Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglare releul mecanic?tensiune optima alternator?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
extremeseby
cum se regleaza un releu mecanic astfel inkat s debiteze tensiunea optima.care e aceasta tensiune?mie imi arata 12,4 la relanti si 15 si ceva turat.
sddragos
Mie imi indica 15 V la ralenti si 17 V cu motorul turat. Am verificat diodele, nici una nu e arsa. Sa fie releul electronic? Cum verific asta?
Electronistu'
QUOTE(sddragos @ 24 Oct 2005, 07:44)
Mie imi indica 15 V la ralenti si 17 V cu motorul turat. Am verificat diodele, nici una nu e arsa. Sa fie releul electronic? Cum verific asta?
*


Daca e cu comparatie pe borna + a bateriei, vezi ca nu iti fi sarit firul, ca exact asa se intampla.
electric
QUOTE(sddragos @ 24 Oct 2005, 07:44)
Mie imi indica 15 V la ralenti si 17 V cu motorul turat. Am verificat diodele, nici una nu e arsa. Sa fie releul electronic? Cum verific asta?
*


daca iti incarca atit in baterie vezi ca o distrugi; verifica cu un voltmetru bun shi daca ai aceleasi valori schimba releul. diodele nu au treaba cu incarcatul mult , ci atunci cind nu incarca.

QUOTE(extremeseby @ 23 Oct 2005, 23:18)
cum se regleaza un releu mecanic astfel inkat s debiteze tensiunea optima.care e aceasta tensiune?mie imi arata 12,4 la relanti si 15 si ceva turat.
*


tensiunea optima este 13.8 relantiushi 14.2 turat; cel mai bine pui un releu electronic
driverx
extremeseby

1. Daca nu incetezi cu IRC-ul, zbori de aici
2. CAUTA. S-a discutat atata de asta.

Topic closed.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.