Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra Klaus Iohannis
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164
UXE
REZULTATE PARTIALE si FINALE, ALEGERI PREZIDENTIALE 2014, de la BEC:


Victor Ponta 45,18 %, iar Klaus Iohannis 54,81 %


Incotro ne indreptam? unsure.gif






PS: Grecu-le , ti-am luat-o inainte biggrin.gif


corbex
N-aveti rabdare nici sa sa-l ingroape crestineste partidul pe Ponta. Sau sa-si ia neamtul misia in primire.
DannyY
Ca de obicei, eu sunt pro doar daca sunt contra.

CONTRA:
O sa faca trafic de copii, o sa vanda Transilvania, o sa ne oblige sa vorbim limba teutona.
In loc de lapte si miere, o sa ne dea wurst si bere.
O sa le inlocuiasca romanilor tuica de dimineata cu o posirca de schnapps din corcoduse.

PRO:
O sa-l vedem mai rar si o sa-l auzim si mai rar.

DragosP
QUOTE(DannyY @ 17 Nov 2014, 10:08)
O sa le inlocuiasca romanilor tuica de dimineata cu o posirca de schnapps din corcoduse.
*


Îți zic io: dacă știi s-o faci, nu e poșircă! nono.gif
cdadan
De bine: o sa ajunga blaga sef de partid la liberali si pe urma prim ministru. rolleyes.gif
Markos
Clujul e corupt, a votat masiv pro-nazi. E timpul să te retragi la Fetești.
DragosP
QUOTE(cdadan @ 17 Nov 2014, 10:14)
De bine: o sa ajunga blaga sef de partid la liberali si pe urma prim ministru.  rolleyes.gif
*


Doamne ajută!
Dacă nu el, măcar Băse.
cdadan
QUOTE(Markos @ 17 Nov 2014, 10:17)
Clujul e corupt, a votat masiv pro-nazi. E timpul să te retragi la Fetești.
*


Ady n-a mai scris nimic, o fi in tren spre bucale? unsure.gif
Wolfman
Testeaza fierul! biggrin.gif
radian
Hopa, Johannis si-a inceput activitatea ...

A dat deja sarcini parlamentului, ministrilor lui Basxescu.
dizzy
QUOTE(DragosP @ 17 Nov 2014, 11:12)
Îți zic io: dacă știi s-o faci, nu e poșircă! nono.gif
*



Dublu rafinat e bun!

QUOTE(DannyY @ 17 Nov 2014, 11:12)
Ca de obicei, eu sunt pro doar daca sunt contra.

CONTRA:
O sa faca trafic de copii, o sa vanda Transilvania, o sa ne oblige sa vorbim limba teutona.
In loc de lapte si miere, o sa ne dea wurst si bere.
O sa le inlocuiasca romanilor tuica de dimineata cu o posirca de schnapps din corcoduse.

PRO:
O sa-l vedem mai rar si o sa-l auzim si mai rar.


Pai eu am intoleranta la lapte, la tuica si la bere nu am.
UXE
BEC a anunțat rezultatele oficiale de la ora 09:00, după numărarea voturilor din 99,07% din secții.
Klaus Iohannis a obținut 54,66% din voturi, în timp ce contracandidatul său, Victor Ponta- 45,33%

IOHANNIS este noul PREȘEDINTE al ROMÂNIEI
corbex
Sa vezi dictatura la neamtu! Primul discurs ar fi incendiat antenele, cu imixtiunea inca nepresedintelui in alte puteri ale statului. Lupta contra dictatorului Johannis incepe.
neumann
Guran are un articol bun azi:

http://www.biziday.ro/2014/11/17/de-acord-...inteles-corect/
Garett
QUOTE(DannyY @ 17 Nov 2014, 11:08)
In loc de lapte si miere, o sa ne dea wurst si bere.
*


Pai si care-i problema?? tongue.gif
Laptele si mierea te strica la stomac, wursti-s taman buni pentru bere!
DragosP
Da, Conchita.
UXE
Sa revedem...

