Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: raport cutie viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
thundercar
buna ziua sunt nou pe forum asa ca daca fac greseli rog un moderator sa repare gresala.Am o dacia 1310 din 1999 si vreau sa aflu ce raport are cutia precizez ca in viteza a 5 a daca invart motorul 6 rot rotiile fac 1 rot.

23 Apr 2015, 19:54:
nimeni??? sad.gif
Black%Snake
pune codul cutiei de viteze si iti spunem mai multe atunci. trebuie sa fie de genul 365- XX Ne intereseaza ce este in loc de x.
thundercar
365-11 dar am vaga banuiala ca e modificata de aceea am spus ca la 6 rot rotiile fac 1.In vit a5a la 300o am aproape 125km/h si vreau sa stiu cati km ia la 4800 smile.gif
payty
eu am cam 115-120 intr-a V-a cu o cutie 365-11, deci modelul cu a V-a lunga.
thundercar
pe GPL sau benzina eu pe GPL am 125 biggrin.gif
PH-06-BOA
Hai fugi ! Cutia are alt raport pe benzina ? Vrei sa spui ca la 3000, pe gaz ai 125/h ia la benzina doar 100, sau 130?
Eu nu cred ca ai 6 ture la motor, la o tura a rotii. De ce ? Raportul de la grup de de (rotunjit) 1/4. Cel de la viteza intai, e tot 1/4. Deci, in a I-a, ai raport de aproape 1/16, adica la roata o tura si la motor maxim 16 (14-15). A V-a fiind subunitara, sigur vei avea mai putin decat raportul de la grup, deci sub 1/4. Apoi, Cu ce spui tu, 1/6, ai avea o viteza dubla decat spui. Asa ca, ai uitat sau nu stii, ca raportul dintre sateliti si pinionul planetar, e de 1/2. Tu, cand ai testat, ai ridicat doar o roata, in timp ce una era pe sol. Deci, mai fa odata testul cu exactitate, si imparte la doi, apoi inmultesti du lungimea desfasurata a rotii (daca roata e mai moale, corect e sa afli aceasta desfasurata, folosind raza adevarata, adica distanta intre axa rotii si sol), inmultita cu numarul de ture ce le face pe km, apoi cu 100 (de chilometrii parcursi), inmultit cu 60 (minute).
thundercar
cand am facut primul test doar cu o roata ridicata aveam 3 rot motor si 1 roti apoi am repetat cu ambele roti si am ob 6/1. O sa repet testul cu atentie. Si nu ma refeream ca benzina/GPL influenteaza raportul cutiei ci puterea motorului. happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.