Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia pick-up 1.9d
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
chirilasorin
Salut, am trei probleme la papucul meu tractiune fata.
1. La plecare de pe loc, uneori, sare de fata
2. In mers in orice treapta de viteza in rampa, cand trec peste o denivelare sau atunci cand o accelerez brusc se aude si se simte o bataie in zona pedalelor spre centru masinii. Am schimbat bucse, planetare, tampoane cutie, bielete cu capete de bara, am facut unghiul. Vreo idee?
3. In mers cu motorul nici subturat nici turat, undeva la mijloc, incepe sa isi faca un "joc" stanga-dreapta destul de tare, daca accelerez sau reduc revine la normal.
r3d
vezi ca iti atinge teava de esapament de caroserie.mai exact loveste de jugu la cutie.de la trepidatii iti bate in el si simti loviturile in podu pedalier.cum adica la plecarea dupa loc sare masina de fata ?cauciucurile sunt bune?sa nu aiba deformari.dar nu cred.verifica toata tanpoanele care tine teava de esapament pa sub masina
chirilasorin
Am verificat teava de esapament, a tras de ea, sus-jos, cat am putut si nimic.
Cauciucurile eu zic ca sunt bune, nu le am verificat sa vad daca sunt ovalizate etc, oricum trebuie sa imi pun cauciucurile de iarna( noi) si atunci am sa stiu daca de acolo e problema.
r3d
pai degeaba ai tras de ea daca nu ai fost atent fix unde trebuie:).uitete atent unde trece teava de esapament pa sub jug.uite atent acolo ca sigur atinge teava de jug.
chirilasorin
ok, cand am ocazia am sa verific, multumesc
chirilasorin
1. La plecare de pe loc, uneori, sare de fata
Am schimbat cauciucurile si tot asa face, uneori.
chirilasorin
r3d Nu atinge in jug, am verificat peste tot, e exclus sa fie esapamentul.
sebymesteru
Verfica si tampoanele de la motor,sa fie bune si fixate la locul lor si lamureste-ne si pe noi ce dzeu intelegi tu prin "sare de fata".... unsure.gif
chirilasorin
In treapta 1, cand debraiez si masina incepe sa prinda viteza, pentru cateva secunde, masina "topaie". Am schimbat si cauciucurile si e la fel.
"In mers in orice treapta de viteza in rampa, cand trec peste o denivelare, in viraje sau atunci cand o accelerez brusc se aude si se simte o bataie in zona pedalelor spre centru masinii. Am schimbat bucse, planetare, tampoane cutie, tampon esapament, am verificat tampoanele de la motor( mecanic nu eu), bielete cu capete de bara, am facut unghiul. Pe liber nu se aude-simte ceva chiar de trec peste denivelari sau in viraje, doar uneori in frana de motor dar la turatie mai mare" Nu a mai patit nimeni asa ceva?
sebymesteru
Daca prin topait intelegi ca masina si ansamblul motor-cutie se zdruncina la plecarea de pe loc,problema asta o am si eu,dupa ce merg mult prin oras(ambreieri-debreieri dese si multe) la plecarea de pe loc,daca nu turez putin mai tare decat de obicei,intreg ansamblul se zgaltaie de parca ar vrea sa cada de pe tampoane. Problema se pare ca ar fi dupa unii din placa de presiune(ambreiaj de 200) care isi modifica propietatile dupa ce se incalzeste,fie din disc,dupa altii,material de ferodo prost si de-asta prinde cu smucituri sau arcuri de amortizare slabite la disc,care zic eu ca pica. Daca ar fi de la arcuri,ar face permanent asa,nu doar dupa ce se incalzeste.
chirilasorin
Dupa sarbatori ma duc la service sa dau cutia jos ca am probleme cu simeringul priza cutie, la temperaturi de peste 10 grade si daca motorul a ajuns in temperatura normala, si fortez putin sau in rampa, imi patineaza ambreajul.Acuma iarna nu am nici o problema dar e inceputul sfarsitului.Imi da putin ulei pe la planetara din stanga si intre cutie si motor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.