Garett
QUOTE(DragosP @ 17 Nov 2014, 12:46)
Da, Conchita.
*


Un ortodoxe ca tine se gândeste la prostii??
N-as fi crezut! Ce o sa se aleagă de lumea asta, dacă si tu capitulare? sad.gif
cdadan
Iohannis: Guvernul să-i tragă la răspundere pe cei care au organizat alegerile în diaspora.
Azi observ o mica schimbare in discurs, aseara blaga urla de zor dupa demisia guvernului. O fi primit iohannis niste telefoane de la licurici? Alora nu prea le plac lovilutiile dintr-o bucata.
neumann
A primit un indiciu subtil wink.gif

Analysts had said that victory for Ponta might have helped make Romania a more stable nation, with the main levers of power held by one bloc. By contrast, Iohannis's win could trigger renewed political tensions in one of Europe's poorest states.

http://www.reuters.com/article/2014/11/16/...N0T608D20141116
corbex
Ai vazut ce finut a fost? Si ziceai ca nu stie sa vorbeste.
DragosP
Înseamnă că e adevărat că Șevron nu prea a găsit gaze de șest? unsure.gif
Markos
QUOTE(cdadan @ 17 Nov 2014, 12:10)
Iohannis: Guvernul să-i tragă la răspundere pe cei care au organizat alegerile în diaspora.
Azi observ o mica schimbare in discurs, aseara blaga urla de zor dupa demisia guvernului. O fi primit iohannis niste telefoane de la licurici? Alora nu prea le plac lovilutiile dintr-o bucata.
*


Neamtul are zero interes sa cada acum guvernul Ponta. Blaga ala latra din reflex, treaba lui.
corbex
Pe șest decit le-a cautat.

17 Nov 2014, 12:19:
Mia placut ca neamtul i-a dat ordin lui baxe sa recheme ambasadorii cu bube-n cap.
cdadan
QUOTE(corbex @ 17 Nov 2014, 12:14)
Ai vazut ce finut a fost? Si ziceai ca nu stie sa vorbeste.
*


Si tu zici ca stie?
Pentru moment cred ca-i bulversat, pe de o parte blaga-l musca de nadragi, pe de alta licuricii-i spun sa mearga pe burta.
Markos
plus Moise Guran.
corbex
Ponta i-a lasat emisiunea la TV. Trebuie sa se recompenseze. Auzi, Ponta cel mai bun lider pe care-l poate scoate in fata pesedeul! Ma ia cacarea.
dacis
QUOTE(Wolfman @ 17 Nov 2014, 10:39)
Testeaza fierul! biggrin.gif
*

Cica grecu l-a anuntat ca o trupa de votanti USL i-au furat cardurile. Si il sanajeaza daca vrea sa le rascumpere. Pentru unul cer 7000 de EUR, pentru ambele 12.000. Cica le-a transmis baietilor sa ia legatura cu noul proprietar, ady!

QUOTE(cdadan @ 17 Nov 2014, 12:10)
Azi observ o mica schimbare in discurs, aseara blaga urla de zor dupa demisia guvernului. O fi primit iohannis niste telefoane de la licurici?
*

QUOTE(Markos @ 17 Nov 2014, 12:17)
Neamtul are zero interes sa cada acum guvernul Ponta. Blaga ala latra din reflex, treaba lui.
*

In PNL-ul asta mare s-au contopit doua mari gasti, cu situatii complet diferite in acest moment.

Pe de o parte, PDL-istii, care au acumulat frustrari nenumarate, nu au parlamentari, nu prea au consilii judetene, nu au prea multi primari si consilieri, nu au deloc sefi in deconcretate, iar toate astea nu le convin deloc.

Pe de alta parte, PNL-istii, care au primari si consilieri locali (inca multi, dupa toata migratia de luna trecuta, plus ca unii vor sa revina acasa si sa fie primiti ca niste "fii ratacitori"), presedinti de CJ-uri, plus parlamentari kklau, basca zeci si zeci de posturi de conducere in deconcertate (strategia lui Ponta de a dezbina PNL-ul, remember?!!... naughty.gif), chiar nu ar vrea sa schimbe radical status quo-ul.

