Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu merg pozitiile pe spate la dacia 1310 break
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cosmin123456789
Am mai citit alte topicuri si nam gasit solutia sa ca deschid unul nou. Asa cum spune si titlul nu mai merge absolut nici un bec de pozitie pe spate intro zi chiar degerasem la maini cu triipla din spate desfacuta . dry.gif . Atunci cand aprindeam pozitia pe fata totul era bine si pe spate absolut nici unul si daca apasam frana se aprindea becul de frana dar daca aprind pozitia se stingea radmasa.gif sigurantele sunt bune becurile taote sunt bune asa ca sa nu imi spuneti ca ai bec ars sau nu mai stiu eu ce pentru ca leam testat toate la baterie
maho
Posibil sa ai vreun scurt pe undeva, la contactele becurilor de pe spate.

QUOTE(cosmin123456789 @ 26 Feb 2015, 18:11)
nam gasit solutia ...  intro zi ... leam testat toate la baterie
*


Poate testezi si niste cratime.
cosmin123456789
pe traseu?

26 Feb 2015, 18:29:
treaba este ca nu mi se aprinde absolut nici un bec de pozitie... nici alea de la nr...nimic
iulica89
Vezi firul de masa care e in portbagaj daca mai e la locul lui sau daca nu cumva ai contact imperfect in mufa ce duce la instalatia spate.
cosmin123456789
la break nu este fir de masa ci o lamela care face contact pe caroserie, mufa acea unde spuneai ca se afla? este cumva una de sub bord? am bord tip scoica
bygy007
in partea stinga a masinii ai un cablu care se duce in spate mergi le el si gasesti mufa , trebuie sa fie pe undeva prin zona pedalelor volanului
cosmin123456789
deci in zona podului pedalier
bygy007
pe acolo am gasit-o eu
catalinmiclescu

verifica cablul ce merge in spate,vezi sa nu ai firul de la pozitie ciupit
cosmin123456789
pai nu pot vedea cabul acela pentru ca instalatia e pe dupa tabla

27 Feb 2015, 13:31:
e ciudat ca daca apas frana becul de frana se aprinde si dacaapas pozitia becul de frana se stinge

27 Feb 2015, 15:17:
cine stia ca becurile de pozitie sunt legate in serie problema era ca nu facea contact becul din tripla stanga. am legat cu un fir soclul becului de un surub de prindere a triplei si problema sa rezorvat ,dar nu merge acum becurile de la nr am masurat la inceputul firului care duce la becurile de pozitie de la nr aveam curent am masurat si la portbagaj la acelasi fir dar nu aveam curent deci era intrerupt vreau sa trag alt fir dar pare cam greu aveti niste sfaturi??? firul acela venea de la tripla dreapta.
cosmin123456789
topic inchis!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.