Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
costy74
as avea nevoie de o chiulasa asta are scaunele arse am mai rectificato odata si nu mai merge oare merge de la 1310 la 1400 as vrea sa ma ajute cineva care a mai intampinat probleme de genu multumesc.
sk100it
Stiu ca parca daca se monteaza chiulasa de 1300,motorul va fi mai comprimat si e posibil sa sparga vreun piston.Parere personala,a se incerca sa se caute o chiulasa originala de 1400.Stima.
adrian.iorga
nu e ok sa montezi chiuloasa de la 1300 la 1400, invers da
camera de ardere e mai mica la 1300 si mai ai si ceva canale de ungere care nu corespund dupa cate stiu eu
PH-06-BOA
Chiulasa de 1300 e identică cu cea de 1400, diferind la ea doar faptul că are simeringuri pe cozile supapelor, iar pe jumătate nu are găuri de trecere a apei, care nu are efect negativ. Dacă se marește raportul de compresie, cu atât mai bine, că va trge mai bine, în niciun caz nu sparge pistoanele. N-ai să depașești cu ea raportul de 1/12 sau 12,5 cum au alte motoare, care ar însemna să meargă numai cu pistoanele sparte. Eu am o chiulasa de R12, cu camera de ardere de 23 cm cubi, față de 44, căt e la Dacie. Aia cum a mers? Capitalismul tâmpit, niciodată nu vă va învăța de bine și nu va face ceva bun la tine în țară, care să depășească țările de origine. Dacia nu putea să fie mai „tare” ca Renault-ul. Ei și-au pus chiulase și au motoare care să „rupă” pământul. Ce-ar fi însemnat ca , Dacia să fie mai bună ca a lor ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.