Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurare mare!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Dr.Cross
Salutare tuturor! smile.gif Sunt mândrul posesor al unei Dacia Solenza cu motor 1.4MPi, fabricată în anul 2005. Am devenit posesorul acestei mașini în urma decesului unei rude, deci, din păcate, mașina nu putea fi trecută decât pe numele meu. Eu am 19 ani și cu asta am zis tot. Doamne ferește să ai 19 ani și să fii conducător auto cu mașină proprie în România.. Asigurarea mă ajunge undeva la +1000 de lei, bani pe care, chiar dacă îi am, nu am de gând să-i dau pe așa ceva. E enorm... ~ 25% din valoarea mașinii. În altă ordine de idei, conform calculatorului ANAF, timbrul de mediu ajunge undeva la 444 de euro..alți bani pe care nu sunt dispsus să-i arunc pe fereastră... Așa că vă întreb pe voi, pot evita abandonul mașinii? Există, oare, vreo posibilitate să scap de această asigurare? Auzisem ceva de un contract de comodat...pe firmă sau pe persoană fizică, nu știu exact ce înseamnă...Dacă mă puteți ajuta, vă rog, aștept un reply aici.

Mulțumesc anticipat!
sorinnx2
Faptul ca a fost trecuta pe numele tau sub ce motiv s-a facut ? Mostenire ?
Daca e prin mostenire nu platesti nici o taxa .
Cu asigurarea nu am nici o idee .
Dr.Cross
QUOTE(sorinnx2 @ 10 Dec 2014, 14:20)
Faptul ca a fost trecuta pe numele tau sub ce motiv s-a facut ? Mostenire ?
Daca e prin mostenire nu platesti nici o taxa .
Cu asigurarea nu am nici o idee .
*



Da, moștenire. Dar nu mă refer să plătesc taxă să o înmatriculez că e deja înmatriculată pe numele meu..mă gândeam să o înmatriculez pe numele tatălui meu, să mai scadă asigurarea aia..
indrecan_calin
Eu m-am interesat exact acu o luna si iti spun ce raspunsuri am primit:
-este legal sa ai asigurare pe alt nume (prin contract de comodat) deci daca te opreste politia nu te amendeaza
-nicio firma de asigurari nu te despagubeste in caz de accident, nu conteaza din vina cui s-a produs acesta si asta deoarece firmele au o regula simpla pe care o accepti sau platesti si anume ca asigurarea trebuie sa fie pe numele din talon, nu din contract.
Am prieteni care circula cu contract de vreo 2 ani si nu au patit nimic, doar au economisit niste bani (multi)
Eu am cumparat solenza in 2012 cand nu era taxa de mediu si asigurarea imi era 300 lei pe an. Am permis de 7 ani, fara niciun eveniment si luna trecuta am facut cea mai ieftina asigurare de 1200 de lei.
Anul viitor ma gandesc foarte serios sa ii dau in judecata. Dar nu m-am complicat cu contracte sau alte smecherii. Pur si simplu vreau ca masina sa fie pe numele meu si sa nu platesc o avere.
Daca te uiti pe forum gasesti toate informatiile pt ca s-a mai discutat.
Dr.Cross
Și rezolvi ceva dacă îi dai în judecată?
slider2
Am fost si eu in situatia voastra aproximativ doar ca eu aveam taxa platita la masina. Rezolvarea pe care eu o vad la voi (i.am recomandat.o si unui coleg) este urmatoarea:
- tinand cont de valoare de piata a masinii, si anume ca voi masinile astea probabil le veti tine pana le veti duce la remat pt ca sunt masini decente si n.are rost sa le dati pe 2 lei, vindeti.le unuia din parintilor vostrii.
- legea spune ca nu ai nevoie de nici un fel de contract de comodat sau te miri ce atat timp cat masina este pe numele lui X dar este condusa de parintii sau copii sau fratii lui X
- revenind, da veti plati taxa de inmatriculare la vanzarea de care zic eu, este un efort dsr apoi mergeti la firme specializate in recuperarea taxei. Sa stiti ca se recupereaza si cheltuielile de judecata, inclusiv combustibilul consumat pentru a va deplasa la tribunal, prin urmare da veti pierde niste bani acum dar ii veti primi inapoi actualizati la zi cu rata inflatiei si cu dobanda fiscala (recomandarea mea)
Rezultatul acestui proces la final de tot este urmatorul: veti avea masina pe numele unei rude pentru care legea nu va obliga sa aveti acte aditionale, in caz de incident Rca.ul va despagubi fara probleme, iar voi veti plati un Rca decent.
edy99
eu am platit pe jumatate de an 150 de lei
slider2
Presupun ca ai peste 30 de ani
vallyyy
Cu judecata din ce vad pe diverse site-uri ca nu prea se mai rezolva mare lucru.

