Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: roti blocate fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionutz_ro23
dupa un anumit timp poate 2-3 saptamani mi se blocheaza rotile pe fata si se intepeneste frana . ca sa o fac moale inapoi scot furtul care vine de la motor si intra in servo ii dau o cheie , accelerez putin ( sa nu moara motoru) si apas de 2 ori pedala de frana. pun furtunul inapoi si s-a rezolvat totul
am schimbat si supapa dar tot aceeasi problema.
spuneti-mi ce ar putea fi!!
Stash
Eu am schimbat pompa de frana si mecanicul nu a reglat bine pistonul ala sau ce mnezeu o fi si am patit la fel.Lichidul de frana cand l-ai schimbat ultima oara?
ionutz_ro23
faza ii ca masina am cumparat-o abia de 4 saptamani si nu stiu cum ii lichidu de frana
Stash
Cu franele si directia nu-i de joaca.parerea mea e sa te duci la un mecanic sa vada exact despre ce e vorba.
ches
Sunt de parere cu Stash.

Am patit acelasi lucru cu o pompa simplu circuit. Se blocau din cand in cand ambele roti pe fata, cateodata mergea infranat pe roata dreapta fata si m-am dus la mecanic ca mi-a schimbat decat garniturile de la pompa de frana. A plecat taica-meu cu ea peste vreo doua zile si a scos fum din roti (abia ii schimbasem placutele de frana sad.gif ) incercand sa ajunga la cel mai apropiat service. Acolo i-au schimbat pompa de frana cu una noua si de 2 ani nu am mai avut probleme.

Morala: nu merita sa te bagi singur la frane si gaseste un mecanic bun, pasionat, nu o javra mad.gif care umbla dupa ciubucuri -> cum il recunosti: tu ii zici ca vrei sa schimbi o chestie si el zice lasa ca merge si asa.

Inchei aici pentru ca am deviat de la subiect icon_mrgreen.gif .
Stash
Mecanicul la care am dus masina a fost de treaba in sensul ca a pus el o pompa de frana de la service ca sa vada sigur daca e de la pompa pt a nu ma pune la cheltuiala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.