Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare vas lichid parbriz.
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Comangabriel40
Buna seara imi cer scuze daca nu este ok postul dar vroiam sa va intreb daca stiti cum se demonteaza vasul pentru lichid de parbriz la dacia supernova confort din 2002?Am ridicat capota astazi si sub vasul acela este foarte foarte multa mizerie si noroi si nu pot curata decat cu el jos.Aveti idee cum se da jos?
Maskatu
Eu cred ca tie iti place sa deschizi topicuri aiurea in tramvai. Nu puteai sa pui intrebarea asta banala, in topicul de DIVERSE??? Si chiar atat de greu a fost sa iti dai seama ca se scoate acel elastic dintr-unul din capete, sa scoti alimentarea cu apa si curent a pompitei si pur si simplu sa scoti bidonul? Daca vroiai sa desfaci ceva la motor intelegeam dar asa...
BoR
Masinile produse in 2002-2003 au alt model de vas, care nu e fixat prin pamblica de care amintesti. Din cate stiu, prinderea se face printr-un surub aflat in partea inferioara. Alta diferenta ar fi capacul de umplere care are forma ovala, fata de primele versiuni- pe rotund.
Maskatu
Alt model sau nu, nu merita topic nou. Cat de greu sa fie sa scoti vasul? Dpar nu-i construita masina in jurul lui. Maine poimaine o sa deschida topic sa intrebe cum se scoate roata de rezerva. Suntem aici sa ajutam oamenii nu sa le dam totul mura in gura. Fiecare dintre noi are nevoie de o mica doza de intuitie.
spielbergl
1. Se scoate elasticul, daca mai exista sau daca nu este rupt. In caz contrar se trece la pasul 2.
2. Se scot firele electrice de la stropitorul de parbriz.
3. Se scoate furtunasul de la stropitorul de parbriz.
4. Vasul se ridica usor si se rasuceste in sens trigonometric, dupa care poate fi scos din locas.
Se monteaza in ordine inversa la loc 4.3.2.1.
Maskatu
Cam asta am zis si eu . blink.gif
Axinte
Operatiune foarte anevoioasa. Ai grija sa nu-ti rupi degetele!!
Maskatu
Anevoioasa? Rasucesti bidonul la 90 grade. Apoi il tragi usor.
Comangabriel40
Multumesc de raspunsuri chiar daca mare parte din ele au fost ironice si la misto.Domnule maskatu nu am experienta necesara am doar 16 ani de acum in colo vreau sa invat dar vad ca aici supar daca intreb ceva.Mai bine nu mai intreb nimic si gata de fiecare data am fost luat la misto.
Bicicleta galbena
La solnita mea nu scot nimic - curat in jur, ridic recipientul si curat si sub el, nu vad de ce l-as scoate de tot...

Iulikk
Vezi bre ca la solnita ai de desfacut un surup... de 6... sau de 10... 04.gif
Maskatu
QUOTE(Comangabriel40 @ 1 Apr 2015, 20:01)
Multumesc de raspunsuri chiar daca mare parte din ele au fost ironice si la misto.Domnule maskatu nu am experienta necesara am doar 16 ani de acum in colo vreau sa invat dar vad ca aici supar daca intreb ceva.Mai bine nu mai intreb  nimic si gata de fiecare data am fost luat la misto.
*


Unde ai fost luat "la misto"? Ca m-ai facut curios. Este o diferenta intre critica constructiva si mistouri.
Comangabriel40
Pai in unele raspunsuri date de dvs mi sa parut ca sunt luat la misto dar imi cer scuze daca am crezut gresit.
Maskatu
K. Se inchide aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.