Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Compatibilitate piese solenza cu alte masini
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
cosmindumitru
se pot pune pune elemente de caroserie ( bara fata - ma intereseaza in mod special ) de la logan la solenza , vreau sa imi modific solenza si nu prea gasesc spoilere care sa imi placa asa mult pt ea
velceani
nu se poate, sunt sasiuri diferite, faruri, aripi diferite,
cauta pe net, cineva facuse la un momentdat o solenza cu "bot" de logan. Nu cred ca mai merita investitia.

cel mai simplu, gaseste un atelier de tuning, care se ocupa cu bari din fibra etc si vorbeste acolo ce vrei sa faci.
cosmindumitru
ok mersi frumos
catalin_kta
Bratele supensiei fata de Reault Clio 1 si prima generatie de Clio 2 se potrivesc cu o mica ajustare pe Solenza. Bratele sunt cele cu bucsa la capul barii stabilizatoare. pt detali pt acesta conversie de piese

http://www.daciaclub.ro/Inlocuit-brate-Sol...ml#entry4314815
nikuniku
si cauciucurile cat vor rezista,pana sa apara uzura neunifirma pe ele?
basculele de soleza au brate egale pe cand cele de clio au brate inegale
ia pune o poza cu roata pusa pe masina si alta cu bascula montata si masina pe roti(asfalt)
mflorind
E foarte bine ca te ocupi cu imbunatatirile.
Am si eu 2 obiectiuni de facut:
-pivotul la bascula de renault iese mai mult, oricum asta se va vedea in timp la uzura anvelopelor;
-in viitorul apropiat sa ai in vedere ca si imbunatatire a tinutei de drum, inlocuirea amortizoarelor ca sunt curse si de aici rezulta disconfort pe drum accidentat (pietruit, asfalt peticit).
edy99
daca am volan cu airbag si calculator airbag, pot sa il adaptez?
psychoo
La ce te referi cand zici "adaptez"? Vrei sa dezactivezi airbagul?
mflorind
Vrea sa spuna daca poate sa-l monteze. El are solenza din 2003 si nu are airbag volan.
Sincer eu nu stiu, dar poate te ajuta cineva care se pricepe, vreun electrician auto.
psychoo
Calculatorul de airbag de solenza este foarte simplist. Are +Contact, GND, K-line si 2 fire care merg la capsa pirotehnica din volan.
Trebuie doar identificati pinii corecti pentru a putea fi montat. K-Line nu este neceasr sa se monteze in mufa OBD decat daca are erori ce trebuiesc sterse.
Nu are senzori aditionali, decat ce e in interiorul calculatorului -> A NU SE MANEVRA CAT TIMP ESTE ALIMENTAT altfel risti sa iti detoneze capsa.
Se va alimenta doar cand este fixat in suruburi pe tunelul central langa schimbator pentru a evita detectia de socuri.
edy99
Si cum declansaza? Nu are alt senzor in lonjeron? Daca tai din instalatia originala de pe care l-am luat, merge sa tai doar mufa? Sau sa tai mai multe fire?
psychoo
Nu are alt senzor nici in lonjeron nici pe laterale. Inauntru se afla un senzor de acceleratie pe axa X care "simte" lovitura frontala moment in care trimite o tensiune pe cele 2 fire care merg la capsa pirotehnica aflata in punga de airbag din volan. Capsa declanseaza si airbag-ul "sare".
Ca sa demontezi calculatorul de airbag de pe cealalta masina ori deconectezi bornele bateriei prima data, ori scoti mufa din calculator si abia pe urma te apuci sa ii slabesti suruburile de fixare.
Montarea in ordine inversa, prima data se fixeaza pe pozitie, apoi se conecteaza mufa si apoi se pun bornele bateriei inapoi.
Poti sa tai mufa lasand o lungime de 15-20cm firelor ca sa poti sa faci lipituri pe ele. Recomand sa folosesti ca izolator electric tub termocontractabil si nu banda de izolat dupa ce faci lipiturile necesare.
Bafta.
edy99
pai am desfacut calculatorul, si tot de pe masina. a fost data la fier vechi, dupa un accident. am volanul si calculatorul, dar nu am instalatia electrica. a ramas la proprietar. de asta zic, sa tai de pe ea mufa? e necesar sa leg si de mufa obd? am vazut sus ca nu, dar totusi... ?
psychoo
Pai cred ca am raspuns: da!
Taie mufa dar cu rezerva de fir de vreo 15-20cm sa te poti lega cu sarmele tale la calculator.
La volan exista o panglica ce se afla intr-un plastic care sta pe axul vonalului si care se conecteaza la punga de airbag si la 2 sarme pe care trebuie sa le duci pana la calculator.
La fel si cu alimentarea. Daca nu iei si mufa cum te legi la calculator? Lipesti sarma pe pinii acestuia?
Oricum eu nu as monta airbag pe solenza care nu a avut, deoarece acea varianta de solenza nu are ranforsari in usi si caroserie.
In caz de accident se poate sa faca mai mult rau acel airbag decat daca lipseste...
Conteaza distanta si unghiul de deschidere a pungii. Daca se deformeaza mai mult caroseria decat a fost gandit, se poate sa se deschida punga inspre plafon si sa dea un "uppercut" celui de la volan.
Deschiderea airbagului este foarte violenta si periculoasa, existand risc de accidentare severa din cauza lui.
Este o explozie in urma careia rezulta degajare de caldura si expansiune rapida de gaze. Nu este ca o perna de puf...
edy99
eu stiu ca ranforsarile sunt doar in usi, nu si in lonjeroane. deci daca e un impact frontal tot asa se deformeaza caroseria. iar sub bord, am fix acea ranforsare
vladut88
Am avut accident cu solenza , airbagu sia facut treaba cu brio , celalat lovit un opel zafira , nu a purtat centura , nu mai avea airbag , a stat 4 zile in spital , eu am purtat centura + airbagu din volan , si nu am avut absolut nimik , doar ma usturat fruntea cateva ore , masina o fac si montez aibagu inapoi
psychoo
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1047529

