Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei logan 2
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
edytzaboss02
Ce ulei imi recomandati pentru logan 2 ( 0.9 tce) in afara de cel recomandat de dacia?????
torquemada
Întreabă în orice reprezentanță dacă poți pune orice ulei vrei tu dar ți se va răspunde "se consemneaza in OR,daca sunt ceva probleme se scoate din garantie cu comisie"

Cât timp e în garanție ulei+filtru ulei+filtru aer le cumperi de la ei.

Atrag atenția că H4B are cămăși amovibile în blocul motor de aluminiu, deci clar te poți juca cu uleiul și filtrele.
edytzaboss02
QUOTE(torquemada @ 29 Mar 2015, 11:24)
Întreabă în orice reprezentanță dacă poți pune orice ulei vrei tu dar ți se va răspunde "se consemneaza in OR,daca sunt ceva probleme se scoate din garantie cu comisie"

Cât timp e în garanție ulei+filtru ulei+filtru aer le cumperi de la ei.

Atrag atenția că H4B are cămăși amovibile în blocul motor de aluminiu, deci clar te poți juca cu uleiul și filtrele.
*


[QUOTE]
eh...de unde am luat noi masina ne.au spus ca orice faci in service autorizat dacia masina ramane in garantie nu mentionez orasul smile.gif) de ex ( schimbi ulei cu castrol <niciodat ape un logan dupa mine> saupui boxe noi schimbi placutele de frane cu ceva mai mare sau etriere si multe altele)
torquemada
Orice intervenție neautorizată te scoate din garanție.

Nu trebuie să mă crezi, dar după prima vizită la service cu menționare în OR "cu piesele clientului" să nu zici că nu ai știu.

Andy_ACS
Din printurile postate de tine nu reiese ca daca pui alta marca de ulei (cu specificatii echivalente) esti scos din garantie.
Nu stiu cum e la voi la Loganele astea noi, dar la mine in cartea masinii scria specificatia uleiului (ex 10w40) si atat, nu "forta" nicaieri clientul sa foloseasca doar Elf/Daciaoil.
torquemada
La TCe uleiul trebuie să respecte ACEA C3/B4 sau RN0710, 5w30(Dacia), 5W40(Renault) recomandat fiind DaciaOil.

În carnetul de garanție, care e electronic începînd cu X52 , apare scris "cu piesele clientului" și la prima problemă se leagă de "piesele clientului".

Dacă din cauza uleiul adus de tine, pică turbina(doar 1200euro), lanțul(doar 248e), pistoanele-blocul motor(doar 400e), ce zici mai beneficiezi de garanție?

Banalul filtru de ulei(cartuș), stă într-un pahar de plastic. Dacă-l spagi la schimbarea filtrului, mașina e imobilizată. Paharul costă doar 78e și lista poate continua.

Ai mașină nouă, cu garanție - suporți condițiile și îi taxezi la primele probleme.
Corect, nu ai X52.
Andy_ACS
Tu practic imi dai dreptate. La fel e si la Loganul nou, se recomanda anumit tip de ulei, nu se impune o singura marca.
Poti comanda inclusiv la dealer alta marca de ulei echivalent. Nu e motiv de pierede a garantiei. La fel cum poti beni tu in traista de acasa cu Daciaoil si o sa iti metioneze "cu piesele clientului". Mentiunea asta se face daca aduci tu de acasa piesele, chiar daca sunt piese de origine Dacia. Nu inseamna ca iti vor scoate masina din garantie.
Evident ca daca vrei sa stai linistit si comod iei de la ei ce iti dau ei, nu contesta nimeni asta, doar am vrut sa subliniez ca daca pui alta marca de ulei cu aceleasi specificatii (fie comandat la dwaler fie adus de tine) nu e motiv sa iti anuleze garantia.
torquemada
Orice piesă/consumabilă cumpărată din afara reprezentanței, chiar dacă e de origine cu factură/certificat de proveniență/whatever, e trecut ca "piesele clientului", în carnetul de garanție electronic, motiv ulterior de negare a garanției.

Unui coleg cu sandero ii, de pe celălalt forum, pentru putină rugină la inima unui cheder de ușă, i-au scos tot chederul din garanție pe motiv că "nu e lipit* și mașina stă în aer liber".
*capetele sunt sigilate, și când i-au schimbat polistirenul de sub mocheta soferului(pe garanție) au scos chederul - sigiliul s-a rupt.

Toate cele de mai sus sunt informări, evident fiecare face ce vrea, apoi se plânge pe diverse forumuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.