Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cablu kilometraj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut232
la mine problema e in felu urmator:
kilometrajele alea,fix si mobil, nu prea imi mai indica,adica se misca cu vreo 2 kilometri la vreo 1000km...

cum se schimba?se da bordu jos?unde tre sa ma uit poate nu e rupt si e doar desprins.......

p.s.:am cautat pe forum dar nu am gasit
rtulea
Se gaseste pe forum, incearca mai cu sarg.
Cum adica "kilometraj fix"?. Pe bord se gaseste "jurnalierul" si "kilometrajul total" Ca sa verifici daca e rupt sau nu cablul (asta daca nu iti indica vitezometrul): scoate-l din ceas, se desface din piulita din spatele ceasului, se ridica o roata cu cricul se introduce masina in viteza si se tureaza usor motorul, daca nu este intrerupt cablul atunci capatul patrat al acestuia se va roti. ATENTIE masina va avea frana de mana trasa si eventual o piatra la roata spate.
Daca este bun cablul atunci sunt rotitele din ceas tocite si nu cred ca se gasesc de cumparat. Un ceas nou costa aprox 1,7 mil si nu se merita. Poate gasesti un SH.
ionut232
prin 'fix' ma refer la cel total
si prin 'mobil'->jurnalieru....scuze

vitezometru si kilometraju imi indica bine.
intai a picat kilometraju total, apoi dupa vreo cateva mii jurnalieru....
cablu nu cred ca e rupt ,pt ca se mai invarte si jurnalieru si kilometraju fix cu vreo 2km la vreo 3-400 de km....
deci daca imi indica vitezometru ce trebuie sa fac?

are cineva idee?
Ov
daca-ti merge indicatorul de viteza dar nu si kilometrajul, nu poti sa-i faci nimic. Schimbi ceasul (dar cand vei afla cat costa, o sa te lasi pagubas).

Toate cele 3 indicatoare sunt actionate de acelasi cablu. Deci daca vitezometrul indica, atunci cablul e ok. Mai departe, miscarea e transmisa la kilometraj printr-un sistem cu clicheti care se uzeaza si n-ai ce sa-i faci. Am incercat sa repar asa ceva si NU se poate, sunt prea multe piese care se uzeaza si pe care evident nu le gasesti
DodoBird
QUOTE(Ov @ 26 Oct 2005, 13:50)
daca-ti merge indicatorul de viteza dar nu si kilometrajul, nu poti sa-i faci nimic. Schimbi ceasul (dar cand vei afla cat costa, o sa te lasi pagubas).

Toate cele 3 indicatoare sunt actionate de acelasi cablu. Deci daca vitezometrul indica, atunci cablul e ok. Mai departe, miscarea e transmisa la kilometraj printr-un sistem cu clicheti care se uzeaza si n-ai ce sa-i faci. Am incercat sa repar asa ceva si NU se poate, sunt prea multe piese care se uzeaza si pe care evident nu le gasesti
*



Si la mine e la fel , doar ceasul nou este 1.500.000 - 1.800.000 dar se gaseste foarte greu . Toti prefera sa vanda tot blocul de indicatoare care e vreo 3.600.000 !

Asa ca deocamdata numar bornele kilometrice radmasa.gif
Ov
user-ul "cei7pitici" avea la promotie niscaiva borduri noi la preturi "studentesti", dar din pacate nu l-am mai vazut p'aci sad.gif
ionut232
mda....deci m-am lamuit....ramane asa...ca bani sa iau tot ceasu nu sunt...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.