Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rugina in bolcul motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DROID MAN
am rugina care pleaca mereu pe instalatie si se depune in radiatorul de caldura din bord(CN)....cum reusesc sa scap de ea fara sa desfac motorul
bashtalu
incearca cu solutii de curatat motorul de la 2+2 sau alte firme mai consacrate
Hormonelul
Ai folosit apa chioara in instalatie. Sunt solutii de curatire pe care le poti folosi in amestec cu apa intre schimburile de antigel. Google it: solutii curatire radiator. Daca ai fisuri care s-au sudat s-ar putea ca aceasta curatire sa le scoata la iveala.
Multi nu recomanda folosirea acestor produse.
Nu mai folosi apa chioara.
DROID MAN
am masina de 3 ani ...cand am cumparat-o cred ca nu vazuse antigel ...eu i-am pus mereu antigel dar tot se depune kiar si in vasul de expansiune ca un mal la fund ...acelasi care imi infunda si rodiatorul de caldura din bord sad.gif ...am folosit un produs kiar din asta 2+2 dar nimic ....ba kiar am bagat si calgon in instalatie si tot are sad.gif
vladut88
Eu am lasat furtunu cu apa calda sa curga in instalatie , am desfacut toate furtunele pe rand am lasat sa curga 1 zii intreaga apoi am bagat antigel , da nu posirca cu 10 lei litru ca ala face depunere exact ca si apa ,e drept eu am facut asta la un motor de 1,9 de renault si am dat pe antigel 100 lei , si antigelu scos arata asa dupa 10 luni se vede in galeata in partea de jos a imaginii
quick
si eu am antigelu cu urme de rugina in agragatu din poza de la avatar, anu trecut am schimbat antigelu si am spalat, cu furtunu cu apa, instalatia de prin motor si de prin radiator, dar antigelul nou tot s-a murdarit, asa ca am in plan ca la vara sa dau afara antigelu si sa umplu doar cu apa si sa fac cel putin 5 cicluri de sparare pana reusesc sa scot toata mizeria din sistemul de racire si dupaia sa pun antigel...nu stiu daca-i bine sau nu, dar alta solutie nu vad..
DROID MAN
solutia sigura sa desfaci mototu sa cureti blocu de rugina sad.gif ....o sa incerc cu ceva aticoroziv ,anticalcar ...nu mai am nici o idee
maho
Rugina si calcarul sunt chestii diferite.
Anticoroziv implica un strat protector. In motor cam ce crezi ca ai putea face ? Iti zic eu - nimic.
Cu calcarul care se depune prin radiator si calorifer, e mai simplu, si poate fi si ieftin: ožet, dar il scoti relativ repede (pt. ca-i un acid, si dupa ce-ti dizolva calcarul "se dã" si la metal), dupa care speli bine cu apa si apoi bagi amestec antigel. Sau (in loc de ožet) calgon, da-i mai scump.
sspoitoru
Tot ca si colegii de mai sus, am rezolvat si eu.
Am scos furtunul de tur de incalzire, de pe stutul pompei de apa.
Pe stut am pus alt furtun si l-am lasat pe paman.t
Pe turul incazitorului am bagat apa calda pana a iesit curata pe partea cealalta
Apoi am bagat antigel rosu de straineze[attachmentid=1627983128]
30ron/1.5ltr

P.S. Daca bagi ceva solutie de curatare exista si riscul de a manca si din componentele sistemului de racire/incalzire.
Depinde de solutie...
pais_valenciano
eu nu i-am facut nici o spalare, i-am bagat antigel si tot malul ala se depunea in vasul de expansiune , cand se aduna un strat considerabil, dadeam jos vasul si il spalam, dupa cateva proceduri de astea am scapat de rugina plimbatoare, acum vasul si antigelul sunt curate, antigelul nu mai corodeaza sau face depuneri prin instalatie, cum o facea apa de la chiuveta.

23 Feb 2015, 13:41:
QUOTE(sspoitoru @ 22 Feb 2015, 22:05)
Tot ca si colegii de mai sus, am rezolvat si eu.
Am scos furtunul de tur de incalzire, de pe stutul pompei de apa.
Pe stut am pus alt furtun si l-am lasat pe paman.t
Pe turul incazitorului am bagat apa calda pana a iesit curata pe partea cealalta
Apoi am bagat antigel rosu de straineze[attachmentid=1627983128]
30ron/1.5ltr

P.S. Daca bagi ceva solutie de curatare exista si riscul de a manca si din componentele sistemului de racire/incalzire.
Depinde de solutie...
*



nu conteaza culoarea antigelului, ci trebuie sa citesti pe el sa nu corodeze aluminiul, cuprul sau fonta, si sa nu aiba minerale care sa faca depuneri pe instalatie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.