Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Releu semnalizare electronic!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tudorache1982
Rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, mi-am achizitionat led-uri CREE pentru semnalizare in privinta reducerii consumului, insa clipeste semnalizarea repede. Am fost si am cumparat de la piese auto releu semnalizare electronic (ca cel atasat) insa s-a dovedit a fi tot mecanic. Am cautat la mai multe magazine si peste tot au numai modelul acesta. Recomandati-mi si mie ce releu sa cumpar care sa fie intradevar electronic, masina este o dacia 1300.
[attachmentid=1627971470]
nikuniku
releu trebuie sa aibe un consumator de 21wati pentru a,,,clipi,,mai rar,cum ledurile au consum mic,releu simte ca nu are acei 21 wati,si clipeste ca si cum ai avea un bec ars,deci clipeste repede
releu din poza este electronic doar ca are un releu mecanic prin care se alimenteaza becurile
ia incearca si pune becuri in locu ledurilor,vei vede ca clipeste mai rar
tie iti trebuie un releu de semnalizare total electronic(nu cred ca vei gasii)care in locu releului care alimenteaza becurile sa aibe in circuit electronic cu o cadenta de clipire de 1 secunda,adica 1 secunda aprins 1 secunda stins
bygy007
se poate modifica electronica in asfel incit sa clipeasca rar dar nu va mai merge becul din bord de semalizare bine in functie de modelul schemei din interior se creste o rezistenta care citeste curentul consumat de becuri , rezistenta fiind de valoare foarte mica a pina in 0,5 ohmi

o poza clara cu componentele si cablajul releului respectiv ar fi edificatoare
val2011
Eu am cumparat unul din buzau tot din acelasi motiv

cris06
La dezmembrari se mai pot gasi relee electronice cu tranzistoare, fabricate de Electroprecizia tip 4264 100 sau 200 la care frecventa de oscilatie nu se modifica in functie de sarcina. Aceste relee functioneaza chiar si cu un led. Problema e ca nu va functiona martorul din bord (care e comandat de un releu reed a carui bobina e calculata pt 45 W).
maho
QUOTE(tudorache1982 @ 26 Nov 2014, 20:13)
led-uri CREE pentru semnalizare in privinta reducerii consumului,
... masina este o dacia 1300.

Se merita ? Pt. faruri as mai intelege, dar cat consum e pe semnalizare, ca sa merite bataia de cap ? Eventual, la o dacie 1300, mai degraba m-ar interesa originalitatea si mentinerea intr-o stare f. buna.
C a t a l i n
Pe faruri dubleaza valoarea masinii cu fiecare led cumparat.
IRONICK
Eu nu inteleg altceva, ce treaba are semnalizarea cu reducerea consumului?
C a t a l i n
Păi de când s-a introdus încă o acciză în carburant, foarte rar mai semnalizează cineva pe șosele.
tudorache1982
Led-urile le-am primit cadou si nu vreau sa le vand, in legatura cu consumul este vorba de cel de curent nu de carburant. Si m-ai am o rugaminte, spuneti-mi si mie ce soclu are bec-ul de la pozitie fata, am atasat poza cu modelul de lampi.
[attachmentid=1627971544]
cris06
Curentul electric la masina se produce prin consum de carburant.
Soclurile de lampa fata D 1300 si 1310 cu 4 faruri rotunde sunt tipul BA15S (standard), atat la semnalizare cat si pozitie. Acel bec de 5W se mai numeste si "cireasa".
tudorache1982
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.