Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dacia 1310 decelerare :ph34r:
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
jamaycana
posesor al permisului de conducere din data de 16.04.2015 ,spun ca nu am mai mers cu o alta dacie de cat cu a mea si am o nedumerire , aceea fiind : cand merg cu masina la o turatie anumita exemplu 2000 si decelerez masina parca se franeaza prea brusc zbiceste prea rau in tendinta de a frana . Acum nu stiu care ar fi problema de la care ar veni daca este o problema pentru ca alte masini nu se infranau asa brusc cand le conduceam ,cum sa explic fenomenu... pasagerului din dreapta ( i se duce capu in fata cand eau piciorul de pe acceleratie ) ph34r.gif
r3d
capslula vacumatica sparta sau reglata prost.sau a 2 varianta motoru are joc axial.verifica si tampoanele la cutie sau motor
jamaycana
azi ma duc sa cumpar alta capsula sa vad ce iese , sa cumpar si condensator nou ?
r3d
pana sa o cumperi verifico daca e buna.scoate furtunu de la capsula din carburator si trage aer pa ea daca se videazaa e buna.,daca iti permite sa tragi aer prin ea e sparta si trebuie inlocuita
jamaycana
i-am pus arc dinala de la pompa de benzina , cand trag aer se comprima arcul dar, nu pt mult timp se duce la loc daca nu trag in continiu cu forta
cosmin_2300
Tu ai mers doar cu mașini pe injecție? Dacă da, mașina ta s-ar putea să nu aibă nimic în neregulă, motoarele pe injecție nu au o frână de motor așa de puternică pentru a se proteja toate componentele.
jamaycana
da pe injectie au fost smile.gif
PH-06-BOA
Cosmin are dreptate, în rest baliverne! N-are nicio treabă coada vacii cu ștampila de la primărie ! E foarte bine că frânează așa, asta spune că ai compresie la motor, și se poate ca și rapoartele de la cutie să fie mari. Când iei piciorul de pe peda, clapeta se închide imediat, pe când la injecție, unele au sistem electronic de permite reducerea injectării benzinei lent (actuatorul la monopunt), sau o capsulă pneumatică, ce nu lasă clapeta să revină brusc. Atâta tot, nu ai nimic defect la mașină, ci la picior, se ridică prea brusc. Obișnuiește-te să reduci lent. Are și 1310 un sistem de aspirație, la teul din capătul de sus al furtunului pe care ar fi fost diuza (dacă acum e pe flanșa pată-caldă), dar nu toți îi acordă atenție, și de multe ori e blocat, pentru că se cam dezmembrează. Funcționarea lui reduce aspirația de benzină la frâna de motor, și elimină într-o măsură oarecare, acea lovitură cu capul de parbriz.
jamaycana
multumesc tuturor pentru informatii!
maho
QUOTE(jamaycana @ 28 May 2015, 21:12)
cum sa explic fenomenu... pasagerului din dreapta ( i se duce capu in fata cand eau piciorul de pe acceleratie ) ph34r.gif
*



QUOTE(PH-06-BOA @ 31 May 2015, 13:08)
acea lovitură cu capul de parbriz.
*



Daca pasagerul (din dreapta) nu intuieste cand ar urma (din partea celui din stanga lui) o frana, inseamna (daca testeaza parbrizul cu capul), ca-i "batut in cap" si la figurat, nu doar la propriu, si, in plus, nu poarta nici centura. Ce se intampla atunci la o frana brusca, mai serioasa ?

L.e.: "eau" piciciorul de pe acceleratie ? Cred ca-ti place franceza. unsure.gif
jamaycana
cu voi invat si sa scriu corect, trebuie sa ma dezobijnuiesc de cuvantul eau smile.gif
nikuniku
dezobijnuiesc-----------corect dezobisnuiesc
paul_p
HSBP. Daca a ajuns doubleniku sa filozofeze pe tema exprimarii corecte, chiar ca s-a intors lumea cu susul in jos smile.gif

QUOTE(nikuniku @ 20 May 2015, 10:42)
daca nu ai motoru pe masina,ia va sta ridicata de bot.
poate cand ai schimbat bucsile de la bascule leai strans in pozitie,,lasata in jos bascula,, si de aici iar sta masina ridicata de bot,dupa o vreme se va rupe cauciucu din bucsi si se va lasa,dar si bucsile sau rupt
*

nikuniku
paul_p
gata Domnu profesor recunosc nu am invatat lectia ,am fost pe strada cu,,,baietii,,,,
ia zi tu,,,traducerea,,, corecta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.