Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faruri rotunde - Dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
FlorinCFR
Salutare ! Am de facut instalatia electrica la o dacie 1310 cu 4 faruri rotunde in fata. ( 2 pe stanga si 2 pe dreapta).

Sper ca zic bine daca nu va rog sa ma corectati :
- Faza scurta vine pe farurile din exterior
- Faza lunga vine pe farurile din interior
- Pozitiile vine montate pe bara fata

Atasez mai jos o poza unde am specificat cum cred ca eu ca vin amplasate becurile.

user posted image


Acum am cateva intrebari la pozitia comutatorului de lumini :

1. Cand este rotit si este ridicat in sus ce trebuie sa se aprinda ?
2. Cand este rotit si lasat la jumate ce trebuie sa se aprinda ?
3. Cand este rotit si lasat in jos ce trebuie sa se aprinda ?

Alte intrebari referitoare la tipul de becuri :

Sticla de la faruri esteb de doua tipuri : Una are rizuri contiuue air cealalta are un fel de model . Care vine la faza scurta si care vine la cea lunga ?

In fiecare din cele 4 faruri rotunde trebuie sa vina cateva un bec.

Sunt doua tipuri de becuri : Rotunde si cu doua contacte de legatura iar al doilea tip are o forma cilindrica si are trei contacte de legatura (are 2 faze/filamente).

Va rog sa-mi explicati cum sa le pozitionez modul in care ar trebuie sa functioneze .
Exemplu : Cand aprind faza scurta care din cele 4 faruri trebuie sa se aprinda iar cand o apas pe cea lunga ce trebuie sa se aprinda ?! Sper ca ati intels ce doresc.

P.S : Am cautat prin forum cu functia search si am gasit partial raspunsuri , si de aceea am deschis totpic nou.
owy_2010
QUOTE(FlorinCFR @ 9 May 2015, 13:39)
Salutare ! Am de facut instalatia electrica la o dacie 1310 cu 4 faruri rotunde in fata. ( 2 pe stanga si 2 pe dreapta).

Sper ca zic bine daca nu va rog sa ma corectati :
- Faza scurta vine pe farurile din exterior
- Faza lunga vine pe farurile din interior
- Pozitiile vine montate pe bara fata

Atasez mai jos o poza unde am specificat cum cred ca eu ca vin amplasate becurile.

user posted image
Acum am cateva intrebari la pozitia comutatorului de lumini :

1. Cand este rotit si este ridicat in sus ce trebuie sa se aprinda ?
2. Cand este rotit si lasat la jumate ce trebuie sa se aprinda ?
3. Cand este rotit si lasat in jos ce trebuie sa se aprinda ?

Alte intrebari referitoare la tipul de becuri :

Sticla de la faruri esteb de doua tipuri : Una are rizuri contiuue air cealalta are un fel de model . Care vine la faza scurta si care vine la cea lunga ?

In fiecare din cele 4 faruri rotunde trebuie sa vina cateva un bec.

Sunt doua tipuri de becuri : Rotunde si cu doua contacte de legatura iar al doilea tip are o forma cilindrica si are trei contacte de legatura (are 2 faze/filamente).

Va rog sa-mi explicati cum sa le pozitionez modul in care ar trebuie sa functioneze .
Exemplu : Cand aprind faza scurta care din cele 4 faruri trebuie sa se aprinda iar cand o apas pe cea lunga ce trebuie sa se aprinda ?! Sper ca ati intels ce doresc.

P.S : Am cautat prin forum cu functia search si am gasit partial raspunsuri , si de aceea am deschis totpic nou.
*


sal florin, eu o sa te luminez , sa stii cum sta treaba cu luminile la ochelariste
fost posesor de ochelarista si ffff multumit de ea, am fost
am avut cred ca cele mai buni lumini pe care le poate avea o dacie, avand avantajul ca avea 4 faruri smile.gif
deci 1- cand rasucesti si pozitia blocului de lumini e in jos, se aprinde doar pozitia din bara si lampa nr pe spate
2- la pozitia mijloc o sa ti se aprinda si farurile pe faza scurta smile.gif adica farurile laterale cele ce au striatii in sus dar si in jos, asta ptr ca ele vor lumina si la faza lunga cand o sa schimbi in sus de maneta blocului de lumini
3-- la pozita manetei blocului de lumini in sus, o sa ti se aprinda in bord lumina albastra, iar farurile vor lumina toate patru ( 4 )
eu recomand relee ptr faruri si becuri xenon
PH-06-BOA
Ca senm de identificare al farurilor, cele cu dungi mai simple, mai putine si doar pe verticala, sunt de faza lunga. Pentru a avea lumina buna, chiar foarte buna, nu e de ajuns doar sa ai releu pe fiecare grupa, mai ales ca fabrica n-a facut decat sa dubleze contactele din bloc, protejand blocul prin releie, nu si de imbunatatire a transportului curentului la becuri. De aceea, releiele ar trebui puse cu traseie cat mai scurte, intre sursa si consumator, iar firele originale sa le folosesti pentru comanda releielor. Alta cauza, din care lumina e proasta, e pozitia flansei rotunde de pe becuri (toate patru becuri au cate doua faze, chiar daca la faza scurta e obligatoriu sa lucreze doar cele din exterior), care e pusa aiurea, focalizarea fiind facuta la voia intamplarii. Daca vei misca becul pe fiecare far in parte, incercand sa faci o focalizare prin care lumina sa fie cat mai concentrata asupra directiei de mers, si nu dupa pisici salbatice prin copaci sau imprastiata in tot universul, facand asta cu fiecare far in parte (acoperindu-le pe celelalte, cand reglezi unul din ele), vei obtine o iluminare a drumului, cum nici nu-ti poti imagina. Daca e nevoie, deslipesti flansa de pe bec, si o lipesti in pzitia corecta, ceruta de oglinda farului. In rest, ti s-a raspuns mai sus.
FlorinCFR
Am facut legaturile intocmai cum a spus "owy_2010". Multumesc pentru ajutor. O singura intrebare mai am : Eu am facut legaturile pe direct si nu am mai pus releurile deoarece am vazut la mai multe dacii ca releurile lipseau si chiar functioneaza si in prezent luminile. Astept pareri!
owy_2010
QUOTE(FlorinCFR @ 10 May 2015, 14:48)
Am facut legaturile intocmai cum a spus "owy_2010". Multumesc pentru ajutor. O singura intrebare mai am : Eu am facut legaturile pe direct si nu am mai pus releurile deoarece am vazut la mai multe dacii ca releurile lipseau si chiar functioneaza si in prezent luminile. Astept pareri!
*


parerea mea esta totusi sa folosesti releele smile.gif
eu le-am folosit 14 ani, si nu am schimbat nici un bloc de lumini, si subliniez ca pe lunga aveam chiar becuri de 100 w
tu faci cum vrei_ eu iti recomandam totusi relee smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.