PDL-istii, fiind cu foamea-n gat, vor alegeri cat mai curand, evident anticipate. PNL-istii, in schimb, nu prea flamanzi si oricum cu acces decent la resurse, gandesc pe termen mediu si lung, ca-si permit. iar pe termen mediu si lung interesul lor (io asta i-as sfatui safaca!) este sa lase monstrul PSD-ist sa-si rupa gatul. Iar cel mai solid instrument este sa-i lase la guvernare, sa trebuiasca sa se descurge cu populismele de rahat cu care au sperat sa castige alegerile, basca sa negocieze (dur si defavorabil!) cu FMI-ul, UE si BM bugetul pe anul viitor.

Probabil ca Iliescu si alti cativa dintre cei din varful PSD carora le pasa de partid si de viitorul lui, il vor sfatui pe Ponta sa demisioneze. Altii, insa, care vad doar azi si aici, ii vor cere lui Vivi sa tina cu dintii de guvernare, cu orice pret. iar pretul va fi o compromitere semnificativa a PSD si, ulterior, o destructurare a sa!

PS N-a fost intentia mea originara, dar a iesit o analiza bunicica! cool.gif
radian
god_hand.gif modestie mica...
crintea1949
Gutten Morgen, Gutten Tag.
Ce reprezinta votul? Arma de raspuns a alegatorului pentru politicianul care nu si-a indeplinit promisiunile. Cum au raspuns alegatorii la masura de inghetare a salariilor si pensiilor aplicate de administratia PDL Boc primministru masura aplicata conform legii 283 din 2011?Cum au raspuns alegatorii la masura de reducere cu 25% a salariilor personalului bugetar, masura anuntata de dl presedinte Basescu si realizata, cu efecte asupracelor care s-au pensionat in ultima perioada? Cum au raspuns punctual profesorii carora li s-a aprobat prin lege marirea cu 50% a salariilor si nerealizata pana in prezent? Cum au raspuns pensionarii cu pensiile nesimtite care au fost reevaluate, micsorate de guvernarea Boc? Cu legea pensiilor nr 263 din 2010 au fost inasprite conditiile de pensionare, adica s-a marit perioada de la 30 la 35 de cotizare obligatorie, s-a luat in calcul intreaga perioada de salarizare .. lege asumata de guvernarea Boc netrecuta prin parlamentul Romaniei. de ce s-a mai scandat jos comunismul? Romania este ocupata militar de US Army, economic de magnatii imperialistii rusii. Doar prostimea mai crede in fantoma comunismului.Ce ziceti pentru rezolvarea problemei diasporei nu ar trebui ca in tara sa se desfiinteze 30% din sectiile de votare si sa se infiinteze in strainatate, iar cine doreste sa voteze sa dea o fuguta pana la Wiena sa voteze. Ce ziceti?
RZV
Că bați câmpii cu grație. sad.gif
Markos
QUOTE(crintea1949 @ 17 Nov 2014, 13:51)
Ce ziceti?
*


HSBP...
gabize
QUOTE(RZV @ 17 Nov 2014, 14:20)
Că bați câmpii cu grație. sad.gif
*




QUOTE(Markos @ 17 Nov 2014, 14:25)
HSBP...
*


Ați citit chiar tot huh.gif???
Markos
'49 n-a fost un an prea grozav...
DragosP
Ce-i aia "Wiena"? unsure.gif
gabize
E în limba germână. Tre' să te obișniești de acuma... tongue.gif
corbex
E in saseste. Ca sssalam ssssasssesc.
IsNa
QUOTE(dacis @ 17 Nov 2014, 15:41)
iar pe termen mediu si lung interesul lor (io asta i-as sfatui safaca!) este sa lase monstrul PSD-ist sa-si rupa gatul. Iar cel mai solid instrument este sa-i lase la guvernare, sa trebuiasca sa se descurge cu populismele de rahat cu care au sperat sa castige alegerile, basca sa negocieze (dur si defavorabil!) cu FMI-ul, UE si BM bugetul pe anul viitor.

