit o poza pe net care arata piesa de aproape..
ideea este ca asa cum se vede din poza are in partea de jos 2 furtunase..la mine la masina pe la unul dintre ele pierde antigel...
maine am sa identific problema...este de vina furtunul sau trebuie sa schimb piesa..care habar nu aveam ce este...

[attachmentid=1627969342]
*



aia pare de supernova, pe net nu gasesc nici una de 1310
daca e canistra de carbon inseamna ca pierzi benzina nu antigel
barbu_radu2000
antigel 100%..l-am gustat..apropo am o dacie papuc 1304 injectie cu GPL
pais_valenciano
QUOTE(barbu_radu2000 @ 10 Nov 2014, 01:04)
antigel 100%..l-am gustat..apropo am o dacie papuc 1304 injectie cu GPL
*



atunci nu e canistra de carbon biggrin.gif , poate e ceva sa incalzeasca gazul, urmareste furtunele si vezi unde duc desi eu pe net am vazut ca totusi e canistra de carbon, imediat pe furtun avea si o electrovalva sau doar valva ce se deschide singura la o anumita presiune, nu stiu sigur, dar daca te uiti unde duc furtunele sigur vei vedea daca e antigel sau altceva
sechi
Cred ca antigelul se pierde pe la teu si se prelinge pe canistra de vapori. Schimba teul, ca e ieftin si vezi daca mai apare antigel acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.