Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot ciudat in marche-arriere.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sorcerer
Salutare
Am o dacie berlina din '98 ( 26.000 km wink.gif) ).
Problema este urmatoarea :
- daca merg cu spatele intr-o panta de expl, sau daca o fortez mai mult, se aude un zgomot FOARTE ciudat, ca si cum ar patina angrenajul ala din cutie ( un zgomot metalic gros intre 2 chestii cu zimti biggrin.gif )

Poate sa fie varza cutia, sau pur si simplu poate nu intra destul de bine in marche-arriere ( de cand o stiu are problema asta ). Cum pot sa rezolv ?
Ov
io iti zic ce s-ar putea sa NU aiba: ulei !
Sorcerer
Are ulei, am verificat.
Problema asta nu este decat in marche-arriere, si atunci daca e fortata la mersul cu spatele
Ov
la dacia mea veche, cateodata (f rar), in marsarier sa in a 1-a se auzea un fel de scartait (dar de tonalitate joasa) foarte puternic. Am intrebat (defapt a auzit) un mecanic si mi-a spus ca e de la priza de ambreiaj (ca nu calca bine ?!?) si ca n-are nimic smile.gif
Sorcerer
Dupa cum se aude la mine, as baga mana in foc ca patineaza rotile alea zimtate din cutie ( cu atat mai mult ca face asa doar cand e fortata ).

In orice alta viteza se comporta normal. Intr-a 1a pot sa-i dau si scartz ca tot nu face asa.
diaconuliviu
QUOTE(Sorcerer @ 2 Nov 2005, 11:11)
Dupa cum se aude la mine, as baga mana in foc ca patineaza rotile alea zimtate din cutie ( cu atat mai mult ca face asa doar cand e fortata ).

In orice alta viteza se comporta normal. Intr-a 1a pot sa-i dau si scartz ca tot nu face asa.
*


Esti sigur ca nu e zgomotul "normal", caracteristic marsarierului?
Sorcerer
SIGUR !
Asta e cu totul altul.
andutzu
posibil sa fie angrenejul uzat iar atunci cand e in sarcina scapa dinti aia.Incearca sa nu o fortezi prea tare daca mai vrei sa dai cu spatele. macar o vreme...
Sorcerer
Mama ei de dacie daca s-a uzat la 26.000KM, dintre care 22.000 mersi de o femeie ( bineinteles, mai mult cu fata biggrin.gif )
andutzu
Totusi e posibil.Eu am avut o dacie papuc noua, luata direct de la uzina si dupa 20k km s-au dus rotile dintate de la marche-arriere. Asa ca...
SirBlue
Eu am patit-o cu DACIA mea din '97, intr-o buna zi cand am dat cu spatele se auzea un pacanit puternic. Am dus-o la service, au desfacut cutia si la pinionu de marche-arriere ii sarise un dinte. Cum mama-naibii nu stiu dar a trebuit sa schimb pinionu si alte chestii p-acolo. ASha ca mare grija sa nu faci cutia varza...
Sorcerer
la mine nu se aude pacanit ... ci un zgomot ca si cand s-ar freca 2 pinioane in miscare intre ele
raresito
[quote=Sorcerer,20 Nov 2005, 13:39]
la mine nu se aude pacanit ... ci un zgomot ca si cand s-ar freca 2 pinioane in miscare intre ele

E din ambreiaj, suta-n suta.. asa pateasm si eu.. scartie foarte tare n marche-arriere, mai ales daca urci cu spatele,,, Ceva din ambreiaj nu calca bine...
la mine problema era ma imi era rupt un tampon de la cutie si cand urcam cu spatele imi venea cutia in fata stramb... nu stiu cum sa ma exprim... verifica tampoanele.. eu atat am avut de facut si am scapat de sunetu ala...
nu planetare, cu placa presiune, etc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.