PS N-a fost intentia mea originara, dar a iesit o analiza bunicica!  cool.gif
*



aplauze.gif

Asta tot zic si eu de ceva vreme pe forum! Pesedeaua sa fie lasata sa se descurce la guvernare pana in 2016, dar cu sanctiuni prompte la orice derapaj de la regulile de joc!

Iohannis sa vegheze la RNP-uri, si-atat.
De exemplu, sa le aduca aminte guvernantilor ca a trecut mijlocul lui Noiembrie si ei inca n-au propus bugetul pentru 2015! Sau parlametului, ca au un proiect de lege profund incompatibil cu statul de drept, care sta suspendat intre viata si moarte de... cand?... de un an?

Iar "populatia", sa manance ce-a votat in 2012, ca a votat pentru 4 ani!
Apoi tragem linie si mergem la vot si in 2016.

Pana atunci: lurk0000.gif
dizzy
QUOTE(crintea1949 @ 17 Nov 2014, 14:51)
Gutten Morgen, Gutten Tag.
Ce reprezinta votul? Arma de raspuns a alegatorului pentru politicianul care nu si-a indeplinit promisiunile. Cum au raspuns alegatorii la masura de inghetare a salariilor si pensiilor aplicate de administratia PDL Boc primministru masura aplicata conform legii 283 din 2011?Cum au raspuns alegatorii la masura de reducere cu 25% a salariilor personalului bugetar, masura anuntata de dl presedinte Basescu si realizata, cu efecte asupracelor care s-au pensionat in ultima perioada? Cum au raspuns punctual profesorii carora li s-a aprobat prin lege  marirea cu 50%  a salariilor si nerealizata pana in prezent? Cum au raspuns pensionarii cu pensiile nesimtite care au fost reevaluate, micsorate de guvernarea Boc? Cu legea pensiilor nr 263 din 2010 au fost inasprite conditiile de pensionare, adica s-a marit perioada  de la 30 la 35 de cotizare obligatorie, s-a luat in calcul intreaga perioada de salarizare .. lege asumata de guvernarea Boc  netrecuta prin parlamentul Romaniei. de ce s-a mai scandat jos comunismul? Romania este ocupata militar de US Army, economic de magnatii  imperialistii rusii. Doar prostimea mai crede in fantoma comunismului.Ce ziceti pentru rezolvarea problemei diasporei nu ar trebui ca in tara sa se desfiinteze 30% din sectiile de votare si sa se infiinteze in strainatate, iar cine doreste sa voteze sa dea o fuguta pana la Wiena sa voteze. Ce ziceti?
*




Gutten Tag,
Cu riscul de a-m lua niste pulingurine, esti total pe din'afara.
Da, criza a fost gestionata prost, dar una peste alta n-a murit vaca, a scapat, mai schioapa, mai chioara, dar a scapat.
Nu uita ca pe vremea Tariceanului primeam intre 4 si 6,5 MILIARDE de EURO veniti de afara de la romanii aflati la munca peste granita.
Cand a venit Boc au scazut la sub 4 Miliarde de EURO.
Bancile si-au tras banii, ca nu erau proaste sa ii lase in economie.
Despre sistemul de pensii: nr total pensionari 5.357.000 la 5.900.000 angajati.
Mai adauga 4.230.000 de copii si intelegi de ce nu are cum sa functioneze sistemul actual.
Dupa interactiunile mele cu "pensionarus ingratus", mi s-a acrit de ei.
Au avut o viata, au trait-o cum au vrut, l-au votat pe Ceausescu si Iliescu si acum tot ei fac gat ca sa le dea. Cine naiba sa le dea si de unde? Industrie nu mai e, treaba la care au participat si ei, agricultura le pute sa se apuce de ea, servicii nici atat.
Politicienii ii baga inseamna doar pentru ca au drept de vot, se incoloneaza si isi vand stampila pe o galeata cu zahar, ulei si faina.
vercingetorix
QUOTE(IsNa @ 17 Nov 2014, 14:46)
Iohannis sa vegheze la RNP-uri, si-atat.
*


