Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA 1410 TLX 1990 EXPORT
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
1310CL
Beton dacia !!! sper sa ai grija de ea mult si bine de acum inainte !

Ca un sfat,muta masina de acolo....din cate vad din poze e strada si ar fi total aiurea sa ti-o gasesti sifonata sau lovita rau....probabil n-ai alt loc...dar totusi...daca ai ocazia,dai drumul !!! smile.gif
Equinox
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 1 Mar 2015, 21:59)
Mie acolo nu-mi merg... unsure.gif
*




Aia e ceata..Poate nu ai butonul de ceata legat..
Ov
sau poate nu stii ca merge doar cand e faza scurta aprinsa smile.gif
Tommi.
Daca te intereseaza am eu un spoiler de TLX .
razvan32
foarte frumoasa. a mea e identica ca a ta. are si aceeasi culoare crem 427. este fabricatie 1990 luata de la pitesti pe data de 30.05.1990
http://www.daciaclub.ro/DACIA-1990-t201630.html
Alex 23
Tommi ai PM.

Razvan32, iti cumosc masina, am si postat de cateva ori in topicul tau. Like.
razvan32
imi faci si mie niste poze cu presurile de noroi stanga si dreapta spate sa vad cum sunt prinse. sa rupt pe partea dreapta si nu gasesc.
DACIOTUL_97
Sunt prinse la fel ca la mine (cel putin pe partea dreapta).Pe stanga am ceva handmade laugh.gif
Alex 23
Azi am reusit si am montat rezervorul, dupa ce a fost curatat si vopsit,am pus inapoi roata de rezerva si mocheta, pacat ca aceasta nu este intr-o stare atat de buna, deoarece a fost patata de grund care nu s-a mai luat desi am incercat mai multe metode de curatare . La mine atat mocheta cat si lateralele sunt de culoare gri deschis,un model mai rar.
maho
Incearca cu diluant pt. grund, nu vad de ce n-ar merge.
Alex 23
Nu merge, pentru ca a intrat in tesatura, la momentul respectiv fostul a incercat sa stearga si a intins mai rau.



8 Mar 2015, 19:29:
Mici imbunatatiri
DACIOTUL_97
Foarte curat si frumos aranjat smile.gif Imi poti explica te rog cum ai montat ceasul de Oltcit ? Sau macar o schema daca ai, mi-ar fi de mare ajutor.
Alex 23
Nu este ceas de Oltcit, este special de Dacie. Inca nu am legat firele,insa unul vine la + plus permanent, altul la + contatct, unul - si altul la + de la blocul de lumini
owy_2010
QUOTE(Alex 23 @ 8 Mar 2015, 18:55)
Nu este ceas de Oltcit, este special de Dacie. Inca nu am legat firele,insa  unul vine  la +  plus permanent, altul la + contatct, unul - si altul la + de la blocul de lumini
*


alex, o poza finala cu masina?
cand?
vad ca nu are bara fata montata smile.gif
iar eu am bara fata de la fosta dacie rosie, ca cand am facut modificarea cu spoilerul, am pus alta bara mai subtire de am decupat-o cu flexul
asa arata eleronul la mn smile.gif
razvan32
asta trebuie sa fie releul pentru electroventilatorul de racire. la mine asa este. nu ai ventilator de racire electric din fabrica?
Alex 23
Owy vezi ca sunt cateva poze cu spatele masinii cu eleronul de la tine montat. Bara fata in ce stare este si bandoul de pe ea?

Razvan, masina a avut electroventilator, insa fostul l-a inlocuit cu elice.
razvan32
QUOTE(Alex 23 @ 9 Mar 2015, 10:07)
Owy vezi ca sunt cateva poze cu spatele masinii cu eleronul de la tine montat. Bara fata in ce stare este si bandoul de pe ea?

