Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: De câte ori ați schimbat parbrizul?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
nasty
http://m.220.ro/auto/Din-Ciclul-Ce-Obiecte...6J/?rel=related

E drept că am luat pietre de pe drumuri reabilitate în mod barbar cu criblură, care trebuia să se lipească de drum cu ajutorul soarelui, adică a căldurii.
ORIJINAL21
Mi s-a facut inima cat un purice...
La final, fiind chiar Tragic.

Cum ar trebui sa reactionezi pe moment?
Ii multumesti lui D-zeu ,ca inca mai traiesti si ca nu ti-a gaurit capul acea"scandura "?
Sau cauti rapid vinovatul/despagubitorul..?
bobo77
Din cate masini am avut pana acum nu am avut acest ghinion...
dizzy
Eu schimb cam unul la 2 ani la utilajul meu.
Recordul negativ a fost de unul la 2 luni.
Motiv: pietre aruncate de alte masini.
Macar am parbrisul curat si nezgariat.
Ampt
QUOTE(dizzy @ 21 Dec 2014, 08:13)
Eu schimb cam unul la  2 ani la utilajul meu.

Zici că îl ai trecut în desfășurătorul de revizii.
Merced
Dacia din '79 pe care am avut-o de noua in familie si cu care am mers si eu cativa ani avea inca parbrizul original. Pe langa cele patru-cinci urme de pietre(una facuta chiar de mine, cand aveam vreo cinci ani si aruncam cu pietre dupa frate-meu in curte la tara smile.gif ) ziceai ca a fost sablat. Ce-i drept sa punem la socoteala si cei 300.000km facuti cu ea. Noaptea era un chin sa mergi cu ea, mai ales in oras, unde orice luminita se transforma intr-un spectacol de lumini. radmasa.gif
La Cielo-ul care a mai ramas in familie cred ca s-a schimbat de vreo trei ori. Prima oara cand i s-a deschis maica-mii capota in mers. Ulterior a cazut un sopron peste masina, din cauza zapezii, parcata fiind pe la tara. Nu s-a spart, dar a luat o lovitura zdravana prin coltul dreapta, iar de acolo au plecat mai multe crapaturi pe toata zona.
S-a inlocuit cu unul mai panarama, chinezesc. In nici doua luni, la intrarea pe A1 trece un tir pe langa mine si imi arunca o piatra. Aud "poc", dar nu vad exact locul loviturii. Ajuns la Bucuresti constat ca e in zona cu "parasolar", zic ca e ok, ca nu incurca. In nici doua luni parbrizul ala s-a facut bors. Au plecat in toate directiile crapaturi. S-a inlocuit iar cu Pilkington, un an mai tarziu iar am luat o piatra pe A1. Din fericire doar superficial, si au trecut deja sase luni de la eveniment, nu pare sa se extinda crapaturi in cazul asta, biggrin.gif
dizzy
Da, eu am abonament la Pilkington. Imi trimit aia cos de sarbatori.
b-73-zdv
13 ani de 1310 nici un parbriz, 10 de solenza, 2 bucati schimbate. Motive par a fi: trafic crescut combinat si cu calitatea proasta a sticlei made in PRC
Raz_B
Pe Dacia 1300 '71, la 300.000km, niciodata. Deja au ajuns stergatoarele sa faca sant in el smile.gif)
bion
De cate ori a fost nevoie. blush.gif
Cosstel
7. de două ori
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.