Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de bord Dacia "Golan"
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
DACIOTUL_97
Avand in vedere si luand in consideratie faptul ca in mai putin de 2 luni,voi incepe mandru si nerabdator scoala de soferi,am decis sa-mi prezint aici pe forum viitoarea furie,cu care sper sa colind drumurile patriei romanesti,mult timp de acum inainte RO_flag.gif .

Povestea ei incepe in anul 2006,cand,bunicul meu (om muncitor,intelept,care s-a chinuit ani de zile sa puna bani deoparte), a luat hotararea ca este nevoie de o schimbare in ceea ce priveste automobilul familiei (care,pana atunci,fusese o dacie 1310) biggrin.gif .Cu paralele pregatite,se prezinta la IATSA Stefanesti Arges,pentru achizitionarea noului agregat.S-a adus masina acasa,s-a facut rodajul,si cam atat blush.gif

Pe parcursul timpului,in afara de consumabile,discul ambreiaj+placa presiune,cateva maruntisuri,si vreo 2 bucsi,nu a fost schimbat nimic altceva... laugh.gif

Si uite asa,ajungem in anul curent 2015,cand,din cauza varstei inaintate si a unelor probleme de sanatate ale bunicului meu sad.gif ,masina circula mult mai rar ca inainte,si in mare parte este tinuta la garaj.A fost,este,si va fii in continuare,o masina intretinuta foarte bine.Sper sa reusesc ca anul asta sa intru in randul soferilor,si sa conduc cu mandrie
aceasta mostenire de familie blush.gif

P.S: poate va parea incredibil,dar masina are numai 25.000 de kilometri LolLolLo.gif

Va rog sa scuzati claritatea pozelor 04.gif
Equinox
Cam multe mosteniri primesti tongue.gif tongue.gif

Sa de-a Domnu sa il iei din prima!

Arata foarte bine golanu..Felicitari bunicului tau biggrin.gif
ursul_bipolar
Arata bine masina! Felicitari!
Nu uita sa ii faci distributia ca au cam trecut anii.
SiloS
Sa o stapanesti sanatos! Sa ai grija de ea si de bunicul tau!

QUOTE
Povestea ei incepe in anul 2006,cand,bunicul meu ...(


Se vede ca am imbatranit. Pe vremea cand am luat eu permisul inca se mai vorbea de masina bunicului, Dacia 1300...
Raduchu
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 17 Mar 2015, 18:44)

Povestea ei incepe in anul 2006,cand,bunicul meu....... a luat hotararea ca este nevoie de o schimbare in ceea ce priveste automobilul familiei (care,pana atunci,fusese o dacie 1310)

DACIOTUL_97
Va multumesc pentru aprecieri smile.gif

Pe moment,vopseaua are nevoie de un polish,2 capace de la roti trebuie schimbate,umpic de curatenie in interior,si mai am aceste 2 probleme: in prima poza,efectul neatentiei unui taran care nu s-a uitat bine cand a iesit dintr-o parcare,si in a 2-a poza,o alta infundatura,a carei provenienta imi este total necunoscuta wacko.gif
Adrian Frigo
Salut,e cumva modelul coajă?în altă ordine de idei felicitări și mult noroc cu permisul! laugh.gif și eu folosesc tot mașina bunicului meu (modelul e jos în avatar) icon_mrgreen.gif el are altă problemă de nu circulă:după 50 de ani de șofat impecabil i-au luat curcanii permisul 251.gif gun3.gif
DACIOTUL_97
Salut.Pai in afara de geamurile electrice si radio casetofon,se poate numi coaja laugh.gif

Imi pare rau ca nu am A/C sad.gif
Adrian Frigo
deci nu e chiar coajă...păcat de a/c sad.gif
Maniak22
Pai ce erau si fara radio ?
DACIOTUL_97
Da. unsure.gif
Adrian Frigo
Mda... plange.gif


17 Mar 2015, 20:24:
oricum la ce motoare aveau alea din 2004-2006 raport preț calitate era super ok biggrin.gif chiar și coajă... unsure.gif
DACIOTUL_97
Adevaru' e ca pentru mine este o masina perfecta biggrin.gif Avand in vedere ca sunt tanar,mi se potriveste de minune cool.gif
Adrian Frigo
Ai pus punctul pe”i” smile.gif apropo care a fost prețul ei de achiziție?


dacă nu sunt indiscret naughty.gif ph34r.gif
Macione
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 17 Mar 2015, 18:47)
Va multumesc pentru aprecieri smile.gif