Razvan, masina a avut electroventilator, insa fostul l-a inlocuit cu elice.
*




si nu-i pui electroventilator sa fie originala cum a iesit din fabrica?
Adrian Frigo
Salut,asta ce vrea să fie că n-am prea văzut pe nicăieri wacko.gif

9 Mar 2015, 10:49:
Felicitări de achiziție,să o stăpânești sănătos și fără incidente laugh.gif cândva am avut și noi în familie același model luat după ”involuție”de la unguri smile.gif
Equinox
QUOTE(Chelariu Adrian @ 9 Mar 2015, 10:45)
Salut,asta ce vrea să fie că n-am prea văzut pe nicăieri wacko.gif

<span class='edit'>9 Mar 2015, 10:49:</span>
Felicitări de achiziție,să o stăpânești sănătos și fără incidente laugh.gif cândva am avut și noi în familie același model luat după ”involuție”de la unguri smile.gif
*



Din cate stiu e blocaju usii din interior
DACIOTUL_97
E siguranta ce face imposibila deschiderea usii din exterior smile.gif
Adrian Frigo
Mulțumesc,m-am edificat! worship.gif
Alex 23
De azi
alex-mun
FFFFF FRUMOASA ochelarista !!!!! wub.gif wub.gif wub.gif Am avut si eu na din 89 rosie , prima mea masina , parca si acu mi-e dor de ea blush.gif

La asta vin bine si CMS -urile si mai ai loc si de alte inventii subtile wink.gif
Adrian Frigo
Înafară de jenți îmi place până la ultimul șurub dar fiecare și-o face cum vrea smile.gif niște jenți canada îi venea de minune tongue.gif părerea mea
Alex 23
Am si jantele de canada originale ale masinii echipate cu cauciucurile originale Victoria 155/80/13 insa au nevoie de o mica cosmetizare, la final ele vor ajunge pe masina.
Adrian Frigo
Super,abia aștept să văd rezultatul final mai ales că din câte văd lucrarea este făcută meticulos și cu simț de răspundere laugh.gif Felicitări și spor la lucru în continuare biggrin.gif
Alex 23
Am montat ceasul si aparatoare noroi fata stanga, din pacate doar una. Caut pereche daca are cineva modelul.
Alex 23
In dupa-amiaza aceasta s-a montat bara spate dupa ce a suferit cateva operatii estetice, se intunecase si nu am mai apucat sa fac poze, revin maine. Urmeaza completarea portbagajului.
Intre timp a sosit si spoilerul fata original care trebuie de asemenea putin cosmetizat.
DACIOTUL_97
Asteptam pozele.Spor la treburi !
Alex 23
Azi am montat o emblema noua cu 1310, ramane aceasta pana voi gasi una cu 1410 daca nu noua macar impecabila.
S-au montat tampoane de bara noi de origine , cele vechi era cam imbatranite si daca tot am avut o lampa noua iluminare numar m-am gandit s-o atasez si pe aceasta, bineinteles tot de origine.

Partea din spate 90% terminata, mai urmeaza de montat singura piesa de rezistenta pentru finalizarea spatelui.
DACIOTUL_97
E foarte frumoasa biggrin.gif Vara asta poate facem o ieseala naughty1.gif
Alex 23
A sosit si intre timp s-a si montat piesa lipsa din puzle, o emblema nou nouta MLS.

O poza cu spatele inainte de reconditionare. Parca e ceva diferenta nu? wub.gif
iustin_uap
Felicitari! Imi place foarte mult modelul asta, TLX/MLS.

In carte e trecuta 1410? Si in cazul asta cei de la Dacia s-au jucat cu denumirile, intrucat majoritatea Daciilor cu motor de 1.4 au fost denumite 1310.

Veniti cu ea la Brasov?
owy_2010
QUOTE(Alex 23 @ 13 Mar 2015, 19:35)
A sosit si intre timp s-a si montat piesa lipsa din puzle,  o emblema nou nouta MLS.

O poza cu spatele inainte de reconditionare. Parca e ceva diferenta nu? wub.gif
*


SUPER A IESIT, IMI PLACE CE VAD wink.gif BWO, dar la buson benzina , un antifurt cewa?
DACIOTUL_97
Alex,masina cum este trecuta in talon ? MLS sau TLX ?
Alex 23
In carte este trecuta Dacia 1310 TLX cu motor 1400. Busonul are o gaurica in care intra un surub imbus, un fel de antifurt. Cea pe care am avut-o era trecuta in carte 1310 MLS.
La Brasov nu stiu daca voi ajunge anul acesta, dar nimic nu este imposibil.
Multi ma tot intreaba unde am vopsit masina, nu prea le vine sa creada ca este vopseaua originala. Polish-ul 3M face intr-adevar minuni.