Nu stiu exact ce diferente sunt intre cele 2 caroserii. In acele poze era prezentata pt prima data solenza cu airbag iar partile cu rosu erau ranforsarile.
Poate exista unele si pe slz ta, poate nu are aceeasi grosime tabla, etc.
Imi mentin afirmatia ca nu as monta airbag pe slz sau supernova care nu au fost dotate din fabrica cu asa ceva.
Bafta.
edy99
multumesc pt informatii
neacsugabrie
Diferentele sunt urmatoarele: ranfortarile din usi (doar cele inferioare,tevile)intaritura semiaripa si o dublura la planseul pedalier,doar in partea soferului.Dublurile prag,intariturile stalpi si plafon exista la toate modelele de Solenza,nu si la SuperNova.
edy99
Se potriveste chiulasa de 1.6 pe 1.4 ?
radu m
QUOTE(edy99 @ 4 Jul 2015, 21:14)
Se potriveste chiulasa de 1.6 pe 1.4 ?
*


La logan DA,supernova/solenza NU.
edy99
De ce nu?
AdrianT
Cam ce am gasit eu piese de la alti producatori:


-simering pompa servodirectie SLZ :
19,05x33,33x7,9 pe Corteco
COD SIMERING: 01019453B

-Bucse de bascula ; DELPHI TD319W ; SWAG 60 60 0005 ; FEBI BILSTEIN 09146 ; TRW JBU160 ; MOOG RE-SB-1333

Diametru interior [mm]: 12
Diametru exterior: 32
Lungime [mm]: 35
Lungime totala [mm]: 46


-Pivot (diametru interior 10mm, diametru exterior: 16); RENAULT SYMBOL, FEBI BILSTEIN 10640 ; DELPHI TC233; SWAG 60 78 0006; LEMFORDER 12119 03; SASIC 4005257; TRW JBJ197.

-Bielete directie (M12x1mm, M14x1,5mm lungime 300mm); 6001546524 cod Renault 7701 462 170; MOOG : RE-AX-5639 RE-AX-4265; DELPHI TA2009 ; QUINTON HAZELL QR2121S;

-Cap bara 6001546523(M14x1,5mm, M10x1,25mm, conus 12mm, lungime ......) (m10x , m14x1,5 con 12mm); MOOG RE-ES-5640; RUVILLE 915501;
FLENNOR FL932-B;

-Placute frana ; Ferodo Premier FDB 114; FERODO FSL114 ; TRW GDB148 ; Brembo P 68001;

-Saboti frana 6001546503 (diametru 229, latime 42); TRW GS8315; CU PARGHII: BREMBO S 68507; Textar 91011800; ATE 03.0137-0124.2;

-Discuri frana; Valeo -186727 cod EAN 327642867271 cod OE Dacia 6001539657
Ferodo – DDF1521