Dacis, vezi ca te-a bagat in somaj colegul IsNa. icon_mrgreen.gif

Sa incerce cineva sa-l contrazica cu ceva argumente concrete pe colegul crintea1949...
M-am uitat in scripte...pare ca are dreptate, asa s-au petrecut lucrurile.
IsNa
In exprimarea unui jurnalist de profesie:
http://www.zf.ro/zf-24/pasul-inapoi-a-veni...-totul-13579380

Spicuiri:
QUOTE(Iulian Anghel)
În mod normal, PSD ar trebui lăsat să-și ducă mandatul până la capăt. A câștigat fără drept de apel alegerile legislative...

Strada poate să-i ceară demisia premierului pentru modul dezastruos în care a organizat alegerile, dar nu Vasile Blaga, un politician din preistoria politicii românești.

Vor urma din nou trădări pentru formarea unei noi majorități în care capii vor fi din nou Blaga, Oprea, eternii oportuniști din UDMR sau ce-a mai rămas din partidul lui Voiculescu? Tot relicvele politice vor face jocul așa cum îl fac de 20 de ani? Atunci la ce bun toată această agitație?

A venit vremea unei retrageri în masă, a unei extincții voluntare a unei clase politice fără valoare. Nu știu dacă Predoiu, Ungureanu, Hellving sau Siegfrird Mureșan vor fi politiceni buni. Nu știu dacă Iohannis va fi un președinte bun. Dar știu că cei care-și ițesc acum capetele din spatele lui proclamând victoria “lor” nu au fost politiceni buni. Este mizerabil să vezi cum oameni aparent nobili fac tot ce le stă în putință să nu lase nimic bun în urma lor.
diaconuliviu
QUOTE(dizzy @ 17 Nov 2014, 14:54)
Gutten Tag,
Cu riscul de a-m lua niste pulingurine,[...]
Dupa interactiunile mele cu "pensionarus ingratus", mi s-a acrit de ei.
Au avut o viata, au trait-o cum au vrut, l-au votat pe Ceasusescu si Iliescu si acum tot ei fac gat ca sa le dea. Cine naiba sa le dea si de unde? Industrie nu mai e, treaba la care au participat si ei, agricultura le pute sa se apuce de ea, servicii nici atat.
[...]

Scuze da' ti le iei pe drept.

Atunci cind ei si-au trait viata cum au vrut - asta ca sa te citez - contribuiau la fond de pensii, cu care se hraneau alti pensionari...(daca si ei spuneau ca-si baga in ei pensionari, azi ai fi urlat ca strabunicii tai au trait fara pensie...) la scolarizarea ta gratuita, la ce mai primeau parintii tai, atit cit primeau alocatie pt tine...etc.

Cit despre ce s-a distrus si cit..TOTI, si tu, si eu, si parintii tai care am asistat cu mamaliga exploziva in mina cind "oamenii de bine" ciordeau si vindeau rulmentii in turcia "sa le faca plozilor situatie"..


Adica poate si parintii tai (retoric vorbind)...

Dar, chiar, unde era mamaliga exploziva cind se furau toate cele? Nu era. Ca nici nu a existat vreodata, in 89 fiind niste trotil de import... In plus, cine sa spuna hotii? Mai degraba au furat si cei ce vedeau.
Pe ideea ca de ce aia si io nu?

e mult de discutat...


