Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Identificare planetare Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
darkdavid
Salut! Am gasit aceste planetare de vanzare iar proprietarul spune ca sunt de uzina. Imi puteti confirma acest lucru dupa cum arata? Ca sunt sceptic din cauza pretului si din cauza ca pe cutii scrie in italiana...desi scrie Dacia pe ele.
user posted image
user posted image
user posted image
maho
Par a fi de uzina, facute pt. export; asigura-te ca sunt ce-ti trebuie (lungi sau scurte, dar mai degraba scurte probabil ca-ti trebuie tie, dupa anul din semnatura). De curiozitate, cat se cere pe ele ?
darkdavid
M-am interesat si da, scurte imi trebuie. Cere 450lei setul.
maho
Le poti scoate mai ieftin, mult.
Adrian Frigo
QUOTE(darkdavid @ 4 May 2015, 18:41)
Cere 450lei setul.

ohmy.gif Cât???este cam piperat prețul,ar trebuii să le mai negociezi,și da,sunt originale. smile.gif
address
Salut.
Daca planetarele pe care le ai pe masina nu sunt foarte uzate, incearca sa le schimbi intre ele (stanga > dreapta), uneori da bune rezultate.
ydaniel
Mai sunt de vanzare planetarele>?
darkdavid
Planetarele sunt de cand masina din 85 si banuiesc ca sunt destul de uzate, la acceleratii mari bate si in drum drept. Mersi de sfat, voi incerca pe viitor si solutia asta.

Planetarele nu mai sunt de vanzare pt. ca le-am cumparat eu, chiar si la pretul asta. Proprietarul n-a vrut sa lase la pret. Consider totusi ca am pus mana pe ceva ce rar se mai gaseste.
maho
Vrei sa zici c-ai dat 450 pe o pereche de planetare scurte care bat la drum drept ? hiptnotizat.gif
Ai fi putut sa le verifici de joc (si implicit uzura) cand ai pus mana pe ele, inainte de montaj. Daca-s asa de uzate (ambele) incat bat la drum drept, iti pierzi timpul schimbandu-le intre ele. Ori le reconditionezi (cu riscul ca nu stii cine/cat de bine ti le face), ori... altele. O pereche de Ricambi din magazin e sub 400.
darkdavid
Scuze, cred ca m-am exprimat gresit. Planetarele care bat sunt cele de pe masina mea, iar cele achizitionate sunt nemontate.
maho
Atunci e ok, dar verifica inainte de montaj macar vizual burdufurile, ca la varsta asta cauciucul e cam batran. Daca nu-i rigid, copt, cu inceput de fisuri, e-n regula.
dstdan
Dupa cum arata, probabil cutia e originala (de vreo fabricuta de prin Italia, parca este una care intradevar face planetare-utilizare standard), planetarele sunt refacute (rectificate) , probabil si cu burdufuri romanesti de Pitesti. Gasesti si la 300 lei noi.
sustinromania
Originale neoriginale nu e cam bătrân cauciucul din burdufurile lor dupa atația ani ? Si daca iti spun colegii de forum ca poți lua din magazin la 400 lei cu garantie nu e cam mare prețul de 450 lei second ?
Spor
johnybic
salut vad ca topicul este destul de vechi totusi pentru cei care cunosc si au umblat cu planetare lungi,scurte de dacia in afara de lungimea lor ,am vazut ca nu sunt diferente de montaj ,acum intrebarea este ce este mai lung intre una si alta (laleaua ,axul sau ce ?) daca este laleaua nu se poate lua la strung partea unde este mai lunga sau nu se poate monta o lalea de planetara scurta pentru a deveni scurta ? ma refer la partea care intra in cutie ca acolo am inteles eu din discutiiile de pe forum ca este diferenta
razvan1985
Difera lungimea axului !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.