Puzle completed. smile.gif
DACIOTUL_97
Bravo up.gif Emblema spune totul icon_mrgreen.gif
tavi_dacia1100
QUOTE(Alex 23 @ 14 Mar 2015, 14:56)
In carte este trecuta  Dacia 1310 TLX cu motor 1400.  Busonul are o gaurica in care intra un surub imbus, un fel de antifurt. Cea pe care am avut-o era trecuta in carte 1310 MLS.
*


Felicitari! Foarte frumoasa masina!

Totusi, eu am o nelamurire: daca in acte e 1310 TLX, deci ca si a mea (1.4, 5 tr., terosonata peste tot, cu turometru si tot ce trebuie) de ce are fetele de usi ca la TX (numai din vinilin)?
Alex 23
Pentru ca pe vremea aceea se faceau probabil mai multe combinatii de elemente. Spre exemplu cum mai sunt unele din 90-91 fara turometru cu ceasuri bord model 86, cu mocheta de vinilin in interior, etc. La aceste modele nu se poate face o catalogare exacta, ca la 1300 de exemplu pentru ca au fost mai multe combinatii de materiale.

In aceasta seara am terminat de cosmetizat si echipat bara fata cu flapsuri, lampi si bandou, mai ramane montajul pe masina daca tine timpul cu mine.

Are cineva asa ceva?
[attachmentid=1627985978]

Ma mai bate gândul la asa ceva, la mine bandoul a fost gaurit pt prinderea numarului pe mijlocul barii, acum acesta va fi repozitionat sub bara si as vrea sa maschez acele gauri prin montajul a 2 proiectoare.
[attachmentid=1627985980]
DACIOTUL_97
E ok ideea cu proiectoarele pentru mascarea gaurilor,dar trebuie gandit bine in legatura cu suportii pe care vor fii prinse wacko.gif
Alex 23
Ele vor prinse direct in bara pentru ca este gaurita, nu este nevoie de suporti.
Adrian Frigo
Felicitări pentru munca depusă,a ieșit beton! coolspeak.gif un fotoshop ceva?să mai clătim și noi ochii 38.gif
Alex 23
Gata si bara fata.
DACIOTUL_97
Hai ca ti-a reusit operatia smile.gif
Tommi.
Sa vedem spoilerul pus, macar de proba tongue.gif
nelu_1985
Felicitari Alex, masina arata intr-un mare fel;
Cauta un bandou fata nou, e pacat sa se vada gaurile in el, apoi montezi spoilerul si bineinteles numarul sub bara;
Alex 23
Caut un bandou nou dar nu găsesc. ..Toate bandouri noi sa vina la mine...
Pana atunci cred ca le voi masca cu 2 proiectoare pe care mi le doresc pentru fata.
Am pus de proba și spoilerul se încadrează bine. Urmează cosmetizarea acestuia. Pana atunci pentru ca tot aveam 2 lămpi de ceata noi care stăteau degeaba m-am gandit sa le folosesc pe spate prinse de șuruburile scutului de rezervor, pe care le voi lega la stopurile pe frână.
Ov
o sa te opreasca militia daca folosesti luminile de ceata pe frana
Alex 23

La 1300 am o lampa de ceata sub bara legata la pozitii si nu mi-a zis nimeni nimic. Asa poate sa ma opreasca si ca am becuri galbene in faruri nu?
Inainte unii legau si ceata de la stopuri pe frana daca iti mai amintesti la acest model.
La cât mă dau eu cu ele nu cred ca o sa fie vreo problema. Nu obișnuiesc sa merg noaptea pe distante lungi
owy_2010
QUOTE(Alex 23 @ 16 Mar 2015, 14:35)
La 1300 am o lampa de ceata sub bara legata la pozitii si nu mi-a zis nimeni nimic. Asa poate sa ma opreasca si ca am becuri galbene in faruri nu?
Inainte unii legau si ceata de la stopuri pe frana daca iti mai amintesti la acest model.
La cât mă dau eu cu ele nu cred ca o sa fie vreo  problema. Nu obișnuiesc sa merg noaptea pe distante lungi
*


alex, referitor la becuri sa te scot din ceata biggrin.gif
becuri galbene in far , le poti folosi fara probleme, cum a ta e cu 4 faruri, le pui pe alea galbene pe laterale, iar pe interior bagi albe ( alea galbene bat ok pe ceatza , si pe faza scurta , deci sa le pui pe laterale )
sa nu pui albastre sau alte culori, iar in spate mie personal nu-mi place alea 2 lampi legate acolo jos, am avut dacie 14 ani , modelul ochelarist smile.gif
poze interior la mn wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.