Acum "tu" sau tinerii sau mai putin tinerii..au o viata si si-o traiesc.
Si isi baga in ele taxe si impozite care, atit cit sint de mari sint corecte pt a intretine(tu ai zis ca-s multi de intretinut de putini lucratori)..
Si miine or sa vrea pensii dupa ce n-au muncit.
sau n-au cotizat.
Si vor asistenta medicala si invatamint gratis pt plozi, ca de, au drepturi...atit au, drepturi. Obligatii?
dizzy
De ce crezi ca i-am exclus pe ai mei?
As putea sa-ti povestesc cateva ore despre una despre alta.
Si nu cred ca am urlat, mi-am exprimat punctul meu de vedere si atat, cu riscul de a-mi lua pulingurinele.
Scolarizare gratuita? "Foarte" gratuita, meditatatii, atentii, fondul clasei, chestii pe care le platesc si eu acum pentru gradinita "gratuita" a copiilor mei.

Despre numarul de lucratori si pensionari am citat din surse disponibile pe net, nu-s inventiile mele.
diaconuliviu
QUOTE(dizzy @ 17 Nov 2014, 16:14)
[...]Si nu cred ca am urlat, [...]

Scria "AI FI urlat"...era o conditie...


Ideea e ca vedem ce se petrece dar nu mai "explodam" ...de ce oare?
Am dreptate ca romanii is lasi de fapt?
Incep sa ma conving din ce in ce ca marii nostri eroi au fost oarece eroi de interes. Daca le-a si iesit o fata de erou..de bine...

Mda, eu editez, tu editezi..ne-am pierdut nitel


Pai...sa iertati, coane, eu chiar am avut parte de invatamint gratuit, de la gradinita pina la facultate. Probabil ca pina in '89 cineva se preocupa ca eu sa am acele conditii.

Iata ca dupa...spui singur si nu te contrazic ca cotizezi pe fata...oare de ce?
Nu cred ca-s de vina pensionarii.

Cit despre numarul ala nu ti l-am negat. L-am luat de bun dar: pt ca 5 mil sa intretina inca 8-9 mil oameni (si acilea nu pusesi neam asistatii sociali care beau si lucreaza cu ziua la negru) taxele pe venituri trebuie sa fie alea mari care sint. Daca toti aia care scot venit ar fi controlati si impozitati, intretinatorii ar fi mai multi ca numar, intretinutii mai putini.

E, asta se cam stia atunci cind pensionarii de azi "isi traiau viata cum voiau"...
dizzy
Sa explodez ca sa ce?
Un unchi de-al meu a "explodat" la revolutie, a fost impuscat si i-au ramas doi copii mici fara tata. Nici macar nu avea stofa de erou, a fost la locul nepotrivit unde niste exaltati l-au executat. Tare greu le-a mai fost alora mici, au ajuns cat de cat bine cu ajutorul rudelor, ca statul le-a dat si lor pulingurine.
Dintre cei foarte vociferi in momentul asta, in special pe mediul online sunt destule personaje suspecte care se dau mari democrati si pe care ii cunosc drept copii de securisti, nomenclaturisti si bișnițmeni cu trecut foarte dubios. Azi sunt mari sustinatori ai neamțului si dau lectii de democraceala.

Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramâi la toate rece.


Multe trec pe dinainte,
In auz ne suna multe,
Cine tine toate minte
Si ar sta sa le asculte?...
Tu asaza-te deoparte,
Regasindu-te pe tine,
Când cu zgomote desarte
Vreme trece, vreme vine.

Ma bucur sa vad oameni care trag sperante ca o sa ii faca politicianii ceva pentru ei. Or sa faca, pentru ei, nu pentru noi. Ultimul politican de la care am avut sperante, a fost actualul chirias de la Cotroceni. M-am lecuit!

Despre alocatia de copii, mirifica suma de 42 lei pe luna ii ajunge unui copil pentru doua cutii de lapte praf sau o pereche de pantaloni sau mancarea pe 4 zile (subtirica). Asta dupa ce scroafele de la protectia copilului se poarta cu cei care vin sa-si depuna dosarul de parca ar fi pe mosia lu' ma-sa. Si acum imi e datoare primaria cu valoarea trusoului de la primul copil. As renunta la aia 42 de lei daca le-ar da afara pe nesimtitele alea.