Pe moment,vopseaua are nevoie de un polish,2 capace de la roti trebuie schimbate,umpic de curatenie in interior,si mai am aceste 2 probleme: in prima poza,efectul neatentiei unui taran care nu s-a uitat bine cand a iesit dintr-o parcare,si in a 2-a poza,o alta infundatura,a carei provenienta imi este total necunoscuta wacko.gif
*




Sa ai grija cu polish-ul ca vopseaua aia cred ca e 2k, fara strat de lac deasupra. Sa nu fie prea agresiv.
E varianta Preferance, cu geamuri electrice fata, airbag pasager, 2 tetiere spate si servodirectie.
DACIOTUL_97
Despre chestia cu polish-ul o sa ma mai informez.Prefer sa nu ma apuc de o lucrare in necunostiinta de cauza.
Alex 23
De ce s-a schimbat ambreiajul daca are doar 25000? Al meu are 63000 si nu s-a umblat la ambreiaj.
megyes raul
Chiar si de cele 2 bucsi ma intreb de ce au fost inlocuite...
Din poze pare a fi in stare buna, si nu e chiar coaja, e cam la mijloc pe scara echiparilor Dacia din anul respectiv, cea mai mare lipsa fiind A/C-ul, desi ma gandesc ca nu are nici ABS, iar proiectoarele, oglinzile electrice, CB-ul sunt niste 'bonusuri' pe care le poti adauga fara foarte multa bataie de cap.
Totusi, verifica daca curelele cu role au fost inlocuite si daca e necesar schimba-le. Apoi, inainte de a o lua in primire 'calumea' da jos protectiile acelea de aripi si spera sa nu ai probleme cu rugina sub ele(din poza cu aripa lovita pare ca acea protectie nu e etansa pe muchia aripii). Tot la capitolul acesta, da jos aparatorile de noroi si curata, mai ales in fata, capetele pragurilor, caci, mai ales ca ai aparatori de noroi s-ar putea sa ai ceva pamant pe acolo adunat intre tabla si carenaje. De asemenea, verifica scurgerile de la baza parbrizului de sub grilajul negru de plastic deoarece in timp se pot colmata. Dupa ce o speli sau dupa o ploaie verifica in portbagaj in laterale sa nu ai mocheta uda, daca da, trebuie inlocuite garniturile deflectoarelor de aer din lateralele portbagajului(sunt de foarte proasta calitate si se rup in timp, le poti inlocui cu mastic, oricum pt asta trebuie data bara spate jos).
Cam atat, sa o folosesti sanatos si bafta la permis! biggrin.gif
DACIOTUL_97
@Alex 23 - din pacate nici eu nu stiu prea bine de ce s-a dus asa repede.A plecat intr-o zi de acasa,iar dupa vreo 500 de metri numai tragea deloc si a ramas cu ea pe marginea drumului. wacko.gif
@megyes raul - bucsile le-am schimbat la indrumarea inspectorului de la ITP.Mersi de sfaturi biggrin.gif Doamne-ajuta cu carnetul wub.gif

Motoras rolleyes.gif [attachmentid=1627989323]
DACIOTUL_97
Zilele trecute mi-am facut timp si pentru ea.Dupa o bibileala exterioara si 2 capace de roti schimbate,a stralucit in nou biggrin.gif Da,stiu ca o sa ma injurati in legatura cu husa de volan,dar va zbura cat de curand din peisaj.
l@u
Da si husele wub.gif , parca esti la Maruta.
DACIOTUL_97
Am zis ca vreau sa ma simt ca la el in emisiune laugh.gif
DACIOTUL_97
Revin cu un update ca sa zic asa...ieri am fost admis la sala,iar pe 31 am traseul.Sper sa fie ok
si sa iau din prima.Cat depsre masina,o veste mai proasta:zilele trecute a facut cunostiinta cu un cap de podet la iesirea din curte (zona in care locuiesc e in reabilitare si arata ca dupa bombardament).Pagubele:o infundatura in prag si in usa dreapta fata sad.gif (voi reveni cu poze).As da o fuga pana la reprezentanta de la care am cumparat-o (au si service,iar oamenii lucreaza foarte bine-scump,dar merita),sa intreb cam cat m-ar costa reparatia (plus problemele pe care le-am postat mai sus)...astept si niste pareri de la voi smile.gif
Markos
Tu ai busit-o?
DACIOTUL_97
Nup.Batranu' a comis-o biggrin.gif
DACIOTUL_97
Am intrat in randul soferilor biggrin.gif
Dreamer
Felicitari! Sa conduci prudent, nu te alearga nimeni. Sa folosesti masina sanatos, sa ii dai ce ii trebuie, verifici in cartea de service wink.gif
corbex
6 am luat si eu, la matematici superioare, in anul 2. Au vrut sa-i dea sapte, dar ar fi insemnat sa ma mute la politehnica greata.gif
DACIOTUL_97
@Dreamer - Multumesc !

