Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Handsfree mode - Idei/pareri (cum as putea face?)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
s3r_ban
Salut.

Am avut mai multe statii de`a lungul timpului, momentan am President Teddy (asc) + antena Little Will - combinatie de care sunt foarte multumit.

Bun, problema sau ma rog ideea mea ar fi sa tin statia in cotiera si sa modific cumva acel microfon si anume:

- microfonul initial (cel care capteaza sunetul) sa il montez sus, in plafoniera (gen unde am martorul care afiseaza "incuiat/descuiat") sau in stalpii laterali fata.
- iar PTT`ul (push to talk) sa imi trag legaturi la comenzile dp volan.

Cam asta as dori sa fac, am desfacut microfonul, l`am pozitiat sus pe plafon, insa la probe mi-au comunicat sa ma aud FF slab (ar fi cam 30 de centimetrii intre mine si receptor)

Cum as putea face?
Sa achizitionez niste microfoane (receptoare) mai puternice, sa folosesc unele de webcam (am ceva webcam profesional cu 6 microfoane incorporate care cuplat la laptop capteaza si cel mai mic sunet, de la distante destul de mari..) Credeti ca ar functiona ok?

Ideea e ca doresc sa am tot "mascat" sa nu mi se vada, statie, matzele atarnate pe acolo.. + consider ca ar fi si "mult mai lejer".

Deoarece nu am atat de multe cunostiinte, rog pe cei avizati sa ma ajute cu o parere/o idee despre cum as putea sa fac, daca ar functiona sau nu.
Multumesc.
marksman
Nu stiu ce fel de microfon era in statie, dar probabil ca e unul cu directionalitate pronuntata. La Passatul din parohie microfonul e plasat in plafon, deasupra oglinzii retrovizoare si interlocutorii nu se plang de calitatea sunetului.

Daca microfonul tau are doua fire, poti incerca sa il inlocuiesti cu unul de handsfree de Passat sau orice alt microfon de handsfree auto, cu doua fire. Vezi ca se gasesc instalatii HF de Logan/Duster la bursa (sau cel putin erau mai demult).
s3r_ban
Mersi frumos Marksman pentru sfat.
Asa am microfonul, e cu directionalitate pronuntata, doua fire.. am sa incerc maine sa fac o proba cu modulul ala de 5 microfoane de la un webcam..sunt legate in serie..(conectat la laptop are o raza foarte mare de captare a sunetului)..sper sa se comporte ok si pe CB.
Mai am alt microfon HF in oglinda (e din aia cu bluetooth) dar nu prea as vrea sa o stric..
Am sa revin cu rezultatul.
raul1989
Buna e normal sa fiu auzit foarte prost când folosesc comunicarea mâini libere!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.