Ce asteptari am eu de la oricine ar fi pe postul de presedinte:
1. Curățenie de la un capăt la altul. Indiferent de partid, corupții și hoții trebuie să dispară din oricare partid ar fi ei.
2. Recastigarea demnitatii de a fi roman. Sa ajungem sa nu ne mai fie rusine de faptele conationalilor. Asta sa inceapa cu Presedintele.
3. Liste suplimentare, turism electoral, vot multiplu sa nu mai existe. Investigarea banilor din campanie.
4. Incetarea transformarii Romaniei in stat fundamentalist Ortodox. Incetarea folosirii credintei ca instrument de manipulare politica.
5. Bazele unei economii sanatoase bazate pe inovatie, munca nu pe intins mana.
IsNa
Victor Ponta, mai lucid decat a fost vreodata in ultimii 2 ani:
http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1858821...im-ministru.htm

Daca vorbea asa macar in ultimul an, castiga alegerile din primul tur. Bunadimineata.

Nu la fel Tariceanu, care nu se poate abtine sa-l atace si azi pe Iohannis (si marota cu Basescu!! iar si iar rolleyes.gif ). Penibil, in sensul cel mai restrans al cuvantului.

Spicuiri:
QUOTE(Ponta)
E evident ca Romania are nevoie de o noua legislatie si logistica privind votul din diaspora.
...  sa elaboram legislatia care sa asigura participarea la vot a tuturor romanilor.

Trebuie sa avem decenta si intelecpciunea sa tacem din gura o perioada, toti. ( PRICELESS - nota mea)

Am discutat cu Zgonea, cu Neacsu, maine toata coalitia va vota pentru respingerea definitiva a legii amnistiei si pentru incuviintarea legilor justitiei.

QUOTE(Ponta)
Le transmit celor peste 5 milioane de romani care m-au votat ca sunt foarte onorat de sprijinul lor, ma simt foarte obligat fata de ei si voi incerca sa-i reprezinta, sa-i apar si sa-i protejez.

Daca spunea asta aseara la ora 21:00, cand n-a avut curaj sa iasa din sediu, ar fi valorat mult mai mult.
npleshea
Iohanis este doar o petarda basista care o sa se fasaie cand il va pune pe Basescu prim ministru. Nu are experienta politica si va fi rapid debarcat ca sa fie inlocuit cu oamenii din PDL-PMP.
radian
Welcome back tovarase.
tony-s
Poate gasesc aici pe cineva...cum spuneam pe topicul celalalt - pun pariu cu oricine ca cel tarziu pana prin martie-aprilie (e posibil si mai repede daca pesedeii sunt inteligenti si renunta repede la guvernare) nea base va fi prim-ministru - pe modelul medved-putin.

Acum totul depinde de pesedeii - daca renunta repede la guvernare intr-un an jumatate in 2016 vor castiga mai detasat decat in 2012....si vom avea doar vreo 2 ani de recesiune puternica cu nea base la timona daca pesedeii vor tine neaparat de ciolan va fi dezastru mai ceva ca-n 96-2000....e drept ca economia acum e mult mai stabila si dezvoltata insa nea base ne-a aratat ca e in stare de ce e mai rau.

Practic cat timp a fost stanga la guvernare - 92-96, 2000-2004,2012-2014- tot timpul a fost crestere si dezvoltare economica - cat timp a fost dreapta 96-2000, 2009-2010 - a fost dezastru economic e drept ca a mai fost si perioada 2004-2008 - insa tariceanu e mai de stanga decat multi din pesede in plus pe vremea aia tariceanu fara pesede nu rezista in fata lui nea base...perioada 90-92 nu e relevanta - inca nu exista o tara romania.
radian
Wow ce de prospaturi pe DC...

Tonica, pariu pe un bax de bere ca Johannis nu o sa-l numeasca veci pururi pe Base presedinte?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.