Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cheder cu inimia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cvd_shaq
cum pot sa scot chederul cu inima original de pe dacia 1300 in vederea inlocuirii parbrizului fara sa alterez acest cheder?

28 Apr 2015, 05:53:
chiar nu stie nimeni?
tunderbird
Pai nu-i clara intrebarea... tu vrei sa demontezi parbrizul? ... sau sa inlocuiesti inima?... sau ce anume altceva?
cvd_shaq
vreau sa pun parbrizul de pe o dacie pe alta, iar cea de pe care vreau sa il dau jos are cheder original si vreau sa il si recuperez
tunderbird
Se impinge chederul cu surubelnita, din aproape in aproape, din interior catre exterior incepand de la mijlocul laturii de jos a parbrizului/lunetei.

La remontare se unge rama caroseriei cu vaselina (de preferat alba, neutra), se pune un cablu UTP pe perimetrul chederului, se aseaza cat mai centrat pe rama si se trage de cablu.

Restul, vezi mai jos:

cvd_shaq
multumesc pentru informatii, inima o pot scoate normal? mi-e frica sa nu o plesnesc ... am mai citit ca la montare se tine in apa calda ca sa se poata mula cum vreau. Imi poti trimite si mie cartea respectiva in format digital?
Adrian Frigo
Cum adică ”...inima o pot scoate normal?”ți-a explicat foarte concret și corect tunderbird smile.gif în atâția ani s-a mulat perfect....în ce să-l bagi în apă caldă să-l înmoi? unsure.gif regula cu apă caldă se aplică la cel nou,nu la cel copt. Nu de alta dar poți reuși ceea ce încerci să nu faci adică să-l rupi! sleep.gif
tunderbird
Cea veche fiind mai rigida se baga ceva mai greu. Pe cea noua poti s-o bagi cu mana, chiar si la colturi. Nu stiu ce sa zic despre inmuiatul in apa calda, eu nu am avut nevoie.
Nu a plesnit niciuna... insa cea veche era de pe o frantuzoaica... nu stiu nimic despre calitatea celei romanesti.
Daca nu vrei sa inlocuiesti inima, pentru demontarea/remontarea parbrizului nu trebuie s-o scoti de pe cheder.
harby ;))
nici cu cea romaneasca n-ai probleme!

Bafta.
cvd_shaq
tocmai ce ma pregateam azi sa fac operatiunea si prima chestiune era sa ma apuc sa scot inima de pe cheder ... merg pe varianta lui tunderbird fara a o scoate de pe cheder. Multumesc
Se mai pot "inmuia" cu vreun tratament chederele in sine? Parca sunt destul de rigide din cauza timpului ce a trecut peste ele ...
maho
Daca nu-i crapat in vreun loc, poti incerca cu silicon pt. cauciucuri, dar nu te astepta la minuni; la o adica, trebuie sa-l poti monta, si sa etanseze, atat.
r3d
lasa masina in soare cand e cale afara.chederul o s a fie suficient de moale sa il poti scoate usor.
tunderbird
QUOTE(cvd_shaq @ 7 May 2015, 06:20)
... merg pe varianta lui tunderbird fara a o scoate de pe cheder


Nu este varianta mea proprie... majoritatea tinichigiilor o folosesc.
Ai nevoie sa te mai ajute o persoana... sa-ti tina parbrizul apasat pe rama, atunci cand impingi chederul in afara la demontare si tot asa cand tragi de snur in interior la remontare.
La fel ridicarea si punerea la loc de pe/pe masina, o faceti in doi, cate unul pe fiecare parte a masinii...
Nu te apuca de treaba singur, pentru ca risti sa-l spargi!

cvd_shaq
voi pune in aplicare sfaturile voastre, multumesc.
cvd_shaq
am reusit sa scot chederul fara sa il alterez. In viitorul apropiat va fi si remontarea acestuia. Multumiri !
tunderbird
Remontarea o sa fie floare la ureche!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.