Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imi scartaie vitezometrul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ender
Abia mi-am luat o Berlina din 99 si cand masina este rece, scartaie destul de tare vitezometrul. Dupa ce se incalzeste motorul e OK. Ex-proprietarul mi-a spus ca a schimbat cablul si ca nu e de acolo, singura solutie fiind sa ii schimb ceasul. S-a mai lovit cineva de aceasta problema? Gasesc ceas separat? Cam cat ma duce? Exista si alta varianta? Multumesc.
dragOn
1.700.000

Din păcate mă îndoiesc!
asarban
QUOTE


Exista si alta varianta? Multumesc.


Da, cumpara-ti un aparat GPS ultraperformant (cca 800 euroi,) o antena de plafon (alti 120 euroi) si iti afiseaza ala viteza, viteza medie, acceleratiile, tot!
FiveThreeFive
E destul de putin probabil sa-ti scartaie din bord. Nu imposibil, dar improbabil. Daca iti scartaie din bord, vitezometrul ar trebui sa arate valori aiurea iar acul sa fie foarte instabil (sa "penduleze", sau sa se intepeneasca cand si cand).

Ce poti incerca: desfa cablul de kilometraj din spatele bordului si vezi daca mai ai scartaitul. Daca da, este probabil sa fie din cablu. Daca nu, poti suspecta vitezometrul.

Ce mai poti face, este sa demontezi bordul, sa scoti ceasul din bord si sa-l ungi. Sunt sanse sa se rezolve, sunt sanse sa nu.

Da, gasesti ceas separat, nu iti trebuie bord cu totul.
Ov
am mai auzit vitezometre scartaind si era din totalizatorul ala mic de km, nu din ceas. Incearca sa desfaci vitezometrul si sa-l ungi cu ceva (ulei de masina de cusut, vaselina siliconica) dar fff putin, ca daca il gresezi prea mult prinde praf dupa aia si se face un maglavais de nedescris
MUGUREL GINGA
AEIASI PROBLEMA O AM SI EU

DAR I-AM SCOS CABLU SI NU MAI SCARTIE biggrin.gif

UNDE AM DESCOPERIT CA ERA CABLUL DEGRADAT happy.gif

SI L-AM SCHIMBAT SI NU MAI SCARTIE
pais_valenciano
QUOTE(MUGUREL GINGA @ 20 May 2013, 15:34)
AEIASI PROBLEMA O AM SI EU

DAR I-AM SCOS CABLU SI NU MAI SCARTIE biggrin.gif

UNDE AM DESCOPERIT CA ERA CABLUL DEGRADAT happy.gif

SI L-AM SCHIMBAT SI NU MAI SCARTIE
*



Aceeasi problema o am si eu, cand e rece afara mai ales iarna iese un scartait de nu aud ce vorbeste pasagerul din dreapta biggrin.gif . Vara scartaitul dispare. M-am uitat pe sub bord si am vazut ca , cablul la intrare in vitezometru este lagat cu sarma. wub.gif Uneori acul de la vitezometru vibra , alteori ramanea fix la 40 ..50 km pe ora indiferent de viteza rolleyes.gif , cum a venit caldura cum sa reparat singur laugh.gif
sebymesteru
Nu e legat cu sarma,ala e sigiliul din fabrica pentru a sti ca nu s-a umblat la totalizator,cablul are o piulita olandeza in capat cu care se infileteaza pe vitezometru... tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.