Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
LAURENTIU_73
Ce stiti, la schimbarea unui bloc motor mai trebuie sa ai factura si toate cele cu RAR, politie, etc? Auzisem, sa nu rideti, ca motorul poate fi schimbat ca orice alta piesa de pe masina. Ce ziceti? MULTAM!
adumitrachy
Pe mine m-a oprit sambata politia de la Bucuresti si mi-a tras capota, ca sa se uite la seriile de la motor.Asa ca...
argon
Blocu motor trebuie cu factura si toate prostiile ..pe la rar etc.


Chiulasa se poate fara..daca te uiti pe bloc e o placuta cu un cod...ala trebuie sa bata cu codul din CI si Talon, deci trebui modificate ambele.
electric
BLOCUL SE POATE SCHIMBA SHI FARA FACTURA; DAI DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE LEGALIZATA CA NU ESTE FURAT TE DUCI LA R A R SHI IL OMOLOGHEZI. CEL MAI BINE TE DUCI SAU DAI TEL LA RAR SHI AFLI SIGUR CE ACTE ITI TREBUIESC DACA NU AI FACTURA ORICUM SE POATE SHI FARA
riderontornadoes
si daca ai nevoie de un bloc motor de 1300, iti dau eu un motor cu totul, de 1300. necesita RK. si te costa un milion nediscutabil.
axel
QUOTE(adumitrachy @ 2 Nov 2005, 17:35)
Pe mine m-a oprit sambata politia de la Bucuresti si mi-a tras capota, ca sa se uite la seriile de la motor.Asa ca...
*


biggrin.gif sa imi aratai si mie unde scrie in talon seria motorului
andutzu
Da, chiar asa!!!! Si eu vreau sa vad!!!!! va rog nu fiti egoisti. smile.gif) smile.gif) radmasa.gif
adumitrachy
Voi nu aveti serii in partea dreapta a masinii si pe motor?
Al Cap0nE
tot legat de serii-vreau sa-mi schimb aripile si contra-aripile. Este nevoie sa merg la rar ca sa-mi bata seria pe noua contra-aripa ? Daca da, trebuie sa o iau si pe cea veche dupa mine ? merci
LAURENTIU_73
Multumesc pt raspunsuri dar va intrebam daca pot sa-l si lipescu cu ceva (provizoriu - poxipol,poxilin, etc) !!!
LAURENTIU_73
Scuze, vroiam sa va intreb daca se poate lipi provizoriu cu ceva?
Ov
QUOTE(Al Cap0nE @ 3 Nov 2005, 04:42)
tot legat de serii-vreau sa-mi schimb aripile si contra-aripile. Este nevoie sa merg la rar ca sa-mi bata seria pe noua contra-aripa ? Daca da, trebuie sa o iau si pe cea veche dupa mine ? merci
*



trebuie sa mergi la RAR INAINTE sa schimbi pe acolo si sa-ti dea o hartie de reparatie !


P.S. cu interes deosebit astept si eu o scanare a talonului unde e scrisa seria de motor 04.gif
andutzu
QUOTE(adumitrachy @ 3 Nov 2005, 00:13)
Voi nu aveti serii in partea dreapta a masinii si pe motor?
*


Ba da. Cu totii avem, numai ca seria motorului nu se trece in talon.Se trecea pe vremea lu` Ceasca dar acum blocul (motorul) e considerat piesa de schimb. wink.gif
electric
QUOTE(Al Cap0nE @ 3 Nov 2005, 04:42)
tot legat de serii-vreau sa-mi schimb aripile si contra-aripile. Este nevoie sa merg la rar ca sa-mi bata seria pe noua contra-aripa ? Daca da, trebuie sa o iau si pe cea veche dupa mine ? merci
*


vrei sa schimbi contraaripile adica shi partea cu oala amortizorului? daca da trebuie sa mergi inainte la RAR sa vada masina dupa care le poti schimba,daca vrei sa schimbi semicontraaripa adica de la jumatate (acolo unde se prinde de partea cu oala amortizorului)in fata nu iti trebuie nimic de la RAR intrucit nu se umbla la seria caroseriei.
Al Cap0nE
ok, merci de raspunsuri. cred ca voi schimba contraaripa, fara sa ma ating de oala. prea multa bataie de cap wink.gif
Ov
la dacia veche, cand am facut tinichigeria nu m-am atins de oala (avea o gaura de 1x1cm care a ramas). Chiar daca nu o schimbi si vrei s-o sudezi, tot pe la rar tb sa treci.
Al Cap0nE
Cam asta ar fi motivul pt care vreau sa schimb toata tablaria pe fata... mad.gif M-am uitat azi dimineata mai bine sub capota si am vazut ca oalele amortizoarelor nu sunt afectate, deci...am scapat, daca pot sa zic asa.... sad.gif
Jack Daniel's
Daca e spart tare nu poti sa il lipesti. Daca e doar crapat se poate incerca .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.