-Filtru aer; MANN ( C 2686 ) ? Mann C 2672/1

-Filtru ulei ; MANN ( W75/3 )

-Filtru polen ; Renault 7700424098, Romcarbon( FAP-2153)



Iulikk
Filtru Ulei Mahle OC467
kta94
Va salut . As vrea sa imi pun la solenza discuri cu etrieri si amortizoare de logan , nu prea sunt multumit de actualele frane . Aveti idee daca se potrivesc ? Credeti ca se va imbunatatii ceva pe partea de franare respectiv suspensie ?
i96nds
Eu as zice ca nu ai nici o sansa, intreaba un mecanic - prinderile nu se vor potrivi.
DrV
Salutare. Desi se vorbeste de compatibilitate, va prezint si reversul.

Pentru cei ce vor sa inlocuiasca manerele interioare de deschidere a usilor, eu am incercat sa iau de la un logan 2005, dar exista o diferenta:

-cel de logan are convexitatea care intra in usa, plana
-cel de solenza are un relief pe acea convexitate

astfel: manerul de logan, desi fixat corespunzator nu asigura parghia suficient de lunga pentru actionarea corecta a mecanismului de deschidere a usii (se aude zgomotul, dar nu elibereaza).

probabil ca se poate rezolva destul de usor, nu am avut timp sa "inventez" ceva si in plus trebuia sa il pun pe al meu la schimb, dar al meu nu intra complet, exista spatiu de puteai sa bagi degetul intre fata de usa si maner - inestetic (rau) .

Imi pare rau ca nu am o poza, dar credeti-ma pe cuvant, nu sunt complet plug and play.
danygaro
QUOTE(DrV @ 4 May 2017, 16:17)
Salutare. Desi se vorbeste de compatibilitate, va prezint si reversul.

Pentru cei ce vor sa inlocuiasca manerele interioare de deschidere a usilor, eu am incercat sa iau de la un logan 2005, dar exista o diferenta:

-cel de logan are convexitatea care intra in usa, plana
-cel de solenza are un relief pe acea convexitate

astfel: manerul de logan, desi fixat corespunzator nu asigura parghia suficient de lunga pentru actionarea corecta a mecanismului de deschidere a usii (se aude zgomotul, dar nu elibereaza).

probabil ca se poate rezolva destul de usor, nu am avut timp sa "inventez" ceva si in plus trebuia sa il pun pe al meu la schimb, dar al meu nu intra complet, exista spatiu de puteai sa bagi degetul intre fata de usa si maner - inestetic (rau) .

Imi pare rau ca nu am o poza, dar credeti-ma pe cuvant, nu sunt complet plug and play.
*



Recent am mers cu un taxi, Clio 2. Manarele interioare erau identice la prima vedere cu cele de SLZ. BA mai mult aratau si mai bine, avand parghia de deschidere a usii cromata, si nu cred ca taximetristul le-a bibilit asa, nu era facuta home made. Atat de bine arata.
Acum ce era in spatele manerului, si daca s-ar potrivi la mecanismul de deschidere a usii in cazul SLZ, nu stiu. Dar poate ne lamureste cineva.
podarumarius95
Salut. Redeschid și eu discuția sa vă întreb dacă acel calculator de airbag de pe tunelul central merge conectat și la airbagul pasager. Mașina are bord de Clio facelift cu airbag la pasager.
Am văzut că se aseamănă între ele dar diferă codul.

Poza este a lui John Ionutz de pe Solenza Club care și-a montat deja bordul. La mine urmează dar voiam să știu înainte acest aspect.
Mersi mult!
psychoo
Degeaba legi airbag pasager ca la calculatorul de solenza nu va functiona.
Si sa nu te gandesti sa pui alt ECU airbag chiar daca se potrivesc la mufe!
Amplasarea senzorilor care masoara acceleratia in interiorul ECU poate sa difere, precum si timpii de declansare a airbagurilor!
einstein1984
eh, de mers poate o sa mearga, adica deshide sacul, problema e daca nu te omoara accidentul o poate face airbagul daca se deschide tarziu (adica gen 20 de ms mai tarziu). Solenza nu are cablaj de airbag pasager insa.
Nu mai bine vinzi rabla si ieie un symbol cu airbag pasager si airbaguri laterale? e mai msina ca solenza
podarumarius95
Nu e rablă. Are 67.000 de km și nici un gram de rugină. Am investit bani serioși in ea și o fac din pasiune. Nu este mașina de zi cu zi.
Cablajele le fac, nu e problemă.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.