Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: perdele solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
edy99
Sal. Am vb cu o firma care face perdele pt logan, din acelea de acopera tot geamul si toata luneta , si am cerut sa faca si pt solenza. Cine poate da dimensiunile la geamurile de la usi si la luneta, ca o schita , sa poata cei de la firma respectiva sa confectioneze si pt solenza?
kingviper
Pai tu nu poti masura? smile.gif
In semnatura vad ca ai tot solenza.
edy99
nu ma pricep la desen tehnic si la cote
klaus
fa-le poza, scoate-o la imprimanta si scrie pe poza dimensiunile pe care le masori tu, cu manuta ta.
Nu-ti trebuie pentru asta nici desen tehnic si nici cunostinte speciale de cote, asa cum se invata ele prin clasa a IV-a
kingviper
Hai man ca nu trebuie diplome de master si doctorat in arhitectura pentru asta rolleyes.gif happy.gif
Daca le dai lungimea din partea de sus a lunetei (unde e mai scurta) si lungimea din partea de jos, prin unirea acelor puncte, iese unghiul acolor laturi.
Geamurile laterale sunt aproape patrate, acolo e floare la ureche sa masori.
edy99
eu stiu ca nu e asa usor sa faci niste matrite
Maskatu
Mai devreme vroiai dimensiunile. Acum vrei matrite? Pune mana si masoara cu ruleta, ia o poza si scrie dimensiunile peste ea, exact cum ai masurat si trimite-le alora.
edy99
Buna ziua, trebuie sa veniti cu masina la noi la Pitesti sa putem masura geamurile sa facem matrita.

Momentan nu avem cotele pentru Dacia Solenza.
Maskatu
Te-au linistit definitiv. wacko.gif
klaus
QUOTE(edy99 @ 11 Feb 2015, 19:47)
Momentan nu avem cotele pentru Dacia Solenza.
*

radmasa.gif radmasa.gif
In traducere libera: lasa-ne, ca avem treaba!
Le trebuie clar masina ta acolo, ca solenza e o raritate pe piata, mai ceva ca o Tesla sau Bugatti...
Maskatu
Ma cam indoiesc ca isi bat capul cu cote de solenza, avand in vedere ca nu se mai fabrica de multi ani, si sunt si putine. Mai bine pune-i o folie si gata....
indrecan_calin
Pt cati bani fac ei perdele? Si cum se numeste materialul acela cu gauri?
Ma intereseaza si pe mine pt ca le-as folosi doar in lunile caniculare (adica vreo 3 luni), in rest imi place sa vad bine prin geamuri.
edy99
De logan e setul 75 de lei. Materialul nu stiu, nu e panza de aia, e cu gaurele
psychoo
Se gaseau intr-o vreme si la Kaufland (parca) pe diferite marimi. Retractabile intr-un cilindru metalic care venea prins. Nu retin exact detalii, dar cred ca mai sunt sanse sa gasesti.
klaus
e plin vitanul de perdelute d-alea retractabile cu gaurele, de toate marimile, de la geamuri la lunete.
edy99
e vorba de aceste perdele. perdele retractabile se gasesc in orice hypermarket...

[attachmentid=1627981941]
klaus
Si nu poti sa le faci modelul dintr-un carton (il decupezi pe forma geamului) si sa li-l trimiti prin posta?
Maskatu
Daca te chinui putin ti le faci si singur. Ai nevoie de material si de sarma. Formezi sarma pe conturul geamului, prinzi materialul, eventual la un croitor si aia e. huh.gif Banuiesc ca daca ar face ''matrita'' nenii aia de fac perdelele de logan, nu ar costa sub 100 de lei.
edy99
eu m-am gandit ca poate daca doresc mai multi sa cumpere, isi vor da interesul aia de la firma aia si vor face productie in masa. mie unul imi place cum arata, si nu vreau geamuri fumurii...
am perdele de dimensiuni mai mari si nu am nevoie nici de sarme si nici de material, dar la anumite lucruri, daca nu te pricepi, nu te bagi, ca iese tiganie
kingviper
Majoritatea cred ca avem folii...
psychoo
Eu am pastrat-o stock. Desi urmatoarea masina cu certitudine va avea folie anti UV transparenta. In speranta ca nu ma voi mai bronza doar pe partea stanga... dry.gif
BoR
Sunt si eu interesat de un set pentru luneta si geamuri laterale spate, daca reusesc sa le faca pe forma dedicata Solenza/Nova/Supernova.
indrecan_calin
M-am uitat si eu pe un tutorial logan si mi-au placut mult perdelutele din poza lui edy. am vrut sa le fac singur dar nu am gasit nicaieri materialul (in cluj si baia mare) iar cei care fac perdelute pt logan nu au vrut sa imi spuna unde gasesc materialul si sub ce denumire, doar sa le cumpar de la ei. Cereau 200 de lei pt luneta si geamuri spate asa ca am renuntat.
Perdelute retractabile nu-mi pun pt ca nu acopera in intregime geamurile si arata penal cu ventuzele alea.
bogdan.mihalcea
salut. am vorbit cu cei ce fac acele predelute. nu merge sa se prinda in cheder la solenza. a zis ca imi fac , dar cum o sa le prind??? mi-au sugerat folie sau ionizare. tks.
bogdan.mihalcea
salut. astazi am pus folie la batranica. arata mult mai bine decat cu perdelute si pretul nu este chiar de speriat: 300 ron llumar cu omologare si tot tacamul. zi buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.