Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: lumini la bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iulik
Salut
Iar probleme peste probleme! Nu se mai aprinde lumina aia rosie cand pun contactul, nici la ulei, nici la benzina. Oare de ce? De cateva zile am observat ca nu merge. Cand am luat masina nu mergeau. Am fost la mecanic de s-a uitat pe la ea (chiar cand am luat-o) si a mesterit ceva pe la bord, ca nu mergea nici faza scurta numai cand vroia, si dupa aceea a mers. Acum iar nu mai merge. Ma gandesc ca nu e mare branza, poate nu fac contact niste fire... dar nu stiu care. Sau ce ar putea avea? Ati patit asta?
Dreamer
verifica sigurantele daca sunt intrtegi contactele lor ... asta asa pt inceput ...
daca problema persista anunta smile.gif
iulik
Asta am facut prima data. Sunt sanatoase.
Dreamer
Mai demult la mine facea fite de genu ... se stigeau marorii luminosi si lumina de pe bord cand dadeam prin gropi ... nu conta cat de mici erau ... bordul meu ca o intalatie pentru pomul de Craciun ... palpaia tot timpul ... m-am apucat sa gadil sigurantele si contactele prin bord ... si s-a rezolvat problema smile.gif
Ai verificat mufa care intra in bord ? ( aia mare cu multe fire )
Mai e ceva pe bord care nu iti functioneaza ? Cardrane, lumini ... orice ...
iulik
Pai la mine nu mai merg nici farurile (nu tu pozitie, faza scurta, lunga, nimic). Mi-am bagat eu mainile pe sub volan, dar nu stiu sa fi scos vreun fir sau ceva. M-am uitat doar la mufele care se vedeau. La ce sa ma uit? Care mufe?
Dreamer
Poate ai agatat ceva pe acolo fara sa iti dai seama ... ca sunt tare incurcate matele alea smile.gif ... ai nevoie de o schema electrica a masinii ... dar daca ai nu esti sigur pe calitatile tale de electrician mai bine mergi la unul care stie smile.gif
Sa inteleg ca nu ai curent in faruri sau nu se aprinde nici un martor pe bord care sa indice functionarea pozitiilor sau a farurilor ?
iulik
La inceput nu aveam nici un martor. Acum nu am nici lumini, dupa ce mi-am bagat eu mainele pe-acolo. Trebuie sa caut o schema (am vazut pe-aici pe forum e undeva) si sa imi dau seama ce-i pe-acolo. Asa din intamplare, nu stiti cam ce mufe (sau imbinari, cum sa le zic) sunt de vina?
Dreamer
Daca nu te pricepi mai bine du masina la un electrician.
Sunt destule fire de verificat ... si fara o schema nu prea ai ce face ... oricum ... inainte de a te apuca sa pui firele la loc iti recomand sa ai un stigator langa tine biggrin.gif ( just in case ) : biggrin.gif
O sa ma uit daca am schema electrica si mai vb diseara cand vin acasa ( ma duc la padure sa fac gratar - miam, miam ) biggrin.gif
Da un "search" ca sigur s-a mai discutat despre asta si stiu ca s-a mai pus pe undeva schema electrica.
Bafta
jaf
Ii cel mai sigur sa mergi cu ea la un electrician.. poti sa faci si tu unele mari mici modificari dar cu cap.. sa nu ajungi ca si mine sa vezi ca arde masina si tu nu ai cu ce sa o stingi blush.gif chestie testata pe fostul meu renault.. am avut noroc cu geaca de pe mine ca de nu..
florin007
QUOTE(iulik @ 5 Nov 2005, 23:33)
La inceput nu aveam nici un martor. Acum nu am nici lumini, dupa ce mi-am bagat eu mainele pe-acolo. Trebuie sa caut o schema (am vazut pe-aici pe forum e undeva) si sa imi dau seama ce-i pe-acolo. Asa din intamplare, nu stiti cam ce mufe (sau imbinari, cum sa le zic) sunt de vina?
*



la chestia cu becurile de apa si ulei, ia firul de la sonda de ulei care este in partea stanga a masinii, pe langa alternator, si da-l la masa, vezi dacca ti se apind becurile, despre faruri poate fi din blocul de lumini, acolo ai un nod electric de forta unde iti intra 3 cbluri groase, trebuie vazut daca ai tensiune, daca ai trebuie vazut daca iti lucreza blocul de lumini, daca si asta lucreaza, te duci la sigurante, daca ai tablou cu 10 sigurante, ultimele 4 trebuie sa fie 2 pt lunga, 2 pt scurta, daca nu ceva pe traseu
iulik
La martorii de la bord ai avut dreptate florin007, era iesit firul. Cu luminile (faza scurta - lunga, pozitii) am rezolvat-o - era din blocul de lumini. Am fost duminica pe drum de tara si a inceput sa mearga faza scurta si lunga, dar fara pozitii. Daca miscam de mufele din blocul de lumini faceau becurile din faruri ca la discoteca, asa ca am luat alt bloc. Deci daca dadeam prin gropi aveam nesansa sa raman fara lumini, dar tot gropile imi puteau reda luminile la masina. Acum sunt toate bune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.