@corbex - biggrin.gif
Daciaa97
Noutati ?
DACIOTUL_97
Nimic nou...

De la jumatatea lui decembrie 2015 si pana in prezent am facut impreuna ~2000 km,fara evenimente neplacute happy.gif
DACIOTUL_97
Revin cu niste noutati...masina a primit un schimb de ulei anul trecut in decembrie; maciulia schimbatorului de viteze a fost si ea inlocuita de ceva mai "suplu",de asemenea am schimbat si ornamentele de la aeratoare (cromate,cred ca de logan ph2 sunt),iar luna aceasta a primit o statie radio pni noua si un player audio tot nou biggrin.gif In rest masina merge foarte bine pentru varsta ei,kilometrajul indicand aproape 42k km (da,stiu,e cam hilar,dar destul de real).Urmeaza sa schimb placutele de frana si sa revopsesc jantele.

Acum vine si partea mai urata.Pe 14 martie am fost acrosat pe partea dreapta de o solenza care nu a acordat prioritate la iesirea dintr-o parcare,eu mergand regulamentar pe strada cu sens unic...avarii constatate: aripa dreapta fata,usa fata+spate,si pasajul rotii din spate.Am facut amiabila,am primit asigurarea,dar problema e ca,Carpatica este in insolventa,iar banii o sa-i primesc abia dupa solutionarea dosarului...in fine,am facut constatarea ieri,azi am bagat masina in service (momentan pe cheltuiala mea),la IATSA Stefanesti.
cristic1982
Nu ai cum sa o faci in regie proprie?
Eu am avut niste neplaceri prin service-urile pitestene (Amat, daperom si iatsa) si m-am lecuit.
DACIOTUL_97
Din pacate nu.Nu am nici timp,si nici uneltele necesare (gen locuri unde e nevoie de tras tabla infundata).Astazi am luat masina din service,a iesit super,nici nu ma asteptam.Ciudat este ca a durat doar o singura zi.Este a doua oara cand cei de la IATSA si-au facut treaba in cazul meu.Au înca un plus de la mine.Urmeaza sa schimb placutele de frana si mai vedem...
DACIOTUL_97
Update: 46k km,folie pe geamurile spate si luneta inca de acum o luna (5% transparenta),antigel proaspat,schimbat oglinda exterioara pe dreapta,si.......bineinteles: ruginaaaaaaaaaa ph34r.gif .Momentan cateva puncte mici de la pietre in zona portierelor pe partea stanga si capota portbagajului...Urmeaza schimb de ulei,si probabil retus/revopsire elemente cu inceput de rugina sau vopsea matuita.
Mecanic: nu bate,nu troncane...merge CEAS ! sleep.gif

https://goo.gl/photos/MmPUPFR64kWm31QDA
DACIOTUL_97
Update: 48k km...

Nu mai e mult si vine iarna,deci trebuie sa fac si schimbul de ulei.Ce imi recomandati ? Ultima data am folosit Castrol dar mi s-a parut hilar de subtire (contrafacut 100%).Masina are rulaj mic si as vrea sa folosesc ulei de calitate... smile.gif

https://photos.app.goo.gl/LumVqcQBHNAz7jVJ2
AR-18-MOS
Eneos luat de la importatorul oficial.
Iulikk
Care ar fi acela?
Adrian Frigo
Mobil trophy.gif . rolleyes.gif
ursul_bipolar
QUOTE(Iulikk @ 23 Oct 2017, 20:39)
Care ar fi acela?
*



Iti trimit pe PM?
Si eu tot Eneos recomand, sustina 5w-40.
AR-18-MOS
QUOTE(Iulikk @ 23 Oct 2017, 19:39)
Care ar fi acela?
*


Szakal Metal. E vecin cu mine, nu vad de ce ar fi denumirea un secret.

P.S. Chiar acum Loganul a primit un schimb de lichid de frana cu Eneos DOT4.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.