Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stabilitate directie in mers
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
florinrazvan
Salut,
De ceva vreme "ma dau" cu un Duster 1,5 DCI 4x4 si de vre-o luna ma chinuie o problema la directie, sesizata in special in mers la viteze de peste 70-80 km/h.
Mai exact, in mers, masina tinde sa schimbe directia de mers fara a misca volanul, iar la incercarea de a redresa, se duce in directia opusa dar mai mult decat ii cer.
Am fost la service si am verificat cam tot ce inseamna elemente de directie si stabilitate de la roata si pana la caseta, mai putin aceasta din urma, si nu am gasit o posibila piesa defecta/uzata prematur. Chiar am facut si un test la amortizoare la recomandarea mecanicului, care mi-e si amic, deci nu are interes sa ma "flituiasca" sau sa ma bage la cheltuiala nejustificat, si nu prezinta defectiuni.
Presiune in pneuri corecta si egala S/D, anvelope de iarna fara uzura semnificativa (sunt la prima iarna) si egala....
Ar mai fi de facut o verificare la stand pt directie, dar astept schimbul de "gume de vara" pentru a verifica si indrepta jantele daca este cazul, mai ales ca vor fi anvelope noi.
Totusi, daca va suna cunoscut simptomul, poate imi dati vre-o idee, o recomandare, ceva.
Multumesc.
klaus
Pai... ramane se verifici directia.
Iar daca e vorba de "verificat si indreptat jantele", inseamna ca exista motive pentru a le banui de astfel de probleme...
Eu as mai verifica si rotile (anvelopele) pe fata. Pot fi proaste calitativ si sa se deformeze la viteza.
vsebas
@florinrazvan, ai schimbat anvelopele ? Mai face ? Ce a fost ? Cum ai rezolvat? Geometria e ok ?
Dacus_Malus
si eu sunt curios daca si cum s-a rezolvat problema....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.