Ceva interesant ce am observat este diferenta de pret intre mediul urban si rural, spre exemplu am facut o simulare la masina personala ( astra G 2006 motor 1.4) : pe Pitesti pretul cel mai mic pe 12 luni este la Astra 1710.54 lei si apoi am facut o simulare cu aceleasi date,dar cu domiciliul la tara, pretul cel mai mic pe 12 luni este la Omniasig 1473,54 lei , vorbim totusi de o diferenta consistenta (237 de lei), avand in vedere ca te costa vreo 10 lei schimbul unui buletin si 40 de lei parca schimbul talonului,din pacate sumele sunt aberante si pe mine nu ma ajuta,daca raman asa o trec pe numele unui parinte............. este si asta o varianta ajutatoare pentru cei care nu au alta solutie ( adica sa o treaca pe numele unui parinte etc)
slider2
Eu am doi colegi care tocmai ce au terminat procesele si isi vor reupera banii dati pe taxa plus actualizari plus cheltuieli de judecata

@valyyy se merge pe principiul ca la tara traficul este mult mai redus si prin urmarea probabilitate de accident mai mica.
vallyyy
E posibil sa fie o portita,stiu si eu cazuri unde s-a recuperat taxa,dar cea veche, nu timbrul de mediu.
slider2
Pai si care sa fie diferenta astfel incat sa nu se poata recupera si timbrul de mediu?
Dr.Cross
QUOTE(slider2 @ 10 Dec 2014, 20:33)
Am fost si eu in situatia voastra aproximativ doar ca eu aveam taxa platita la masina. Rezolvarea pe care eu o vad la voi (i.am recomandat.o si unui coleg) este urmatoarea:
- tinand cont de valoare de piata a masinii, si anume ca voi masinile astea probabil le veti tine pana le veti duce la remat pt ca sunt masini decente si n.are rost sa le dati pe 2 lei, vindeti.le unuia din parintilor vostrii.
- legea spune ca nu ai nevoie de nici un fel de contract de comodat sau te miri ce atat timp cat masina este pe numele lui X dar este condusa de parintii sau copii sau fratii lui X
- revenind, da veti plati taxa de inmatriculare la vanzarea de care zic eu, este un efort dsr apoi mergeti la firme specializate in recuperarea taxei. Sa stiti ca se recupereaza si cheltuielile de judecata, inclusiv combustibilul consumat pentru a va deplasa la tribunal, prin urmare da veti pierde niste bani acum dar ii veti primi inapoi actualizati la zi cu rata inflatiei si cu dobanda fiscala (recomandarea mea)
Rezultatul acestui proces la final de tot este urmatorul: veti avea masina pe numele unei rude pentru care legea nu va obliga sa aveti acte aditionale, in caz de incident Rca.ul va despagubi fara probleme, iar voi veti plati un Rca decent.
*



Și care sunt acele firme de care spui? :-?
slider2
Firmele astea le gasesti pe internet, ele nu fiind altceva decat cabinete de avocatura specializate in procedura de recuperare a taxei. Daca nu ma insel eu era si pe aici pe forum un topic despre acest subiect, cred ca pe la cafenea, si mai mult ca sigur ca poti gasi acolo referinte la diferite firme de genul
Dr.Cross
Măi băieți..căutam informații despre acest subiect și uitați ce-am găsit. Așa să fie?

user posted image

Sursa: Link.
slider2
La prima vedere asa pare, dar ia arunca un ochi aici:http://www.juridice.ro/288066/practica-judiciara-in-materia-litigiilor-privind-restituirea-timbrului-de-mediu-pentru-autovehicule-reglementat-de-oug-nr-92013-primele-solutii-favorabile.html
Din cate vad eu sunt persoane care au castigat in istanta recuperarea timbrului de mediu. Am mai vazut stire in care se stipula ca daca o masina este exportata ultimul proprietar roman are dreptul sa.i fie restituit timbrul de mediu daca acesta a fost achitat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.